Powrót do strony głównej

Powrót do "Wydarzenia 2016/2017"

Z  ŻYCIA SZKOŁY

Rok szkolny 2016/2017

PAŹDZIERNIK

 

 

* Sprzątamy stary wiejski cmentarz
* Sałatka owocowa – kolorowa, smaczna, zdrowa
* Pamiętamy o zwierzętach
* Bezpieczna droga do szkoły/domu
* Zajęcia na basenie
* Wiemy jak udzielać pierwszej pomocy
* Obudź w sobie pasję czytania
* Los zwierząt jest nam bliski

 


 

27 października uczniowie klas IV – VI wraz z wychowawcami, księdzem Mateuszem odwiedzili stary wiejski cmentarz. Jak zawsze zadbali o porządek przy pomniku i krzyżu. Następnie zapalono znicze i wspólnie pomodlono się za dusze zmarłych pochowanych na wzgórzu.

Warto przypomnieć, że stary cmentarz wiejski w Starej Kamionce jest bliski sercu społeczności szkolnej. Przy czynnym udziale mieszkańców wsi organizowane są tu cykliczne spotkania i przeprowadzane prace porządkowe.


Sałatka owocowa – kolorowa, smaczna, zdrowa

W ramach realizacji programu edukacyjnego „Śniadanie Daje Moc” dzieci z klasy I-II wykonały smaczną i zdrową sałatkę owocową. Przed przystąpieniem do pracy wzajemnie pomagały sobie przy zakładaniu i wiązaniu fartuszków. Następnie po zapoznaniu się z zasadami bezpiecznego posługiwania się nożem i po dokładnym umyciu rąk, nasi mali kucharze zabrali się do krojenia owoców. Po przyrządzeniu sałatki dzieci przygotowały stół do gościny. Przed degustacją uczniowie przypomnieli podstawowe zasady savoir – vivre przy stole i z wielkim apetytem przystąpili do degustacji „witaminowej bomby”. Sałatka wszystkim bardzo smakowała - z pewnością dlatego, iż została zrobiona własnoręcznie przez dzieci.


Pamiętamy o zwierzętach

W październiku wspominamy patrona zwierząt, świętego Franciszka. Przez cały ten miesiąc społeczność Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce prowadziła wiele działań, by móc wesprzeć „braci naszych mniejszych” przebywających pod opieką schroniska w Sokółce.

Inauguracją całego przedsięwzięcia był teatrzyk kukiełkowy o przygodach zwierząt przygotowany (według własnego scenariusza) przez dziewczynki z klasy IV. Zachęciły one wszystkich uczniów do zaangażowania się w działania na rzecz schroniska. Rodzice uczniów przygotowali wypieki na kiermasz – słodkości rozeszły się w okamgnieniu, a cały dochód z ich sprzedaży (500 zł) został przeznaczony na rzecz zwierząt. Zbiórka pieniędzy przeprowadzona wśród pracowników szkoły dodatkowo wsparła ten fundusz i w sumie można było przekazać Fundacji Vita Canis opiekującej się sokólskim schroniskiem 630 zł.

Pieniądze te oraz spory zapas karmy, pościeli i zabawek, a także kilkanaście worków plastikowych zakrętek (które skrupulatnie zbierano od początku roku właśnie na ten cel) uczniowie wraz z wychowawczyniami zawieźli do schroniska w piątek przed tygodniem (kl. 0-III) oraz w poniedziałek (kl. IV-VI).

Dziękujemy Edycie Doroszko za życzliwe przyjęcie. Jesteśmy pod wrażeniem jej zdolności organizacyjnych, bo zapanować nad tyloma psiakami i tyloma dzieciakami nie było łatwo! Zwłaszcza że każde dziecko chciało pomóc, wyjść z pieskiem na spacer, pogłaskać kotka.

