Powrót do strony głównej

Powrót do "Wydarzenia 2017/2018"

Z  ŻYCIA SZKOŁY

Rok szkolny 2017/2018

LISTOPAD

* Andrzejki „Raz na ludowo”
* Andrzejki w bibliotece
* Święto Niepodległości
* Śniadanie Daje Moc


Andrzejki „Raz na ludowo”

 Czy wieczór z 29 na 30 listopada ma w sobie magię pozwalającą  przepowiadać przyszłość? Tego nie wiemy. Wiemy jednak na pewno, że jest to idealna okazja do spotkań i wspólnych zabaw.

 Szkoła Podstawowa w Starej Kamionce obchodziła wigilię imienin Andrzeja dnia 30 listopada w samo południe. Cała społeczność szkolna zgromadziła się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, aby rozpocząć pełen emocji dzień andrzejkowy. Zjawili się również zaproszeni goście: Burmistrz Sokółki – Pani Ewa Kulikowska, lokalna telewizja – Sokolka TV, a także rodzice.

Uczniowie klasy VI przygotowali program artystyczny pod kierunkiem pani Anny Rećko. Przedstawienie wiązało się ściśle z hasłem tegorocznych Andrzejek. Występ uczniów miał na celu przypomnienie tradycji związanych z  obchodzonym świętem. Dzieci prezentowały widowni rekwizyty, które były nieodłącznymi elementami życia codziennego ich babć i dziadków. Należały do nich m.in.: kołowrotek, tkane dywany, sierp, „kostka” słomy,  przyrząd do ubijania masła, świece, lampa naftowa, rzeźby, gliniane misy, drewniane kubki.

Dzieci uczęszczające do klasy trzeciej postanowiły zaprezentować swoje umiejętności taneczne pod kierunkiem pani Katarzyny Rabiczko. Wykonały taniec z Górnego Śląska – „Grozik”.

Młodzież z klas VI i VII ruszyła w ślad za młodszymi dziećmi. „Polka”, „Kujawiak”, a także szwajcarski taniec chodzony – nie są już obce naszym uczniom.

Warto jednak zaznaczyć, że rytm tańca ludowego sprawił, że wszyscy goście ruszyli w ślady dzieci i po niespełna 7 minutach cały parkiet został zapełniony. Kiedy część oficjalna Andrzejek dobiegła końca, uczniowie wraz z wychowawcami oraz rodzicami rozeszli się do klas na poczęstunek przygotowany przez wspaniałe mamy. Nikomu nie zabrakło swojskiej kiełbasy, chleba, a także przepysznych domowych ciast. Kiedy wszyscy najedli się do syta, rozpoczęła się dyskoteka. Uczniowie mieli okazję potańczyć ostatni raz przed rozpoczęciem adwentu. Trzeba zaznaczyć, że skorzystali z niej bardzo ochoczo.

 Za przygotowanie imprezy andrzejkowej odpowiedzialni byli: p. Anna Rećko, p. Ewa Lewoniewska oraz p. Piotr Zaręba.

https://sokolka.tv/index.php/9492-andrzejki-na-ludowo-w-starej-kamionce-film

https://isokolka.eu/sokolka/22724-andrzejki-na-ludowo-foto

https://sokolka.tv/index.php/9516-na-jeden-wieczor-cofneli-sie-w-czasie-zdjecia


Andrzejki w bibliotece

W wigilię świętego Andrzeja,

Spełniona moja nadzieja,

Bogdaj się to sprawdziło,

co mi się ongi wyśniło(…)

 Andrzejki to zabawa, często taneczna, połączona z wróżeniem. Dawniej w wieczór andrzejkowy wróżyły sobie tylko młode panny, które marzyły o tym aby jak najwcześniej wyjść za mąż. Andrzejki są również okazją do zorganizowania zabawy, tuż przed zbliżającym się adwentem.

W takiej właśnie zabawie zorganizowanej przez Filię Biblioteczną w Starej Kamionce 28 listopada mieli okazję wziąć udział uczniowie klas I-III tutejszej szkoły podstawowej.

