Powrót do strony głównej

Powrót do "Wydarzenia 2017/2018"

Z  ŻYCIA SZKOŁY

Rok szkolny 2017/2018

PAŹDZIERNIK

* Klasy 0-III wizytą w schronisku dla zwierząt
* Pamiętamy o naszych przodkach...
* Spotkanie z panią stomatolog
* Spotkanie z przedstawicielami grupy rekonstrukcyjnej

* „Na Zielonej Wyspie” - audycja muzyczna
*
Surówka „Samo zdrowie” kl. II-III
* Niecodzienna lekcja historii
* Mój przyjaciel pies - zajęcia w bibliotece publicznej
* Potrafimy udzielać pierwszej pomocy
* Dzień Edukacji Narodowej
* Chciała mieć wiewiórka kolorowe piórka - dzieci z ZWP i oddziału przedszkolnego w bibliotece publicznej
* Przystanek Nadzieja w Geniuszach


Klasy 0-III wizytą w schronisku dla zwierząt


Pamiętamy o naszych przodkach...


Spotkanie z panią stomatolog Edytą Rećko


Spotkanie z przedstawicielami grupy rekonstrukcyjnej


„Na Zielonej Wyspie” - audycja muzyczna

26 października uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas I-III po raz pierwszy w tym roku szkolnym uczestniczyli w audycji muzycznej w SP nr 3 w Sokółce. Dzieci wraz z Brendą oraz muzykami z grupy ARTE – MUZA Białystok odwiedziły Zieloną Wyspę, czyli Irlandię. Irlandczycy są narodem pełnym temperamentu, więc piosenki i melodie prezentowane w trakcie audycji zachęciły uczestników do wspólnej zabawy, śpiewania oraz poznawania kultury muzycznej i zwyczajów panujących w Irlandii.


Surówka „Samo zdrowie” kl. II-III

25 października uczniowie klasy II i III kroili na kawałki, obierali ze skórki, tarli na tarce, łączyli składniki, mieszali i zajadali. Co takiego? Oczywiście surowe warzywa, z których wykonali jesienną surówkę - bombę witaminową, zdrową i pyszną, doprawioną natką pietruszki i miodem lub sosem koperkowym. Zadanie nie było jednak takie łatwe, ponieważ oprócz opanowania umiejętności samodzielnego krojenia i obierania, trzeba było postępować zgodnie z instrukcją - „Przepisem doskonałym dla dużych i małych” Małgorzaty Strzałkowskiej. Wszystkie dzieci poradziły sobie znakomicie i wkrótce zajadały te pyszne, zdrowe śniadanko. Uczniowie bardzo lubią tego typu zajęcia w szkole, ponieważ traktują je przede wszystkim jako dobrą zabawę, ale uczą się także zasad zdrowego odżywiania, higieny pracy, sprzątania po sobie, samodzielności, umiejętności posługiwania się nożem i innymi przyrządami kuchennymi.


Niecodzienna lekcja historii


Mój przyjaciel pies

17 października w Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Książka uczy i bawi”. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Mój przyjaciel pies”.

Gościem zajęć była Ewa Rajżewska-Bieszczad, która opowiedziała dzieciom o naszych czworonożnych przyjaciołach oraz przedstawiła pracę wolontariusza w schronisku. Dzieci pracując w grupach, musiały odpowiedzieć m.in. na takie pytania jak: Czym jest wolontariat? Jakie mamy korzyści z pomagania? Czy każdy może pomagać? Uczniowie sprawnie odpowiadali na pytania i chętnie prezentowali je na forum grupy.

Wielką radość sprawiło dzieciom obejrzenie prywatnej kolekcji zdjęć, przyniesionych przez gościa. Każdy mógł wybrać swojego ulubieńca, poznać jego historię i zapozować do zdjęcia z jego podobizną.

Na zajęciach nie mogło zabraknąć książki. Dzieci miały możliwość oglądać wystawkę, złożoną z „psich” tytułów, takich jak: „Dżońcio” Juliana Tuwima, a także „Piesek Benio”, „Dzielny Piesek Tobi”, „Azorek i zegar” oraz „Psim okiem”. Z wielkim zaciekawieniem wysłuchały opowiadania Wandy Chotomskiej „Pies z ulicy Bałamutów”. Mogły nie tylko spotkać się z psim bohaterem, ale również wraz z nim poznać przepisy ruchu drogowego.

Na zakończenie zajęć dzieci rozwiązały zagadki zadawane przez bibliotekarkę Martę Bielską oraz zgodnie z instrukcjami wykonały pieski metodą origami.

https://isokolka.eu/sokolka/22217-ich-przyjaciel-pies-foto

https://sokolka.tv/index.php/8882-ksiazka-uczy-i-bawi-dzieciaki-w-starej-kamionce

Więcej informacji na temat pracy sokólskiego schroniska można znaleźć na stronie facebook.com/wolontariuszesokolka.