Szkolny Klub Wolontariusza „Pomagam, bo lubię” dziękuje też wszystkim, a zwłaszcza uczniom i ich rodzicom, którym los zwierząt nie jest obojętny. Serdeczne podziękowania i wyrazy podziwu należą się jednak głównie osobom bezpośrednio dbającym o los bezdomnych kotów i psów. Chylimy czoła przed Waszym zaangażowaniem, dobrym sercem, poświęcaniem każdej wolnej chwili tym, którzy sami sobie nie poradzą. Jesteście wspaniali! Cieszymy się, że chociaż troszeczkę mogliśmy wesprzeć tę wielką sprawę.

Informacja i zdjęcia znalazły się na:

http://isokolka.eu/sokolka/18130-najmlodsi-pamietaja-o-psach-i-kotach-foto

https://sokolka.tv/index.php/6393-sp-stara-kamionka-z-pomoca-dla-schroniska-zdjecia


Bezpieczna droga do szkoły/domu

      20.10.2016 r. sokólscy policjanci spotkali się z uczniami naszej szkoły. W trakcie spotkania mundurowi przypomnieli dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Funkcjonariuszom jako pomoc posłużył zestaw edukacyjny „Autochodzik”, który poprzez zabawę, w atrakcyjny sposób pomaga najmłodszym na poznawanie oraz utrwalanie podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.

Dzieci miały okazję przećwiczyć m.in. prawidłowe przechodzenie przez jezdnię i jazdę autem-chodzikiem po drodze z sygnalizacją świetlną. Zajęcia z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego były również dobrą okazją do przypomnienia o obowiązku noszenia elementów odblaskowych podczas poruszania się po drodze po zmierzchu poza terenem zabudowanym. Dzieci chętnie odpowiadały na zadawane pytania, dzieląc się posiadaną wiedzą.

PAMIĘTAJMY!
- Zadbajmy o to, aby droga do szkoły naszego dziecka była zawsze bezpieczna.
- Pokażmy naszym pociechom najbezpieczniejszą drogę do szkoły.
- Wyjaśnijmy dziecku dlaczego nie wolno wbiegać na jezdnię i przechodzić na czerwonym świetle.
- Aby zwiększyć bezpieczeństwo naszych dzieci, wyposażmy je w widoczne po zmroku elementy odblaskowe.
- Młody człowiek świadomy zagrożeń będzie bardziej uważny, a co za tym idzie bezpieczniejszy.


 

Od września uczniowie klas I-III uczestniczą w zajęciach bezpłatnej nauki pływania. Lekcje odbywają się raz w tygodniu na pływalni miejskiej OSiR w Sokółce.  Pod bacznym okiem   p. Jarka dzieci oswajają się z wodą, nabywają umiejętność  pływania elementarnego, korygują swoją postawę ciała oraz uczą się bezpiecznego zachowania w wodzie i nad wodą. Jednocześnie dzieci wszechstronnie rozwijają swój organizm, podnoszą ogólną sprawność oraz nabywają prawidłowe nawyki w zakresie higieny osobistej i zachowań społecznych. 

Zajęcia na basenie należą do ulubionych  przez dzieci zajęć. Atrakcyjność zabaw oraz różnorodność stosowanych metod, form i środków sprawiają, że na wtorkowych zajęciach jest prawie stuprocentowa frekwencja.


Wiemy jak udzielać pierwszej pomocy! 

30 uciśnięć i 2 wdechy niby nic, a okazuje się, że ratowanie życia wymaga nie lada wysiłku.  Przekonali się o tym uczniowie klas 0-VI Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce oraz chętni rodzice, którzy 17.10.2016 r. w samo południe po raz czwarty przystąpili do akcji w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. W rytm piosenki „Stayin’ Alive” zespołu Bee Gees, przez pół godziny na zmianę wykonywali  na 5 fantomach wdechy i uciski ratownicze.

