Powrót do strony głównej

Powrót do "Wydarzenia 2016/2017"

Z  ŻYCIA SZKOŁY

Rok szkolny 2016/2017

KWIECIEŃ

* Wycieczka uczniów klas 0-III do Sokółki
*
Majowe rocznice
* Jak powstały instrumenty?
- audycja muzyczna
* Klasa II dba o środowisko
* Przystanek Nadzieja
* Dzielmy się dobrą literaturą
* Wkrótce święta wielkanocne
* Zdobienie pisanek metodą batikową - warsztaty
*
Poznajemy tradycje wielkanocne - zajęcia w Bibliotece Publicznej w Starej Kamionce
* Autyzm - rozumiem wspieram
* O cyberprzemocy
* Maluchy z ZWP w bibliotece

 


Wycieczka uczniów klas 0-III do Sokółki

         Dn. 28.04.2017 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i kl. I-III  w Kinie Sokół uczestniczyły w spektaklu pt. „O wesołym Sindbadzie żeglarzu” na motywach zaczerpniętych z „Baśni tysiąca i jednej nocy” w wykonaniu aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie. W Muzeum Ziemi Sokólskiej w dziale etnograficznym  zobaczyły zaaranżowane wnętrze izby wiejskiej ze zbiorem przedmiotów użytkowych związanych z życiem codziennym na wsi sokólskiej oraz z zainteresowaniem obejrzały wystawę „Życie codzienne z książką – zakładki z kolekcji Ewy Krychniak”.


Majowe rocznice


Jak powstały instrumenty? - audycja muzyczna

Dawno, dawno temu, kiedy na Ziemi żyli jeszcze jaskiniowcy, zaczęła rodzić się nowa siła na świecie.
To była muzyka. Pierwotni ludzie w najróżniejszych i najdziwniejszych sytuacjach uświadamiali sobie jej moc i piękno.
Za pomocą prób i błędów odkrywali, jak wydobywać dźwięki, żeby powstała muzyka, a nie hałas, czy zgrzyt.”

Tak tajemniczo  brzmiała zapowiedź audycji muzycznej pt. „Jak powstały instrumenty?” polecanej przez agencję ARTE-MUZA  z Białegostoku.

28 kwietnia 2017 roku  kolejny raz w SP nr 3 w Sokółce uczestniczyliśmy w audycji muzycznej. Białostoccy artyści w ciekawy i zabawny sposób opowiedzieli  uczniom  o początkach śpiewu oraz okolicznościach, w jakich wynaleziono instrumenty perkusyjne, dęte, strunowe i klawiszowe. Dzieci z klas 0 – III razem z „jaskiniowcami” czynnie uczestniczyły w poszukiwaniu muzyki. Miały okazję zobaczyć bęben, róg, perkusję, gitarę, fletnię i flet, a nawet spróbować gry na niektórych z nich.  Prezentacja instrumentów i  ich brzmienia przeplatana  była pięknie wyśpiewanymi przebojami muzyki rozrywkowej. Audycja została nagrodzona przez dzieci gromkimi brawami.


Klasa II dba o środowisko

Każdego roku 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Wszyscy ludzie – przyjaciele Ziemi – powinni robić wszystko, aby Ziemia stała się piękniejsza, zdrowsza i bezpieczniejsza dla wszystkich. Wiedzą o tym uczniowie klasy II, którzy zadbali o porządek wokół szkoły.


Przystanek Nadzieja

20 kwietnia 2017 r. przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariusza „Pomagam, bo lubię” pod kierunkiem Joanny Gejdel i Katarzyny Rabiczko po raz kolejny uczestniczyli w spotkaniu „Przystanek Nadzieja” tym razem zorganizowanym w Przedszkolu nr 5 w Sokółce. Warsztaty taneczne z zumby poprowadziła dyrektor ww. placówki Pani Lucyna Szymańska. Serdecznie dziękujemy!

https://isokolka.eu/sokolka/20277-zajecia-z-zumby-spodobaly-sie-wszystkim-foto


Dzielmy się dobrą literaturą

Społeczność naszej szkoły w dniach  od 3 do 18 kwietnia aktywnie włączyła się w akcję ph. „Dzielmy się dobrą literaturą”, której pomysłodawcą była Biblioteka Publiczna w Sokółce.  W ww. dniach zorganizowano zbiórkę książek dla dzieci przebywających w sokólskim szpitalu. Zebrane książki wzbogacą szpitalną biblioteczkę, która cieszy się dużym zainteresowaniem małych pacjentów. Czytanie jest, naszym zdaniem, jedną z najlepszych metod na uprzyjemnienie dzieciom stresującego pobytu w szpitalu.

Książki zostaną przekazane szpitalowi 22 kwietnia z okazji  Światowego Dnia Książek.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy podarowali książki dla Oddziału Dziecięcego w Sokółce.


Wkrótce święta wielkanocne

        W środę 12 kwietnia w szkole rozstrzygnięty został konkurs na ozdobę wielkanocno-wiosenną. Zadaniem młodszych dzieci było ozdobienie jajka dowolną techniką, zaś uczniowie klas V-VI wykonywali witraż. Wszystkie prace stanowią piękną dekorację na korytarzu szkolnym.   

