Powrót do strony głównej

Powrót do "Wydarzenia 2019/2020"

Z  ŻYCIA SZKOŁY

Rok szkolny 2019/2020

LISTOPAD

 

 

 

* Dzień Zdrowego Śniadania w klasach I-III
* Nie hejtuję - reaguję!
*
Podziękowanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
*
Zajęcia biblioteczne - Dzień Pluszowego Misia oraz biblioterapia
*
Festiwal Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej  
*
Sukces naszej uczennicy!
* „Szkoła do hymnu!”

*
Obchody Narodowego Święta Niepodległości
*
Spektakl „Dziady cz. II”


Dzień Zdrowego Śniadania w klasach I-III

Podobnie jak w roku ubiegłym uczniowie klas I-III włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Śniadania.
Uczniowie najpierw założyli odpowiednie stroje (fartuszki), umyli ręce, następnie przygotowywali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie przy wspólnie nakrytym stole. Na „stolikach śniadaniowych” znalazły się tosty z szynką i serem, koktajle owocowe, szaszłyki z przeróżnych owoców i kanapki z białym serkiem.

Oprócz tego przeprowadzono pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, aby jeść pięć posiłków w ciągu dnia, o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa oraz ciemny chleb zamiast bułek, a także picie soków czy wody zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Wspomniano też o niezbędnym ruchu oraz unikaniu słodyczy i chipsów, które są niezdrowe.

Akcja była dla uczniów wspaniałą zabawą, integracją podczas prac grupowych oraz zwiększyła ich świadomość na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

                                                                                                                                           Beata Giełażyn


Nie hejtuję - reaguję!

Internet zalewany jest treściami, które mają znamiona mowy nienawiści, hejtu i cyberprzemocy. Obrażanie, znieważanie i ośmieszanie to stały krajobraz w komentarzach pod filmami, zdjęciami, postami, czy artykułami. Tymczasem powszechność hejtu i mowy nienawiści w sieci niosą za sobą konsekwencje nie tylko dla ofiar, ale także dla innych ich odbiorców, którzy oswajają się z przemocą w internecie i funkcjonują w atmosferze przyzwolenia na nią.
Dlatego w dniach 13-28.11.2019 r. uczniowie klas II-VI uczestniczyli w zajęciach, których celem było zwiększenie świadomości dotyczącej problemu hejtu, cyberprzemocy oraz mowy nienawiści, ze szczególnym uwzględnieniem roli świadka w tych procesach. Projekt był elementem ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-profilaktycznej „Nie hejtuję - reaguję”, realizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

                                                                                                                                  Katarzyna Rabiczko


Podziękowanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Szkoła Podstawowa w Starej Kamionce w tym roku szkolnym po raz kolejny bierze udział w Międzynarodowym Projekcie „Piękna Nasza Polska Cała”. W ramach działań projektowych staramy się budzić w uczniach postawy patriotyzmu, miłości do ojczyzny, a także zachęcać do odkrywania jej historii.

W listopadzie otrzymaliśmy list od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, który podziękował wszystkim uczestnikom projektu za wysiłek i wkład w realizację zadań.

 


Zajęcia biblioteczne - Dzień Pluszowego Misia oraz biblioterapia

Dnia 19 listopada w Szkole Podstawowej w Starej Kamionce miało miejsce spotkanie dzieci klasy I i II z bibliotekarką p. Krystyną Marcinkiewicz z Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce. Tematem spotkania był obchodzony 25 listopada Dzień Pluszowego Misia.

 Bibliotekarka na początku zapoznała dzieci z mnogością bajek o tych sympatycznych pluszakach, zapytała również dzieci jakie misie z bajek i filmów znają. Następnie przedstawiła uczniom krótką historię pluszowego misia oraz wyjaśniła dlaczego w języku angielskim jego nazwa brzmi teddy bear.

 Kolejnym etapem zajęć było przeczytanie przez bibliotekarkę bajki pt. „Złotowłosa i trzy niedźwiadki”, po której wywiązała się ożywiona dyskusja, czy ta historia mogła się zdarzyć naprawdę czy to tylko sen autora baśni.

 Później nadeszła pora na indywidualną pracę dzieci. Pierwszoklasiści kolorowali obrazki przedstawiające misie, natomiast drugoklasiści uzupełniali misiowe karty pracy - pod każdym rysunkiem należało zamalować zieloną kredką odpowiedni kwadracik odpowiadający poprawnej liczbie misiów przedstawionych na rysunkach. Obie grupy doskonale poradziły sobie z postawionymi przed nimi zadaniami.  

Krystyna Marcinkiewicz

W tym samym dniu pani Krystyna przeprowadziła również zajęcia z uczniami klasy III. Tym razem tematem spotkania była biblioterapia i jej wykorzystanie w rozwiązywaniu problemów osobistych.

 Na początku zajęć bibliotekarka opowiedziała krótko czym zajmuje się biblioterapia. Następnie dzieci podzielone na grupy zagrały w kalambury. Losowały karteczki z przeciwstawnymi pojęciami: kwaśny - słodki, wolny - szybki, smutny - radosny, lewy - prawy, niski - wysoki, dużo - mało, cichy - głośny, bogaty - biedny, gruby - chudy. Jedna z grup prezentowała swoje pojęcia a pozostałe odpowiadały o jaką parę pojęć chodzi.