Biblioteczne czarodziejki: Marta Bielska, Ewelina Kaźmierowicz oraz Karolina Onoszko zawitały do młodych czytelników, aby wprowadzić ich w świat andrzejkowych wróżb i tradycji.

Na początku spotkania, każdy uczestnik otrzymał czapkę czarownicy, by poczuć klimat magii towarzyszący temu szczególnemu dniu. Dodatkowo w odpowiedni nastrój wprowadził uczniów wiersz pt. „Wieczór andrzejkowy” autorstwa Doroty Gellner. Uczniowie chętnie wzięli udział w dyskusji dotyczącej tradycji i obchodów Andrzejek, wymieniali znane wróżby i sposoby ich interpretacji.

W kolejnej części zajęć dzieci z pomocą pań bibliotekarek oraz wychowawczyń wykonały piękne lampiony, które będą niezwykłą ozdobą nie tylko na tę jedną wyjątkową noc, ale również na długie jesienno-zimowe wieczory.

W spotkaniu andrzejkowym nie mogło zabraknąć wróżb! Każde dziecko otrzymało dyplom, który to był uzupełniany przez wróżki- bibliotekarki. Było wróżenie z inicjałów, kręcenie butelką, opis osobowości na podstawie daty urodzenia i wiele innych. Wielką radość sprawiło dzieciom malowanie buziek.

https://isokolka.eu/sokolka/22689-andrzejkowa-zabawa-w-starej-kamionce-foto

https://sokolka.tv/index.php/9483-zdjecia

http://www.sokolka.naszabiblioteka.com/kronika-wydarzen/dzieciom-i-mlodziezy/n,andrzejki-w-filii-bibliotecznej-w-starej-kamionce


Święto Niepodległości

 9 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej w Starej Kamionce odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod honorowym patronatem Burmistrz Sokółki – Pani Ewy Kulikowskiej. Rocznicową akademię przygotowali i zaprezentowali uczniowie klasy II i III pod kierunkiem p. Katarzyny Rabiczko i p. Anny Matuk. Następnie zostały rozstrzygnięte konkursy historyczne przeprowadzone przez p. Annę Możejko i p. Annę Rećko.

Z uwagi na zbliżającą się 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Minister Anna Zalewska zapowiedziała, że obecny rok szkolny jest „Rokiem dla Niepodległej”.  W związku z tym, w naszej szkole zostało podjętych szereg działań, aby zwrócić uwagę uczniów na ważne idee i problemy związane z edukacją historyczną.

Tegoroczne Święto Niepodległości stało się okazją m.in. do podsumowania konkursów  wiedzy z historii Polski oraz konkursów plastycznych o tematyce patriotycznej.  Dzieci z klas I-III w oryginalnych technikach plastycznych przedstawiły „Symbole Narodowe Mojej Ojczyzny”. W ramach konkursu pod hasłem: „Herb Mojej Małej Ojczyzny”,  uczniowie klas starszych zaobserwowali ważne elementy swojego najbliższego środowiska i w sposób twórczy  przedstawili za pomocą własnych symboli herb rodziny, wsi, szkoły itp.

Laureaci konkursów w nagrodę otrzymali między innymi flagi ufundowane przez Panią Burmistrz, które posłużą do dekoracji domów w czasie świąt narodowych.

https://isokolka.eu/sokolka/22466-patriotyczne-swieto-w-starej-kamionce-foto

https://sokolka.tv/index.php/9302-przedstawili-za-pomoca-wlasnych-symboli-herb-rodziny-wsi-szkoly-i-ojczyzny


Śniadanie Daje Moc

W ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania w 8 listopada dzieci z ZWP i oddziału przedszkolnego oraz  uczniowie klas I-III wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc”.

Na szkolnych stolikach znalazły się kolorowe kanapki, przeróżne sałatki, warzywa, owoce, serki, jogurty, mleko. Celem tej akcji było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Podczas śniadania omówiliśmy piramidę żywieniową i zasady prawidłowego odżywiania. Wspólne przygotowywanie i spożycie śniadania  sprawiło dzieciom wiele przyjemności i na pewno dobrze smakowało. Dzieci nauczyły się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie dla funkcjonowania organizmu. Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole.