Powrót do strony głównej

Powrót do "Wydarzenia 2018/2019"

Z  ŻYCIA SZKOŁY

Rok szkolny 2018/2019

PAŹDZIERNIK

* „Przystanek Nadzieja” w ZSZ w Sokółce
*
„Pani Adela i swing” - audycja muzyczna
* Uczniowie klas I-II wiedzą, jak udzielać pierwszej pomocy
* Obchody Dnia Edukacji Narodowej
* Bezpieczna droga do szkoły
* Warzywne ludziki klasy I
* Wiersz dla Niepodległej
*
Dzień Głośnego Czytania ze zrozumieniem w kl. I-III


„Przystanek Nadzieja” w ZSZ w Sokółce


„Pani Adela i swing” - audycja muzyczna

18 października dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III przeniosły się do złotych lat swingu (lat 20-tych i 30-tych XX wieku). 

Pani Adela z mężem - bogatym baronem mieszkają w Warszawie, ale często wyjeżdżają do Nowego Jorku, gdzie razem z przyjacielem hrabią Montero odwiedzają różne kluby muzyczne, ponieważ wszyscy kochają muzykę. W taką muzyczną podróż bohaterowie tym razem zabrali wszystkich obecnych w sali gimnastycznej SP nr 3 w Sokółce. W trakcie audycji dzieci dowiedziały się jak powstał swing, wysłuchały popularnych utworów z tego gatunku, poznały pojęcie „muzyczna synkopa”.


Uczniowie klas I-II wiedzą, jak udzielać pierwszej pomocy

16.10.2017 r. w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca uczniowie klas I – II  poznali/przypomnieli podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia rozpoczęły się od obejrzenia filmu animowanego  „Doktor Kręciołek”. Następnie dzieci ćwiczyły m.in. wzywanie służb ratowniczych, układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, prowadziły resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach.

Dzięki takim zajęciom już najmłodsze dzieci obok praktycznych umiejętności i wiedzy nabywają również świadomość, że każdy z nas może uratować życie drugiemu człowiekowi.


Obchody Dnia Edukacji Narodowej

 


Bezpieczna droga do szkoły

8 października przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Sokółce przeprowadzili w dwóch grupach wiekowych spotkania profilaktyczne w ramach ogólnopolskiego programu „Bezpieczna droga do szkoły”.

Funkcjonariusze rozmawiali z dziećmi i uczniami o szeroko rozumianym bezpieczeństwie, w tym o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Policjanci przypomnieli o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa podczas podróży oraz korzystaniu z fotelika/podkładki, o tym jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, a także o konieczności noszenia odblasków, zwłaszcza poza obszarem zabudowanym po zmierzchu.


Warzywne ludziki klasy I

           Zdrowo, zabawnie i kolorowo zrobiło się w naszej szkole. A to wszystko za sprawą pomysłowych pierwszoklasistów, którzy wykonali ludziki z warzyw.


Wiersz dla Niepodległej

           3 października 2018 r. uczennica klasy VIII – Weronika Czeremcha uczestniczyła w konkursie poetyckim pt. „WIERSZ DLA NIEPODLEGŁEJ”. Konkurs odbył się w ramach projektu zainicjowanego i realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Sokółce i został dofinansowany przez Sokólski Fundusz Lokalny.

Zadaniem uczestników było napisanie autorskiego utworu o tematyce patriotycznej. Wszystkie prace zostały ocenione przez jury w następującym składzie:
p. Joanna Zajczyk (nauczycielka języka polskiego w SP 1 w Sokółce), p. Małgorzata Kułakowska (nauczycielka języka polskiego w LO w Sokółce) oraz Jolanta Zielenkiewicz (nauczycielka języka polskiego w LO w Sokółce). Czternaścioro uczestników prezentowało swoje dzieła literackie przed zgromadzonymi gośćmi. Weronika Czeremcha zdobyła wyróżnienie, natomiast p. Anna Rećko – podziękowanie za przygotowanie uczennicy.

