Powrót do strony głównej

Powrót do "Wydarzenia 2015/2016"

Z  ŻYCIA SZKOŁY

Rok szkolny 2015/2016

PAŹDZIERNIK

 

* Pamiętamy o naszych przodkach - z wizytą na starym cmentarzu wiejskim
* Podglądamy ptasie życie
* Warsztaty przyrodnicze
* Z wizytą u Pani Burmistrz Sokółki
* Audycja muzyczna
* Smaczna i zdrowa sałatka owocowa pierwszoklasistów

* Cała Polska Uczy Ratować - Bijemy rekord w resuscytacji!

* Dzień Edukacji Narodowej

* Jesienne inspiracje
* Elektromisja


Pamiętamy o naszych przodkach – z wizytą na starym cmentarzu wiejskim 

„Jest takie miejsce u zbiegu dróg …”, o pamiętają uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce.

Tuż przed dniem Wszystkich Świętych dzieci z klas IV – VI wraz z wychowawcami, księdzem Mateuszem i panią Ewą Bieszczad z sołectwa wsi Stara Kamionka odwiedziły stary wiejski cmentarz. Jak zawsze zadbały o porządek przy pomniku i krzyżu. Następnie zapalono znicza i wspólnie pomodlono się za dusze zmarłych pochowanych na wzgórzu.

Warto przypomnieć, że stary cmentarz wiejski w Starej Kamionce jest bliski sercu społeczności szkolnej. Przy czynnym udziale mieszkańców wsi organizowane są tu cykliczne spotkania i przeprowadzane prace porządkowe.

„Człowiek na tyle istnieje, na ile pamiętają o nim inni” – chcemy pamiętać o naszych przodkach i o naszej lokalnej historii.

 

Informacja i zdjęcia znalazły się na:

http://isokolka.eu/sokolka/13861-pamietamy-o-naszych-przodkach-dzieci-ze-szkoly-podstawowej-w-starej-kamionce-z-wizyta-na-starym-cmentarzu-wiejskim-foto


Podglądamy ptasie życie

           Chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym VII. Spotkania Ekologiczne "Z Ziemią krążymy" pod hasłem "Podglądamy ptasie życie", zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku. Wśród uczestników znaleźli się również pierwszoklasiści.


Warsztaty przyrodnicze

27 października 2015 r.   w Szkole Podstawowej w Starej Kamionce pani Barbara Kuprel-Poźniak przeprowadziła interesujące zajęcia warsztatowe w ramach realizacji projektu „Ochrona bociana białego na obszarze Podlaskiego Szlaku Bocianiego” dofinansowanego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

W zajęciach wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły i oddziału przedszkolnego podzieleni na trzy grupy wiekowe. Podczas warsztatów dzieci zgłębiły wiedzę dotyczącą życia, migracji i zwyczajów bociana białego.

Co czwarty bocian, to „Polak”, czy jest to statystyczna prawda? – zgłębiały dzieci. Wiadomo natomiast, że jest on nieodłącznym elementem naszego wiosenno-letniego krajobrazu.

Informacja o warsztatach i zdjęcia znalazły się na:

http://isokolka.eu/sokolka/13824-bocianie-zwyczaje-warsztaty-w-szkole-podstawowej-w-starej-kamionce-foto

http://sokolka.tv/index.php/3305-warsztaty-w-sp-w-starej-kamionce-zdjecia


Z wizytą u Pani Burmistrz Sokółki

22 października uczniowie klas 0-III z nauczycielami odwiedzili w Urzędzie Miejskim Burmistrz Sokółki p. Ewę Kulikowską.

 

Szczegóły i więcej zdjęć>>>>> http://sokolka.pl/2015/10/22/w-wizyta-u-pani-burmistrz/


Audycja muzyczna

        22 października 2015 roku uczniowie klas 0-III uczestniczyli  w SP nr 3 w Sokółce w audycji muzycznej pt.
"Pippi w Krainie Bajek", w wykonaniu muzyków z Arte - Muzy z Białegostoku.  Znana z odwagi i zamiłowania do przygód rudowłosa Pippi Pończoszanka zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy, przenosząc wszystkich w świat znanych bajek
i dobranocek. Dzięki audycji młodzi uczestnicy mogli przypomnieć tematy muzyczne oraz piosenki z ulubionych filmów
i programów dla najmłodszych. Niektórzy nawet wcielili się w postaci ze świata fantazji i wspólnie z artystami wykonywali piosenki.


Smaczna i zdrowa sałatka owocowa pierwszoklasistów

     W ramach cyklu zajęć dotyczących zdrowego stylu życia i odżywiania uczniowie klasy I pod opieką wychowawczyni Katarzyny Rabiczko wykonali sałatkę owocową. Dzieci odpowiednio przygotowane do pracy, z wielkim zaangażowaniem dzielnie kroiły przyniesione owoce: jabłka, gruszki, banany, kiwi i mandarynki. Po ich pokrojeniu nastąpiło wymieszanie wszystkich witaminowych słodkości, z których powstała sałatka. A później - to już mycie rączek i przygotowaniu stolików
do gościny.
Przed degustacją uczniowie poznali podstawowe zasady savoir – vivre przy stole. Gdy już wszystko było gotowe dzieci z chęcią zasiadły do witaminowej uczty. Nikogo nie trzeba było namawiać do spróbowania sałatki, gdyż najbardziej smakuje posiłek przygotowany samodzielnie.
 


