Powrót do strony głównej

Powrót do "Wydarzenia 2016/2017"

Z  ŻYCIA SZKOŁY

Rok szkolny 2016/2017

MARZEC

 

* Wiosenne Porządki
* Przystanek Nadzieja
* Poetycki obraz marcowej przyrody
* Witaj Wiosno!

* Występ grupy cyrkowej „Szok”
* Niezwykłe spotkanie z Ludolfiną – Światowy Dzień Liczby Pi

* Konkurs Recytatorski „Wierszyki ćwiczące języki”
* Uczniowie naszej szkoły wiedzą, jak odżywiać się zdrowo!
* Miej serce i patrzaj w serce... - z pomocą Kubie
* Ostatnie zajęcia na basenie klas I-III
* X Regionalny Konkurs „Mistrz Origami"


Wiosenne porządki


Przystanek Nadzieja

23 marca 2017 r. przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariusza „Pomagam, bo lubię” pod kierunkiem Joanny Gejdel i Katarzyny Rabiczko uczestniczyli w warsztatach plastycznych „Świąteczna kartka” zorganizowanych w siedzibie Stowarzyszenia „Barka” w Sokółce.

Szczegóły>>>

https://isokolka.eu/sokolka/19913-przystanek-nadzieja-w-przedswiatecznej-atmosferze-foto


Poetycki obraz marcowej przyrody 

„Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi (…)
Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty”.

     21 marca w Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Książka uczy i bawi”. Jak co miesiąc, uczniowie Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce, w ramach zajęć świetlicowych, zawitali do biblioteki aby zmierzyć się z tematem przygotowanym przez bibliotekarkę - panią Martą Bielską. Tym razem mieli oni okazję uważniej przyjrzeć się nadchodzącej wiośnie oraz jej zwiastunom.

 Podczas dyskusji kierowanej przez panią Martę i nauczycielkę - Joannę Gejdel dzieci wypowiadały się na temat najpiękniejszej z pór roku, w której to cykl życia rozpoczyna się na nowo. Chętnie wymieniły pierwsze zwiastuny wiosny, pogodę występującą w marcu, oraz wspólnymi siłami wyjaśniły, co oznaczają popularne polskie przysłowia:
„W marcu jak  w garncu”, „Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”
.

Ważnym punktem spotkania było przeczytanie oraz analiza wiersza „O ptaszkach”.
Uczniowie dowiedzieli się, że nadejście wiosny w przyrodzie zwiastują ptaki przylatujące z ciepłych krajów: bociany, dzikie gęsi, wilgi, szpaki, jaskółki. W rozmowie poruszony został również temat zwierząt budzących się z zimowego snu oraz kwiatów pojawiających się wczesną wiosną.

 W związku ze Światowym Dniem Poezji obchodzonym 21 marca, podczas spotkania nie mogło zabraknąć wierszy o tematyce wiosennej. Pojawiły się zarówno te, skierowane do odbiorcy dziecięcego, takie jak:

- Przyjście wiosny – Jan Brzechwa

- Wiosna – Wiesław Drabik

- Nasze kwiaty, Ogródek, Jabłonka – Maria Konopnicka

- Marcowe kotki – Joanna Kulmowa 

jak i do starszych czytelników:

- Wiosna – Bolesław Leśmian

- Pierwiosnek – Władysław Broniewski

- Zwidy wiosenne – Stefan Sokołowski

- Wiosna – Krzysztof Kamil Baczyński

 Po zapoznaniu się z ciekawostkami ze świata przyrody i literatury, przyszła pora na ulubioną część zajęć, czyli prace plastyczne.

Tym razem uczniowie przy wsparciu pań: Joanny Gejdel i Ewy Lewoniewskiej pomogli pani bibliotekarce wprowadzić magiczny, wiosenny klimat do pomieszczenia biblioteki.

Wykonane motylkowe drzewko widniejące na drzwiach, oraz papierowe ptaszki ozdabiające okna wnoszą tam niezwykłe ciepło. Dodatkowym elementem dekoracji stał się przyniesiony przez dzieci w prezencie wazon z pięknymi tulipanami wykonanymi metodą orgiami.

            Dziękujemy serdecznie za wspaniałe spotkanie i nie możemy doczekać się kolejnego! J

 

 


Witaj Wiosno!

       W pierwszy dzień wiosny uczniowie z SP w Starej Kamionce nie myśleli o wagarach. Tego dnia mieli okazję zaprezentować swoje rozmaite talenty. Dzieci chętnie śpiewały, grały na instrumentach, tańczyły i recytowały wiersze. Tradycyjnie już, jak co roku, rozstrzygnięto również klasowe konkursy o tytuł Mistrza Ortografii, Mistrza Kaligrafii i Mistrza Rachunków. Każdy mógł zabłysnąć w jakiejś dziedzinie!

