Powrót do "Wydarzenia 2018/2019"

Z  ŻYCIA SZKOŁY

Rok szkolny 2018/2019

LUTY

* Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
* Walentynkowe warsztaty filmowe
* Zabawa karnawałowo - walentynkowa
* Dzień Babci i Dziadka w ZWP i oddziale przedszkolnym

 


 


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

      Jak co roku nasza szkoła bardzo uroczyście świętowała Dzień Języka Ojczystego. Na różnorodne aktywności związane z uroczystością poświęcono cały tydzień.

Najmłodsze dzieci doskonaliły umiejętność czytania i pisania oraz stosowania zasad ortograficznych. Poprzez gry i zabawy zapoznawały się z popularnymi przysłowiami i frazeologizmami. Starsi uczniowie zmagali się z zawiłościami poprawnej polszczyzny. 25 lutego podsumowane zostały wszystkie działania związane z DJO. Rozstrzygnięto Konkurs Czytania ze Zrozumieniem, Konkurs Poprawnej Polszczyzny oraz Konkurs Recytatorski, w którym dzieci mogły zaprezentować dowolny utwór polskiego poety.

Tego dnia uczniowie mogli sprawdzić się w wielu konkurencjach:

- porządkowanie danych o polskich literatach,
- układanie przysłów,
- wiedza o polskich językoznawcach.

Wiele emocji wzbudziły „językołamacze”. Okazało się, że takie kwiatki jak: „konstantynopolitańczykowianeczka” i „rozrewolweryzowany kaloryfer” to dla naszych uczniów „bułka z masłem”. Całej społeczności szkolnej podobała się też część poświęcona podlaskim regionalizmom i wyrażeniom gwarowym. Nikt nie miał problemu ze zrozumieniem następujących określeń: „apałonik”, „wiszczeć”, „habor”, „odwiedki”, „kanka”.

Wydaje się, że uczniowie doskonale znają renesansowe powiedzenie Mikołaja Reja: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.  Angażując się we wszystkie przedsięwzięcia związane z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego, nasza młodzież udowodniła, że jest dumna z języka polskiego, chętnie go poznaje i rozwija.

Za przygotowanie dzieci odpowiedzialni byli nauczyciele klas I-III i poloniści. Koordynartorki uroczystości: Urszula Budrewicz oraz Anna Edyta Rećko.

https://isokolka.eu/sokolka/28083-mlodziez-swietowala-dzien-jezyka-ojczystego-foto


Walentynkowe warsztaty filmowe

Dnia 14.02.2019 r. uczniowie należący do Młodzieżowego Koła Filmowego funkcjonującego w naszej szkole uczestniczyli w warsztatach filmowych, które powstały podczas współpracy z lokalną telewizją- Sokółką TV. Członkowie koła mieli możliwość poznania specyfiki  pracy operatora kamery i reportera. Młodzież poznała nowoczesne techniki nagrywania profesjonalną kamerą oraz miała możliwość przetestowania jej. Młodzi filmowcy dostali wskazówki jak precyzyjnie przeprowadzić wywiad, jak wybrać tło, w jaki sposób korzystać ze światła słonecznego oraz jak odpowiednio trzymać mikrofon.

Efekty pracy można zobaczyć klikając w link:

https://sokolka.tv/index.php/14436-mlodzi-filmowcy-ze-starej-kamionki-film

Spotkanie zainicjowało Młodzieżowe Koło Filmowe przy pomocy opiekuna - Anny Edyty Rećko.


Zabawa karnawałowo - walentynkowa


Dzień Babci i Dziadka w ZWP i oddziale przedszkolnym