https://isokolka.eu/sokolka/26274-recytowali-wiersze-dla-niepodleglej-foto


 Dzień Głośnego Czytania ze zrozumieniem w kl. I-III

Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację.  Świadomi wagi tego tematu nauczyciele, uczniowie klas I-III i ich rodzice niemal przez miesiąc uczestniczyli w Akcji "Szkolne przygody Słodziaków" zaproponowanej przez Sieć sklepów Biedronka. Otrzymane od ww. firmy bezpłatne zestawy książek „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” oraz pakiety materiałów informacyjnych i motywacyjnych, pomogły zachęcić uczniów do codziennego czytania.

Obchody Dnia Głośnego Czytania ze zrozumieniem w Szkole Podstawowej w Starej Kamionce zostały zorganizowane 1 października 2018 r. Uczestniczyli w nich uczniowie kl. I - III (18 osób). Zajęcia odbyły się wg scenariusza opracowanego przez koordynatorów szkolnej akcji: p. Katarzynę Rabiczko i p. Grażynę Kamińską. Do głośnego czytania wykorzystano opowiadanie z książki R. Piątkowskiej „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” rozdział „Ryś Rysio”. Tekst został przeczytany przez ucznia kl. II w towarzystwie bohaterów ww. książki (maskotki na stoliku). Dzieci z grupy aktywnie włączyły się w czasie czytania poprzez podawanie imion bohaterów oraz eksponowanie ich z wystawy. Pod kierunkiem nauczyciela, wytłumaczono znaczenie nowych słów, wyrażeń. Uczniowie chętnie wypowiadali się na temat wcieleń Rysia, wskazywali wady i zalety bycia kimś innym. Chętni uczniowie odgrywali scenki dramowe przedstawiające wcielenia Rysia oraz różne inne zwierzęta, np. papuga, koń, paw.

         Podsumowaniem wiedzy o przygodach bohaterów z leśnej polany było rozwiązanie krzyżówki (kl. I – zbiorowo, kl. II-III – indywidualnie), bowiem Obchody Dnia Głośnego Czytania poprzedziły tygodniowe przygotowania: codziennie rano wspólnie czytano kolejny rozdział ww. książki i szczegółowo omawiano jego treść. Dodatkową atrakcją była możliwość wcielanie się lektorów w bohaterów opowiadania poprzez wykorzystanie masek i pluszaków. Otrzymane maskotki zachęcały również dzieci do tworzenia nowych przygód zwierzaków z leśnej polany w czasie spontanicznych zabaw, np. na przerwach. Odgrywane role często były wkomponowane w wydarzenia dnia codziennego, ale również w wydarzenia fantastyczne. Wszyscy świetnie bawili się, a jednocześnie rozwijali kompetencje językowe, uczyli się współpracy w grupie.

Słowa autorów książki zawarte na ostatniej stronie, stały się inspiracją do wymyślenia przez dzieci dalszych przygód Gangu Słodziaków i ich zilustrowania - to był kolejny punkt Dnia Głośnego Czytania. Wykonane prace plastyczne stanowią dekorację kącików tematycznych w klasach a wybrane - biorą udział w konkursie zorganizowanym  przez organizatora ww. akcji.

         Wszyscy uczniowie z klas I- III włączyli się również w akcję codziennego czytania w domu. Przez 21 przez co najmniej 15 minut czytali samodzielnie lub z pomocą dorosłych lub rodzeństwa książki wypożyczane z biblioteki szkolnej. Systematyczne czytanie w domu było potwierdzane podpisem osoby dorosłej w albumie. Za tę pracę uczniowie otrzymywali do albumu naklejki z kolekcji Gangu Słodziaków. Chęć posiadania różnych naklejek bardzo mobilizowała dzieci do sumiennego wykonywania pracy domowej związanej z głośnym czytaniem.

Dzień Głośnego Czytania stał się również okazją do podsumowania niniejszej akcji. Wszyscy czytelnicy otrzymali drobne nagrody, które ufundował szkole lokalny sponsor.