 Mistrzowie:

Ortografii:

kl. II    Wiktoria Jakimik
kl. IV   Marta Trochim
kl. V     Dominik Stupak
kl. VI   Weronika Czeremcha

Kaligrafii:

kl. I     Jakub Janusch Szydłowski
kl. II    Patrycja Chomczyk
kl. III   Dawid Baran
kl. IV   Dominika Karolina Nowak
kl. V    Małgorzata Daszuta
kl. VI   Aleksandra Kinga Paszko

Rachunków:

kl. I     Jakub Janusch Szydłowski
kl. II    Michał Szomko
kl. III   Joanna Łyszkiewicz i Kinga Stupak
kl. IV   Dawid Brasławski
kl. V    Anna Julia Łowczecka
kl. VI   Aleksandra Kinga Paszko

Gratulujemy!!!


        Zgodnie z ludowym zwyczajem zimę żegnaliśmy z Marzanną. Mamy nadzieję, że chłody, pluchę i ciemne chmury przegoniliśmy na dobre, a Wiosna rozgości się u nas na całego!

Koordynatorkami obchodów pierwszego dnia wiosny były panie Urszula Budrewicz i Joanna Gejdel.

https://sokolka.tv/index.php/7455-mistrzowskie-powitanie-wiosny-w-szkole-podstawowej-w-starej-kamionce-zdjecia

https://isokolka.eu/sokolka/19881-w-starej-kamionce-przywitali-wiosne-po-mistrzowsku-foto


Występ grupy cyrkowej „Szok”

           15 marca w naszej szkole wystąpiła ukraińska objazdowa grupa cyrkowa „Szok”. Jak się okazało nazwa odpowiadała rzeczywistości, gdyż dwoje artystów wprawiło w zachwyt zebraną publiczność. Cyrkowcy zaprezentowali program artystyczny zawierający elementy żonglerki, tresury zwierząt, akrobacji, a także sztuki iluzji. Dzieci były nie tylko widzami, ale i próbowały swych talentów cyrkowych włączając się czynnie do zabawy.

Występ cyrkowców nagrodzono gromkimi brawami. To było naprawdę "szokujące" przeżycie!


Niezwykłe spotkanie z Ludolfiną – Światowy Dzień Liczby Pi

14 marca uczniowie klasy szóstej Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Święta Liczby Pi. Wielokrotnie młodzież intrygowało pytanie „Co to za liczba, do czego ona służy?”. Aby zaspokoić swoją ciekawość postanowili bliżej ją poznać. Realizując projekt zgromadzili wiele potrzebnych informacji, które wykorzystali podczas wtorkowej lekcji matematyki.

Na początku zajęć, szóstoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą: czym jest dzisiejsza „solenizantka” - liczba Pi; jej historię oraz związane z nią ciekawostki. Z zadowoleniem zauważyli, że wszystkie te informacje również zgromadzili w przygotowanych przez siebie materiałach, które wykorzystali podczas pracy w grupie wykonując plakat. Powstałą pracę zaprezentowali kolegom z młodszych klas.

Na zakończenie wszyscy przeczytali wiersz polskiej poetki - Wisławy Szymborskiej p.t. „Liczba Pi”, zaśpiewali piosenkę oraz ćwiczyli poprawność jej symbolicznego zapisu.

W bieżącym tygodniu  wszyscy uczniowie z klas I-VI biorą udział w szkolnym konkursie o tytuł „Mistrza Rachunków 2017”. Rozstrzygnięcie odbędzie się w najbliższy wtorek, czyli w pierwszy dzień wiosny.

https://isokolka.eu/sokolka/19772-do-czego-sluzy-liczba-pi-mlodziez-z-sp-w-starej-kamionce-to-wie-foto

https://sokolka.tv/index.php/7393-niezwykle-spotkanie-z-ludolfina-w-sp-w-starej-kamionce-zdjecia


Konkurs Recytatorski „Wierszyki ćwiczące języki”

        Uczniowie Szkoły Podstawowej w Starek Kamionce uczestniczyli w Konkursie Recytatorskim zorganizowanym przez Poradnię Psychologiczno Pedagogiczną w Sokółce „Wierszyki ćwiczące języki”.

        W świat magii wprowadziła publiczność Natalia Kucharewicz z klasy II prezentacją „Zagadka” i Patryk Brasławski z klasy II recytacja wiersza „Rycerz Roch i jego groch”. O losach bohaterów wiersza „ Dzidzia, Lodzia, Lidzia, Bodzio” opowiedział publiczności Dawid Baran z klasy III. Uczniowie dostarczyli publiczności wielu pozytywnych emocji, a ich recytację nagrodzono brawami.

