Powrót do strony głównej

Powrót do "Wydarzenia 2015/2016"

Z  ŻYCIA SZKOŁY

Rok szkolny 2015/2016

LISTOPAD

 

 

* Dzień Pluszowego Misia w klasie I
* Andrzejki
* Wycieczka klas 0-III do Białegostoku

* Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w Przedszkolu nr 5 w Sokółce
* Warsztaty w SP w Geniuszach

* Kocham Cię, Polsko...
* Bezpieczna droga do szkoły
* Śniadanie Daje Moc
* Przygotowania do Święta Niepodległości
* Pamiętamy...


Dzień Pluszowego Misia w klasie I


Andrzejki


Wycieczka klas 0-III do Białegostoku

18.11.2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz kl. I-III uczestniczyły w wycieczce do Białegostoku.

Na dobry początek z zainteresowaniem obejrzały sztukę teatralną „Zuzia i jej tajna misja” w wykonaniu aktorów
z Wrocławia. Następnie w Centrum Zabaw „Fikoland” dzieci robiły wszystko to, co w tym wieku lubią robić najbardziej, tj.  korzystały z dostępnych tam dmuchanych materacy, na których skakały i robiły fikołki, wspinały się, czołgały, pełzały, skakały, zjeżdżały. Dziewczynki i chłopcy sprawdzali swoją wytrzymałość i kondycję fizyczną na drabinkach, w tunelach oraz w basenie z piłeczkami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również gry zręcznościowe. W sali zabaw każdy znalazł coś dla siebie.

Trochę zmęczeni, ale pełni nowych wrażeń uczestnicy wyprawy szczęśliwie wrócili do domów.
 


Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w Przedszkolu nr 5 w Sokółce

          17.11.2015 r. przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariusza „Pomagam, bo lubię” pod kierunkiem p. Katarzyny Raciczko przeprowadzili zajęcia praktyczne z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wśród dzieci z Przedszkola nr 5 w Sokółce. Maluchy uczyły się  m.in. wzywania służb ratowniczych, sprawdzania przytomności osoby poszkodowanej, układania jej w pozycji bocznej ustalonej oraz przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wszyscy wolontariusze byli pod wrażeniem zainteresowania  zajęciami młodych uczestników.


Warsztaty w SP w Geniuszach

12.11.2015 r. przedstawicielki Szkolnego Klubu Wolontariusza „Pomagam, bo lubię” wspólnie z wolontariuszami ze Szkoły Podstawowej w Geniuszach i Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego w Sokółce uczestniczyły w warsztatach artystycznych. Zebrani pod czujnym okiem p. Elżbiety Szomko wykonali bombki techniką karczochową. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany choremu dziecku z powiatu sokólskiego.

Informacja o warsztatach: http://isokolka.eu/sokolka/14021-mlodzi-geniusze-wiedza-jak-pomagac-innym


Kocham Cię, Polsko...

Dnia 10 listopada 2015 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia  poświęcona najważniejszemu polskiemu świętu narodowemu. Akademię  z okazji Święta Niepodległości przygotowali  uczniowie  z klasy III pod kierunkiem pani Anny Matuk, wiersze recytowali wyznaczeni uczniowie z kl. I-III.  Montaż słowno- muzyczny  wprowadzał w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład najmłodszych ich uczestników. Natomiast interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących  o niepodległość.
W czasie swojego występu trzecioklasiści przygotowali na tablicy  wystawę z okazji 11 listopada. Uroczystość została uświetniona wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych w wykonaniu całej społeczności szkolnej zebranej na akademii.


Bezpieczna droga do szkoły

          9 października p. st. sierż. Joanna Kłos z Komendy Powiatowej Policji w Sokółce spotkała się z uczniami klas I-III. Pani policjant przedstawiła dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa w różnych sytuacjach. Mówiła o poruszaniu się po drodze, zachowaniu podczas kontaktu z obcymi osobami, o bezpieczeństwie zarówno w trakcie pobytu w domu, a także podczas zabawy.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Dzieci zadawały pytania, na które pani policjant chętnie odpowiadała. 


Śniadanie Daje Moc

        Wiedzą o tym uczniowie kl. 0-III, którzy w piątek, 6 listopada przyłączyli się do ogólnopolskiego programu edukacyjnego na temat zasad zdrowego odżywiania: „Śniadanie daje moc”.

Uczniowie przed przystąpieniem do pracy poznali piramidę prawidłowego żywienia. Następnie po dokładnym umyciu rąk, ochoczo przystąpili do samodzielnego przygotowywania zdrowego i pysznego śniadania. Dzieci miały do wykorzystania m.in.: pieczywo, masło, ser, jogurty, jajka, wędliny oraz najróżniejsze warzywa i owoce. Z przyniesionych produktów wykonały kolorowe kanapki, owocowe sałatki i szaszłyki. Nie zabrakło również ciepłego kakao oraz pysznych gofrów.
Szykowanie śniadania było dla wszystkich doskonałą okazją do współpracy i przyniosło wiele radości z samodzielnie przygotowanego posiłku. Podczas pracy dzieci uczyły się jak ciekawie i estetycznie przyrządzić pożywne śniadanie dla całej rodziny.

Całe przedsięwzięcie powiodło się dzięki rodzicom, którzy przygotowali wszystkie potrzebne produkty.


 

Moje przygotowania do Święta Niepodległości
-
zajęcia świetlicowe w Bibliotece Publicznej filia Stara Kamionka

4 listopada 2015 r. - kolejna pierwsza środa miesiąca i kolejne zajęcia w bibliotece.
Jak co miesiąc, uczniowie klas I – V gościli w Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce.
Tym razem
bibliotekarka Maryla Bach-Waleszczyk przygotowała i wykorzystała książkę Jadwigi Łojek ,,Szkolne spotkanie z Poezją Legionową (1914-1918)". Na wstępie w kilku zdaniach nakreśliła historię Święta Niepodległości.  Dzieci przy okazji wykazały się sporą wiedzą na ten temat. Z książki przeczytane zostały  utwory znane i mniej znane, m.in. ,,Wojenko ,wojenko…”, ,,Mazurek Dąbrowskiego”, Pieśń o wodzu miłym”, Już ją widzieli idącą. ”.

W drugiej części spotkania dzieci wraz z paniami zajęły się robieniem kotylionów.
Do tego celu użyto białej i czerwonej bibułki. Pracy było sporo, ale wynik końcowy zachwycił wszystkich.

Na zakończenie wszyscy odśpiewali pieśń ,,Rozkwitały pąki białych róż”, która również znajduje się w tym zbiorze.


Pamiętamy...

Tuż po dniu Wszystkich Świętych, 4 listopada, uczniowie kl. II i III z wychowawczyniami  byli na cmentarzu parafialnym  znajdującym się przy kościele św. Antoniego. Celem wycieczki było zapalenie zniczy na grobach żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku oraz bohaterów II wojny światowej (byłych komendantów obwodu sokólskiego Armii Krajowej, kpt Józefa Kłopotowskiego ps. "Róg" oraz kpt Franciszka Potyrały ps. "Oracz") i uczczenie minutą ciszy poległych za wolność Ojczyzny.


Powrót do strony głównej

Powrót do "Wydarzenia 2015/2016"