Cała Polska Uczy Ratować - Bijemy rekord w resuscytacji!

         Z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji i w ramach podnoszenia świadomości społecznej o problemie nagłego zatrzymania krążenia w dniu 16 października organizowany jest „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca” pod nazwą "Restart a Heart".

Szkoła Podstawowa w Starej Kamionce w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca już po raz trzeci przystąpiła do akcji bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób.
W  samo południe, przez pół godziny uczniowie kl. 0-VI, pracownicy szkoły oraz chętni rodzice  pokazali, że potrafią udzielić pierwszej pomocy. W rytm piosenki „Stayin’ Alive” zespołu Bee Gees, na zmianę wykonywali  na 5 fantomach wdechy i uciski ratownicze. Przystąpiliśmy do zadania mając na uwadze fakt, że posiadanie umiejętności niesienia pierwszej pomocy jest „na wagę życia”. Z pierwszą pomocą należy zapoznawać dzieci od najmłodszych lat. W naszej szkole staramy się to robić  systematycznie, przeprowadzając liczne szkolenia w ramach zajęć dydaktycznych (realizacja programu „Ratujemy i Uczymy Ratować”), spotkań z rodzicami czy Dni Integracji Społeczności Szkolnej.

Uczniowie również tym razem z wielkim zaangażowaniem i wytrwałością podejmowali RKO.

Łącznie w akcji wzięły udział 82 osoby.  

Kartonowe apteczki (z WOŚP) wyposażone w wkłady (maseczka do wdechów, koc termiczny, bandaż), rękawiczki, startery play, ulotki (Zielony zawrót głowy, Konwencja praw dziecka, AHA)  przekazaliśmy rodzinom uczestniczącym w akcji oraz organizacjom, z którymi szkoła współpracuje.

 Podziękowanie kierujemy do uczniów ze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Pomagam, bo lubię” za pomoc  w organizacji przedsięwzięcia.

 W wydarzeniu uczestniczyli redaktorzy lokalnych portali: isokolka.eu oraz sokolka.tv. Serdecznie dziękujemy!

 Informacje, zdjęcia i filmiki znalazły się na:

 http://isokolka.eu/sokolka/13683-dzis-ty-ratujesz-komus-zycie-jutro-ktos-moze-uratowac-ciebie-stara-kamionka-bila-rekord-w-akcji-resuscytacyjnej-wideo-foto

 http://sokolka.tv/index.php/3213-dzieciaki-wiedza-jak-udzielic-pierwszej-pomocy-film-zdjecia

                                                Koordynator przedsięwzięcia  -  p. Katarzyna Rabiczko

                Relacja wideo                      –  p. Joanna Gejdel

                            Zdjęcia                     – p. Danuta Szumińska


Dzień Edukacji Narodowej


,,Jesienne inspiracje” - zajęcia świetlicowe w Bibliotece Publicznej filia Stara Kamionka

7 października 2015 r. uczniowie klas I – V po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych przygotowanych w ramach współpracy z panią Marylą Bach-Waleszczyk z Biblioteki Publicznej filia Stara Kamionka.

Hasłem spotkania były „Jesienne inspiracje”, podczas którego wykorzystano książkę Elżbiety Ostrowskiej pt. ,,Bajka o jesiennym szalu”. Wybrana osoba głośno czytała tekst,a pozostali uczniowie wsłuchując się uważnie, układali z kolorowych  liści szal. Musieli przy tym wykonać czynności, o których była mowa w książce, miedzy innymi dzieci poćwiczyły dodawanie, odejmowanie i dzielenie. Zadanie było bardzo ciekawe, wszyscy chcieli  mieć swój udział w jego rozwiązaniu, a przez to zabawy było co niemiara.

Kiedy już wszystkim udało się poprawnie ułożyć jesienny szal, dzieci za pomocą kredek woskowych kalkowały liście na kartkach papieru.

Dziękujemy pani Maryli za gościnę i ciekawe zajęcia.


Elektromisja

6 października najmłodsi uczniowie naszej szkoły (wychowankowie Zespołu Wychowania Przedszkolnego, oddziału przedszkolnego, uczniowie klasy I) uczestniczyli w spektaklu ekologicznym „ Elektromisja”, zorganizowanym przez Krakowskie Biuro Promocji Kultury.

W czasie zabawnego przedstawienia dzieci dowiedziały się, co zrobić z elektrośmieciami - sprzętami, których nie da się już wykorzystać, a które stwarzają duże zagrożenie dla zdrowia i przyrody. Poznały też takie pojęcia jak recykling i odnawialne źródła energii oraz ich znaczenie dla środowiska, a także nauczyły się segregować odpady.

 


Powrót do strony głównej

Powrót do "Wydarzenia 2015/2016"