Relacja z tego przedsięwzięcia na stronie: http://sokolka-powiat.pl/2017/03/10/dokad-czlapie-smok/

         Serdeczne podziękowania kieruję w stronę wychowawców klas Pani Katarzyny Raciczko i Pani Grażyny Kamińskiej oraz Rodziców za okazaną pomoc w przygotowaniu Natalki, Patryka i Dawida do trudnego konkursu. Gratuluję!

                                                                                                         Logopeda: Elżbieta Szomko


Uczniowie naszej szkoły wiedzą, jak odżywiać się zdrowo!

Wszystkie dzieci wiedzą, że owoce i warzywa są zdrowe i powinniśmy je jeść jak najczęściej, gdyż dostarczają organizmowi niezbędne składniki odżywcze.

W dwóch pierwszych tygodniach marca uczniowie  naszej szkoły przygotowali, a potem zjedli przepyszne i zdrowe sałatki owocowe lub surówki warzywne.  

klasy I-II

klasa III

klasa VI

Chociaż warzywa i owoce można kupić przez cały rok, nie przez cały rok tak samo smakują. Najlepsza pora roku jest właśnie przed nami. Cieszmy się więc nadchodzącą wiosną i latem. Korzystajmy z owoców i jarzyn tak często, jak to możliwe i jedzmy sałatki i surówki!


                    Miej serce i patrzaj w serce... - z pomocą Kubie                            

Wokół nas jest wiele osób borykających się z chorobą, niepełnosprawnością, cierpieniem. Widzimy również ludzi, którzy mimo swojego ciężkiego losu potrafią cieszyć się życiem i być wdzięcznym za to, co mają. Do takich osób należy rodzina sześcioletniego Jakuba z Sokółki. Dzięki szkolnemu logopedzie pani Elżbiecie Szomko, społeczność Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce poznała Kubusia. Chłopiec cierpi na porażenie czterokończynowe oraz zespół Prader-Willego. Nie chodzi, nie rozmawia, oddycha za pomocą specjalistycznej aparatury, wymaga stałej opieki i intensywnej rehabilitacji.

Członkowie szkolnego Klubu Wolontariusza zorganizowali zbiórkę artykułów higienicznych potrzebnych do codziennej pielęgnacji dziecka. Odzew na ogłoszoną akcję był ogromny. Darczyńcy przynosili chusteczki nawilżane i higieniczne, pieluchy jednorazowe oraz tetrowe. W ostatnim tygodniu karnawału w szkole zorganizowano kiermasz słodkości oraz zbiórkę pieniędzy.

W miniony wtorek przedstawiciele uczniów, rodziców i nauczycieli odwiedzili Kubę w rodzinnym domu. Dzięki tej wizycie zobaczyli, jak wygląda codzienne życie chłopczyka oraz jego mamy i rodzeństwa. Poznali również jego zainteresowania i umiejętności, co było dużym zaskoczeniem dla wolontariuszy. Był to miło spędzony czas wśród wspaniałej rodziny.

Uczniowie zawieźli wszystkie zebrane dary rzeczowe, a uzyskaną kwotę w wysokości 600 zł przeznaczono na opłacenie zajęć dziecka z rehabilitantem.

Szkolny Klub Wolontariusza „Pomagam, bo lubię” składa serdeczne podziękowania uczniom, ich rodzinom oraz pracownikom szkoły za wrażliwe serca otwarte na potrzeby innych.

https://isokolka.eu/sokolka/19723-spolecznosc-szkoly-podstawowej-w-starej-kamionce-z-pomoca-kubie-foto

https://sokolka.tv/index.php/7367-miej-serce-i-patrzaj-w-serce-szkola-podstawowa-w-starej-kamionce-z-pomoca-kubie-zdjecia


       7 marca uczniowie klas I-III po raz ostatni w tym roku szkolnym uczestniczyli  w zajęciach na basenie.   20 lekcji  na pływalni miejskiej OSiR w Sokółce minęło szybko.  Pod bacznym okiem   p. Jarka dzieci nabyły umiejętność  pływania elementarnego, poprzez zabawę uczyły się bezpiecznego zachowania w wodzie i nad wodą.


X Regionalny Konkurs „Mistrz Origami"

W X Regionalnym Konkursie „Mistrz Origami” naszą szkołę reprezentowali Paweł Łowczecki oraz Anna Julia Łowczecka. Do konkursu zgłoszono ponad 500 prac z przedszkoli i szkół województwa podlaskiego. Jury nagrodziło ponad 100 w tym pracę Ani.

4 marca 2017 r. podczas XV ŚWIĘTA ORIGAMI w Szkole Podstawowej Nr 47 w Białymstoku Anna otrzymała wyróżnienie i nagrody.

Serdecznie gratulujemy!

Organizatorami konkursu byli: Białostocki Klub Polskiego Centrum Origiami oraz SP nr 47 w Białymstoku.