Potrafimy udzielać pierwszej pomocy

16.10.2017 r. w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca uczniowie i nauczyciele oraz chętni rodzice już po raz piąty podjęli próbę ustanowienia nowego rekordu Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób.

Na uwagę zasługuje fakt, iż nasza szkoła znalazła się wśród 17 instytucji z województwa podlaskiego i jako jedyna w gminie  podjęła się wyzwania i przystąpiła do akcji, której organizatorem jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Punktualnie o godz. 12.00 przez 30 minut, wszyscy uczestnicy (88 osób) z dużą wprawą i zaangażowaniem wykonywali  na 5 fantomach wdechy i uciski ratownicze.

Przystąpiliśmy do zadania mając na uwadze fakt, że posiadanie umiejętności niesienia pierwszej pomocy jest „na wagę życia”. Z pierwszą pomocą należy zapoznawać dzieci od najmłodszych lat. W naszej szkole staramy się to robić  systematycznie, przeprowadzając liczne szkolenia w ramach zajęć dydaktycznych, spotkań z rodzicami czy Dni Integracji Społeczności Szkolnej.

Dzięki takim akcjom już najmłodsze dzieci obok praktycznych umiejętności i wiedzy nabywają również świadomość, że każdy z nas może uratować życie drugiemu człowiekowi. A poza tym to świetna zabawa, nauka pierwszej pomocy i wspaniała integracja.

Czy udało nam się pobić rekord – dowiemy się niebawem. Zgodnie z procedurą Biura Guinness World Records, wyniki zostaną opublikowane przez WOŚP po weryfikacji nadesłanych potwierdzeń.                             

Serdeczne podziękowania składamy Panu st. asp. Piotrowi Wołkowyckiemu pracownikowi KPPSP w Sokółce za przeprowadzenie szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz nadzorowanie przebiegu akcji.

Koordynator przedsięwzięcia -  Katarzyna Rabiczko

Filmik z przeprowadzonej akcji: https://youtu.be/La0pvBrs454

https://isokolka.eu/sokolka/22183-po-raz-piaty-bili-ten-rekord-foto

https://sokolka.tv/index.php/8860-europejski-dzien-przywracania-czynnosci-serca


Dzień Edukacji Narodowej


Chciała mieć wiewiórka kolorowe piórka

       10 października dzieci z Zespołu Wychowania Przedszkolnego oraz uczniowie klasy „0” odwiedziły Filii Bibliotecznej w Starej Kamionce. Wraz z wychowawczyniami paniami: Ewą Lewoniewską i Danutą Szumińską młodzi czytelnicy wzięli udział w zajęciach poświęconych wiewiórce, wprowadzających ich w jesienny klimat.

Na początku dzieci wysłuchały wiersza pt. „Wiewiórki” Bronisławy Ostrowskiej  przeczytanego przez bibliotekarkę Martę Bielską. Oglądały przy okazji mini teatrzyk, w wykonaniu wiewiórczych postaci. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania zadawane przez bibliotekarkę, opowiadały o zwyczajach wiewiórek, o sposobie ich odżywiania, zapadaniu w sen zimowy.Z wielką radością wzięły udział w zabawie ruchowo-naśladowczej: „Co robi wiewiórka?”. Tym samym mogły poczuć się jak zwierzątko: skacząc, jedząc czy zbierając orzechy.

Po wysłuchaniu opowiadania „Jak zamarzły ptasie piosenki” dzieci przystąpiły do pracy plastycznej, którą było pokolorowanie postaci wiewiórki.

Na zakończenie dzieci wzięły udział we wspólnej zabawie, a wykonane prace zabrały na pamiątkę.

Zdjęcia:

http://www.sokolka.naszabiblioteka.com/kronika-wydarzen/dzieciom-i-mlodziezy/n,chciala-miec-wiewiorka-kolorowe-piorka


Przystanek Nadzieja w Geniuszach

    6 października  Przystanek Nadzieja, czyli grupa wsparcia działająca przy Stowarzyszeniu „Barka" gościła w Stadninie Koni BIK w Geniuszach. Nasi wolontariusze ze Szkolngo Klubu Wolontariusza „Pomagam, bo lubię!” po opieką Katarzyny Rabiczko i dyrektor Joanny Gejdel mogli zwiedzić stadninę koni i obejrzeć emocjonujące pokazy skoków konnych, a także sami, pod profesjonalną opieką, spróbować jazdy na koniu.

Gospodarze przygotowali także zabawy dla najmłodszych uczestników spotkania i wspaniały poczęstunek.   

https://isokolka.eu/sokolka/22124-nadzieja