Przystąpiliśmy do zadania mając na uwadze fakt, że posiadanie umiejętności niesienia pierwszej pomocy jest „na wagę życia”. Z pierwszą pomocą należy zapoznawać dzieci od najmłodszych lat. W naszej szkole staramy się to robić  systematycznie, przeprowadzając liczne szkolenia w ramach zajęć dydaktycznych, spotkań z rodzicami czy Dni Integracji Społeczności Szkolnej.

Uczniowie również tym razem z wielkim zaangażowaniem i wytrwałością podejmowali RKO. Akcja miała także uświadomić młodym ludziom, jak ważna jest umiejętność działania w kryzysowych sytuacjach.

Serdeczne podziękowania składamy pracownikom KPPSP w Sokółce Panom: mł. bryg. Mirosławowi Grajewskiemu  oraz asp. Pawłowi Olechno za przeprowadzenie szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz nadzorowanie przebiegu akcji.

                                                             Koordynator przedsięwzięcia  -  p. Katarzyna Rabiczko

                                      Relacja wideo                      -  p. Joanna Gejdel

Informacja i zdjęcia znalazły się na:

http://isokolka.eu/sokolka/18016-ratowali-zycie-w-rytm-muzyki-wideo-foto

https://sokolka.tv/index.php/6300-znow-pokazali-ze-potrafia-udzielac-pierwszej-pomocy-zdjecia


Obudź w sobie pasję czytania

12 października 2016 r. w naszej szkole odbyła się impreza integracyjna pod hasłem: „Obudź w sobie pasję czytania”. Swoją obecnością zaszczyciła nas Burmistrz Sokółki Pani Ewa Kulikowska.

Całodniowa uroczystość była połączeniem obchodów Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych, Dnia Edukacji Narodowej oraz uroczystości pasowania na ucznia dzieci z kl. I.

Pierwszoklasiści zaprezentowali swój program artystyczny przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni Pani Katarzyny Rabiczko.  Po czym Pani Dyrektor dokonała pasowania na ucznia.

Samorząd Uczniowski przygotował pod kierunkiem Pani Urszuli Budrewicz część artystyczną z okazji Dnia Nauczyciela. Uczniowie złożyli życzenia i wręczyli kwiaty nauczycielom i innym pracownikom szkoły. Następnie Pani Dyrektor złożyła życzenia z okazji DEN i wręczyła Nagrody Dyrektora pracownikom.

Dalszą część dnia wypełniła impreza czytelnicza przygotowana przez Panią Annę Możejko i Panią Annę Rećko.

Klasy VI i III zaprezentowały część artystyczną „Obudź w sobie pasję czytania”- wiersze i piosenki o książkach i czytaniu wybrzmiały pięknie na tle muzyki Chopina i Bacha. Uczniowie z klasy II zaprezentowali się na scenie w przebraniu postaci z bajek i baśni, zaś uczniowie z klasy V wystylizowali się na  bohaterów swoich lektur i w tym przebraniu poszli do publiczności wręczyli wszystkim obecnym prezenciki w postaci ruloników, przewiązanych ozdobną wstążeczką, z sentencją, cytatem różnych autorów na temat książek.

Ważnym punktem programu było spotkanie autorskie z lokalnym poetą i rzeźbiarzem Panem Krzysztofem Czesławem Wróblewskim. Pan Krzysztof w ciekawy sposób i z humorem wyjaśnił tytuł swojej książki pt. „Czarna bakłażana czyli rozważanie Pustelnicze”. Wiązało się to z okresem w jego życiu, kiedy mieszkał w Starej Kamionce i miał nadane przez mieszkańców wsi przezwisko „Pustelnik”. Następnie przedstawił i skomentował kilka swoich wierszy i opowiedział o pracy rzeźbiarskiej.

Podczas imprezy wyłoniono zwycięzców trzech konkursów.

- na najpiękniejszą ilustrację ulubionej lektury,

- na najoryginalniejszą zakładkę do książki,

- najbardziej pomysłowy Ex Libris.