         Samorząd Uczniowski przygotował też niespodziankę bazującą na typowo anglosaskiej zabawie wielkanocnej „egg hunt”. Dzieci z przejęciem szukały pochowanych w całej szkole jajek z niespodzianką, czyli pytaniem dotyczącym tradycji świątecznych (polskich i brytyjskich). Nagrodą za poprawną odpowiedź było jajko czekoladowe. Niektórym dopisało jeszcze więcej szczęścia – ci, którzy wylosowali „Wielkanocne Koło Ratunkowe”, będą mogli do końca tego roku szkolnego „uratować się” od niezadowalającej oceny.
To taki bonus od Wielkanocnego Króliczka.

https://isokolka.eu/sokolka/20139-uczniowie-ze-starej-kamionki-czuja-atmosfere-swiat-foto

https://sokolka.tv/index.php/7604-swiatecznie-w-sp-w-starej-kamionce-zdjecia


Zdobienie pisanek metodą batikową - warsztaty

        11 kwietnia na uczniowie klas 0, I, II, V i VI pod kierunkiem Edyty Wiśniewskiej i Aleksandry Pluty z sokólskiego muzeum z ogromnym zaangażowaniem uczyły się zdobić jajka metodą batiku.


Poznajemy tradycje wielkanocne - zajęcia w Bibliotece Publicznej w Starej Kamionce

      11.04.2017 r. uczniowie wzbogacali wiedzę o tradycjach wielkanocnych podczas zajęć  zorganizowanych w filii Biblioteki Publicznej w Starej Kamionce.


AUTYZM – rozumiem, wspieram

      7 kwietnia uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce, pod opieką wychowawczyni pani Joanny Gejdel oraz pani Doroty Gudalewskiej Małoń, wzięli udział w happeningu „Autyzm – niebieskim w chmury” zorganizowanym w ramach obchodów Światowego Dnia Autyzmu.

Szóstoklasiści doskonale przygotowali się do tego dnia. Podczas zajęć z wychowawcą poznali: czym jest autyzm, cechy charakterystyczne osób z autyzmem oraz w jaki sposób mogą pomóc takim osobom. Informacje te bardzo pozytywnie poruszyły młodzież. Zauważyli, że zachowanie niektórych ludzi nie świadczy o ich złym wychowaniu. Na zajęciach technicznych z wielkim zaangażowaniem wykonali transparenty, z którymi dumnie reprezentowali szkołę podczas miejskich uroczystości.

 

https://isokolka.eu/sokolka/20073-dlaczego-zachowanie-niektorych-ludzi-nie-swiadczy-o-ich-zlym-wychowaniu-foto

https://isokolka.eu/sokolka/20058-nie-jestem-kosmita-mam-autyzm-setki-niebieskich-balonow-na-sokolskim-niebem-wideo-foto

https://sokolka.tv/index.php/7561-swiatowe-dni-swiadomosci-autyzmu-w-sokolce-film


O cyberprzemocy

     6 kwietnia odbyły się spotkania policjantki z sekcji prewencji Komendy Powiatowej Policji w Sokółce, starszej sierżant Joanny Kłos, z uczniami klas 0-III i IV-VI dotyczące bezpieczeństwa w sieci oraz cyberprzemocy.

Funkcjonariuszka przypomniała dzieciom zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Podjęto również dyskusję na temat cyberprzemocy.

 


Maluchy z ZWP w bibliotece

       4 kwietnia Filię Biblioteczną w Starej Kamionce odwiedziły dzieci z Zespołu Wychowania Przedszkolnego działającego w miejscowej Szkole Podstawowej. Wraz z Paniami: Ewą Lewoniewską i Dorotą Gudalewską Małoń zwiedziły pomieszczenie biblioteki i poznały zasady w niej panujące. Doskonale odpowiadały na pytania dotyczące posługiwania się książką, zwróciły uwagę na to, iż po książce nie można pisać, rysować, zaginać rogów, wyrzucać czy dotykać brudnymi rękoma.
Przedszkolaki wykazały się wspaniałą znajomością popularnych bajek i bez problemu odpowiedziały na obrazkowe zagadki dotyczące baśniowego świata.

W drugiej części zajęć dzieci wzięły udział w dyskusji dotyczącej Świąt Wielkanocnych. Opowiedziały o tradycjach panujących w ich domach: malowaniu jajek, szukaniu niespodzianek pozostawionych przez wielkanocnego zajączka, święceniu pokarmów na Wielkanocne śniadanie.

W czasie zajęć przedszkolaki zapoznały się z treścią książki Edyty Wygonik-Barzyk pt. „Wielkanocne zajączki”, która poprzez „czekoladową” pracę bohaterów bardzo przypadła dzieciom do gustu.

Zajęcia nie mogły obyć się bez pracy plastycznej. Dzieci z pomocą Pań ozdobiły papierowe jajka tworząc z nich przepiękne pisanki.

Na pamiątkę wizyty bibliotece oraz zbliżających się świąt, mali czytelnicy otrzymali pamiątkowe zakładki w kształcie zajączków.