Powrót do strony głównej

Powrót do "Wydarzenia 2015/2016"

Z  ŻYCIA SZKOŁY

Rok szkolny 2015/2016

GRUDZIEŃ

 

* Wkrótce Święta
* Warsztaty "Jeż - swój zwierz"
*
Świąteczne pierniczki pierwszoklasistów
*
Audycja muzyczna
* Spotkanie opłatkowe
* „Gwiazdka w Skansenie”
* Mikołajki

* Gala „Sokólskie Barwy Wolontariatu”
* Moje magiczne i kolorowe święta  - zajęcia świetlicowe w Bibliotece Publicznej


Wkrótce Święta


Warsztaty „Jeż - swój zwierz”

22 grudnia 2015 r. w naszej szkole ponownie gościliśmy  panią Barbarę Kuprel-Poźniak, która przeprowadziła interesujące zajęcia w ramach realizacji projektu „Jeż - swój zwierz”.

 Podczas warsztatów uczniowie klas I-VI podzieleni na dwie grupy wiekowe, m.in. dowiedzieli się, że w  Polsce żyją dwa gatunki jeży: zachodni i wschodni, objęte ochroną ścisłą i wymagające ochrony czynnej. Poznali zwyczaje tych ssaków, przyczyny zmniejszania się populacji oraz sposoby ich ochrony.

 Projekt Kampania edukacyjna „Jeż swój zwierz" dofinansowana jest głównie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego Program PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów”.


Świąteczne pierniczki pierwszoklasistów

21 grudnia 2015 r. uczniowie klasy I pod kierunkiem wychowawczyni p. Katarzyny Rabiczko upiekli pyszne pierniczki.  Oczywiście wcześniej przygotowały ciasto, z ogromnym zapałem wałkowały i wykrawały różnokształtne ciasteczka za pomocą foremek. Największą popularnością cieszyły się świąteczne choinki, gwiazdki oraz aniołki. Następnie pachnące specjały, piekły się w szkolnej kuchni, a po korytarzach unosił się wspaniały zapach, który wprawił wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój. Gdy pierniki były już gotowe, dzieci przystąpiły do ich dekorowania lukrowymi pisakami i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły piękne i smaczne. Mali cukiernicy poczęstowali pracowników szkoły oraz część pierniczków zanieśli do domu, aby poczęstować rodzinę.

Serdecznie dziękujemy mamie Natalki p. Iwonie Kucharewicz za dostarczenie produktów na pierniczki.


Audycja muzyczna

17.12.2105 r. uczniowie z klas 0-III wzięli udział w gwiazdkowej audycji muzycznej pt. „Świąteczne bajanie i kolęd śpiewanie” w SP nr 3 w Sokółce.
Artyści z Arte - Muzy Białystok przygotowali małym odbiorcom świąteczną podróż po Europie i świecie. Dzięki temu dzieci poznały zwyczaje związane z ubieraniem choinki, obchodzeniem Wigilii, obdarowywaniem się prezentami, przygotowywaniem potraw m.in. Francuzów, Czechów, Niemców, Amerykanów. Opowieść dopełniała prezentacja kolęd w oryginalnych językach wymienionych państw.


Spotkanie opłatkowe


Gwiazdka w Skansenie

7 grudnia 2015r. uczniowie klas 0-III uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Gwiazdka w Skansenie”
w Białostockim Muzeum Wsi.

Pierwszym punktem programu było obejrzenie przedstawienia – teatru cieni o tradycjach bożonarodzeniowych. Następnie powędrowaliśmy do pokoju, gdzie był prezentowany wigilijny stół szlachecki,  który uginał się od przepychu dwunastu potraw na pięknej porcelanie, a w blasku świec lśniły kryształy i srebrne sztućce. Odwiedziliśmy również atelier fotograficzne, gdzie mogliśmy zrobić zdjęcie przy świątecznej choince. Kolejnym punktem naszej wędrówki po skansenie było poznanie historii i sposobu wypieku wigilijnych opłatków. Nie tylko zobaczyliśmy, ale także spróbowaliśmy tego wypieku. Z zaciekawieniem oglądaliśmy również, w jaki sposób dawniej tworzono kartki świąteczne.  Podczas pokazu całego cyklu wytwarzania pocztówek zapoznaliśmy się z takimi słowami jak: drzeworyt, dłuto, matryca, prasa, awers, rewers. Na koniec naszej wyprawy odbyły się warsztaty plastyczne (w czasie których każdy mógł wykonać zabawki do ozdabiania choinki - papierowe anioły, mikołaje) oraz wspólne ognisko.

Wycieczka do Skansenu była wspaniałą lekcją historii!

 


Mikołajki

 


Gala „Sokólskie Barwy Wolontariatu”

W naszej szkole działa  Szkolny Klub Wolontariusza „Pomagam, bo lubię” . Od 01.10.2015 r. do 18.11.2015 r. uczestniczyliśmy w konkursie „Sokólskie Barwy Wolontariatu” zorganizowanym pod patronatem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Sokólskiej „Barka”.

5 grudnia 2015 r. w sokólskim kinie odbyła się uroczysta Gala „Sokólskie Barwy Wolontariatu”.

Szczegóły>>>>>

http://www.sokolka.tv/index.php/3653-sokolka-miastem-wolontariuszy-gala-sokolskie-barwy-wolontariatu-zdjecia


Moje magiczne i kolorowe święta - zajęcia świetlicowe w Bibliotece Publicznej

Tradycyjnie w pierwszą środę miesiąca, tym razem 2 grudnia, gościliśmy w Filii Biblioteki Publicznej w Starej Kamionce. Uczniowie klas I – V wzięli udział w zajęciach mających na celu wspólne wykonywanie ozdób choinkowych. Bibliotekarka pani Maryla Bach-Waleszczyk zaproponowała ich wykonanie na wzór ozdób  dostępnych w Internecie oraz w literaturze – „Każde dziecko to potrafi” i „Bożonarodzeniowe dekoracje”.

Podczas zajęć uczniowie przy pomocy prowadzącej i nauczycielek robili ozdoby z kolorowego papieru i bibuły. W końcowym efekcie udało się wykonać sporo aniołków, gwiazd oraz choinek. Dzieci bardzo chętnie korzystały z sugestii pani Maryli, a przy tym bardzo fajnie się bawiły. Poznane sposoby wykonania elementów dekoracji świątecznych zapewne z chęcią wykorzystają w konkursie o tematyce bożonarodzeniowej, ogłoszonym w naszej szkole oraz w SP nr 3 w Sokółce. 


Powrót do strony głównej

Powrót do "Wydarzenia 2015/2016"