W celu oceny prac i przyznania nagród powołano komisję, w skład której weszli: Pani  Dyrektor, Pani Burmistrz, Pan  Wróblewski  i  Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Iwona  Kucharewicz.  Nagrody - piękne książki, ufundowała Pani Burmistrz, opatrzyła własnoręcznym wpisem i osobiście wręczyła każdemu ze zwycięzców trzech pierwszych miejsc poszczególnych konkursów, w kategoriach wiekowych klas I - III i klas IV - VI.

Wiele czasu poświęcono zabawom dydaktycznym i konkursom czytelniczym. Zespoły składające się z uczniów, przedstawicieli każdej z klas, miały różne zadania z czytaniem, rozpoznawaniem fragmentów książek i ich autorów, układaniem rozsypanek wyrazowych, układaniem kart bibliotecznych w porządku alfabetycznym itp.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej rodzice przygotowali pracownikom szkoły i zaproszonym gościom słodki poczęstunek.

Koordynator dnia integracji: Anna Możejko

Informacja i zdjęcia znalazły się na:

https://sokolka.tv/index.php/6274-dzien-integracji-w-sp-w-starej-kamionce-zdjecia

http://isokolka.eu/sokolka/17925-slubowanie-pierwszakow-i-ksiazki-dzien-edukacji-narodowej-w-podstawowce-w-starej-kamionce-foto 

 


Los zwierząt jest nam bliski

           4 października w Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce odbyły się kolejne zajęcia, w których wzięli uczniowie z klas 0 - V z miejscowej szkoły podstawowej. W bieżącym roku szkolnym dzieci, w ramach zajęć świetlicowych, uczestniczą w cyklicznych spotkaniach pt. „Z książką mi do twarzy”.

Październikowe zajęcia poświęcone były Światowemu Dniu Zwierząt, stąd hasłem przewodnim było „Los zwierząt jest nam bliski”.

Na wstępie panie: bibliotekarka Maria Bach-Waleszczyk i nauczycielka – Joanna Gejdel przybliżyły uczniom sylwetkę św. Franciszka z Asyżu - patrona zwierząt.

Dzieci poznały genezę Światowego Dnia Zwierząt (ang. World Animal Day), który został ustanowiony w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji na 4 października i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (ang. World Animal Week) trwający do 10 października. W Polsce to święto po raz pierwszy zostało zorganizowane w 1993 r. Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, częste znęcanie się nad nimi. Nagłaśniają problemy, z którymi borykają się schroniska i uwrażliwiają na potrzebę niesienia pomocy. Zwracają również uwagę na nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. W ciągu tego tygodnia opiekunowie - przyjaciele zwierzaków zachęcają do adoptowania psów oraz kotów przebywających w schroniskach. W tym wyjątkowym miesiącu, miesiącu dobroci dla zwierząt, wiele osób stara się ulżyć losowi zwierząt np. kupując karmę i przekazując ją schroniskom.

Po tych informacjach dzieci z opiekunkami i bibliotekarką dyskutowały na temat losu zwierząt. Chwaliły się, jakie zwierzaki mają w domach, jak je nazywają i w jaki sposób się nimi opiekują. Rozmowy były bardzo ciekawe i budujące. Wiedza i wrażliwość dzieci była imponująca.

W dalszej części zajęć wszyscy głośno czytali przyniesione przez panią bibliotekarkę książki: „Awantura na podwórku”- W. Drabik; „Zwierzęta i ich dzieci”; „Wiewiórka Tosia odwiedza las”; „Lato na wsi”; „Przyjaciele z ciepłych krajów”. W części plastyczno-technicznej zadaniem dzieci było wykonanie portretu ukochanego zwierzątka.

W zajęciach brało udział 20 uczniów wraz z trzema nauczycielkami. Następne zajęcia zaplanowano na 8 listopada.

Informacja i zdjęcia znalazły się na:

https://sokolka.tv/index.php/6222-na-zajeciach-w-starej-kamionce-zdjecia