 Kolejnym etapem spotkania było przeczytanie fragmentu opowiadania  M. Molickiej pt. „Karolina w krainie baśni” . Następnie dzieci odpowiadały na zadawane przez bibliotekarkę pytania. Później bibliotekarka przeczytała zakończenie historii Karoliny i podkreśliła, jak ważne jest, by akceptować odmienność innych ludzi, szanować się wzajemnie, gdyż każdy jest ważny, jedyny w swoim rodzaju i obdarzony talentem.

 Ostatnim etapem zajęć było ćwiczenie mające na celu podniesienie własnej wartości. Dzieci odrysowały na kartkach kontur swojej dłoni i podpisały swoim imieniem. Następnie bibliotekarka zebrała kartki i wymieszane rozdawała uczniom, którzy na palcach odrysowanej dłoni wpisywali pozytywne cechy właściciela dłoni. Wszyscy trzecioklasiści okazali się chętni do tego, by podzielić się swoimi wpisami a także wyrazili chęć kolejnych spotkań.

Zajęcia biblioteczne powstały we współpracy z dyrektor szkoły panią Joanną Gejdel.  


Festiwal Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej   

           Dnia 15 listopada reprezentanci naszej szkoły, już po raz drugi wystąpili na Festiwalu Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej w Szkole Podstawowej nr 2 w Sokółce.  Wydarzenie to wpisuje się w obchody 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie klas II, III, VI i VII zaprezentowali trzy piosenki: „Gdy w noc wrześniową,” „Dziś idę walczyć mamo” oraz „Dziewczyna z granatem.” Nasi uczestnicy otrzymali pamiątkową statuetkę i dyplom.

Uczniów wokalnie przygotowała i otoczyła opieką podczas festiwalu pani Justyna Siemieniako.

https://isokolka.eu/sokolka/31256-zolnierska-i-patriotyczna-piosenka-w-sokolskiej-dwojce-wideo-foto

https://sokolka.tv/index.php/16325-ix-festiwal-piosenki-patriotycznej-i-zolnierskiej-w-sokolce-film-i-zdjecia


Sukces naszej uczennicy!

Dnia 13.11.2019 r. w Młodzieżowym  Domu Kultury w Białymstoku odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski pod hasłem „Wolność kocham i rozumiem”. Do zmagań przystąpiło osiemdziesięcioro uczniów w trzech kategoriach wiekowych. Jury składało się z wykładowców Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zalwerowicza.

Gabriela Nowik, uczennica naszej szkoły (klasy VIII)  zajęła II miejsce w kategorii klas VII-VIII. Ogromne gratulacje należą się również Kacprowi Baran, który otrzymał podziękowanie za udział w konkursie.

Uczniów przygotowała Anna Edyta Rećko.


„Szkoła do hymnu!”

08.11.2019 r. nasza szkoła włączyła się w akcję pt. „Szkoła do hymnu!”.  O symbolicznej godzinie 11:11 cała społeczność SP w Starej Kamionce odśpiewała  4-zwrotkowy hymn narodowy.


Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to ważna data w szkolnym kalendarzu. W rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, uczniowie naszej szkoły przygotowują uroczysty apel, który ma na celu uczczenie tego wyjątkowego święta.

Dnia 07.11.2019 r. społeczność  SP w Starej Kamionce zgromadziła się na sali gimnastycznej, gdzie wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczęła uroczystość upamiętniającą 101 rocznicę wolności naszego kraju. Część artystyczną przygotowali reprezentanci klasy VIII oraz uczniowie klas II i III pod kierunkiem pani Anny Rećko oraz pani Justyny Siemieniako. Najstarsi uczniowie przywołali najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju, wspomnieli o krwawych powstaniach i bitwach, a także o chwalebnym udziale Polaków w I wojnie światowej, w której wywalczyli sobie wolność.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości zostały połączone z projektem „Piękna nasza Polska cała”, który koordynuje pani Ewa Lewoniewska.  Po części artystycznej uczniowie mieli okazję zmierzyć się w konkursie pt. „Kocham Cię, Polsko”. Chętne osoby wykazały się znajomością: położenia polskich miast i rzek, przysłów, symboli narodowych oraz  legend związanych z polską historią. Ponadto, każda klasa przygotowała plakat w ramach akcji szkolnej „Sławny Polak/Polka”. Tym samym utrwaliliśmy pamięć takich jednostek jak: Jan Paweł II, Jan Brzechwa, Zbigniew Wodecki, Andrzej Wajda, Kamil Stoch, Olga Tokarczuk, Mikołaj Kopernik oraz Henryk Sienkiewicz.


Spektakl „Dziady cz. II”

Dnia 04.11.2019 r. naszą szkołę odwiedził Teatr Sztuki Mobilnej z Białegostoku. Uczniowie klas VII i VIII  mieli przyjemność obejrzeć spektakl pt.  „Dziady cz. II” na podstawie dramatu Adama Mickiewicza.