Powrót do strony głównej

Powrót do "Wydarzenia 2013/2014"

Z  ŻYCIA SZKOŁY

Rok szkolny 2013/2014

LISTOPAD

* Andrzejki
* Teatrzyk
* Pamiętamy...
* Święto Niepodległości
* Dzień Zdrowego Śniadania


 


Andrzejki

         Aby wprowadzić wszystkich w szczególny nastrój wieczoru, uczniowie klasy IV przygotowali inscenizację dotyczącą zwyczajów ludowych związanych z andrzejkowym i katarzynkowym wróżeniem. W scenerii dawnej wiejskiej chaty Gospodarz i Gospodyni wraz ze swoimi bliskimi i sąsiadami pokazali nam, czym się zajmowano
w długie, jesienne wieczory w czasach, gdy nikt nie słyszał jeszcze o telewizji czy komputerze. Wbrew pozorom
– nikt wówczas nie narzekał na nudę… Obserwowaliśmy przędzenie na kołowrotkach, darcie  pierza, cerowanie, wyszywanie, wiązanie mioteł czy reperowanie uprzęży. A przy okazji poznaliśmy rozmaite wróżby dotyczące przede wszystkim przyszłego stanu cywilnego i statusu materialnego panien i kawalerów.

         Z tradycyjnym zawołaniem „Święty Andrzeju / święta Katarzyno, daj mi znać, co się ze mną będzie dziać!”, udaliśmy się do klas, gdzie w praktyczny sposób wykorzystaliśmy wiedzę zdobytą podczas przedstawienia
- braliśmy udział we wróżbach przygotowanych przez samorządy klasowe.

         Po poczęstunku w klasach przygotowanym przez nasze mamy, przyszedł czas na dyskotekę. Oprawą muzyczną imprezy zajęli się chłopcy z sekcji technicznej, a Gabriela Kucharewicz i Martyna Panasiuk zadbały
o ciekawe gry i zabawy dla wszystkich.

         Za organizację andrzejek odpowiedzialna była Rada Samorządu Uczniowskiego oraz panie: Joanna Dzienisowicz i Urszula Budrewicz.

 


Teatrzyk


Pamiętamy...

          Dnia 15.11.2013 r. uczniowie klas II i III  złożyli kwiaty i zapalili znicz przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Sokółce. Minutą ciszy oraz chwilą zadumy dzieci uczciły pamięć tych wszystkich Polaków, którzy zginęli w walkach o niepodległość Ojczyzny.
           Trzecioklasiści i drugoklasiści w czasie pobytu na Placu, mogli pobawić się w znajdującym się w tym miejscu ogródku zabaw.


Święto Niepodległości


Dzień Zdrowego Śniadania

         8 listopada 2013 r. to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W ramach realizacji programu „Śniadanie daje moc” (którego celem jest zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w codziennej diecie oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci poprzez ich edukowanie) uczniowie klas 0 - III i nauczyciele po raz drugi postanowili przyłączyć się do ww. akcji.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji
i mają siłę do zabawy. Dlatego wszyscy chętnie włączyli się do organizacji tego Dnia, przygotowując oraz jedząc pyszne i zdrowe śniadanie. Wspólne przyrządzanie posiłku okazało się nie tylko pouczające, ale też było świetną zabawą, a także doskonałą integracją zespołów klasowych oraz wszystkich uczniów i nauczycieli szkoły.

Wspólne śniadanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze, dając uczniom wiele przyjemności. Dzieci cieszyły się z możliwości wspólnego biesiadowania. Wierzymy, że dzięki tej akcji wzrosła świadomość dzieci i ich rodziców dotycząca wagi codziennego, zdrowego i pożywnego śniadania dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
 

 


Powrót do strony głównej