Powrót do strony głównej

Powrót do "Wydarzenia 2019/2020"

Z  ŻYCIA SZKOŁY

Rok szkolny 2019/2020

PAŹDZIERNIK

 

* Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
* Uczniowie klas  I-III z wizytą w schronisku dla zwierząt
*
"Szkoła pamięta"
* Wycieczka klas I-VI do Białegostoku
*
Międzynarodowy Dzień Jabłka
*
Dzień Edukacji Narodowej

* Pasowanie na Ucznia Klasy I
*„Legendy podlaskie”
- audycja muzyczna

 


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Przez cały miesiąc uczniowie mieli okazje włączyć się w akcje organizowane z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik.

Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Klasa VIII wzięła udział w akcji pod hasłem „Podaruj wiersz” organizowanej przez Fundacje im. Zbigniewa Herberta oraz Bibliotekę Narodowa. Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił. Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla akcji „Podaruj wiersz”.Udział w akcji polegał na wybraniu wiersza dla konkretnej osoby, przepisaniu go odręcznie na przygotowanej karcie papeterii i następnie podarowaniu tego wiersza wybranej osobie. 9 października obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Pisania Listów, który idealnie współgrał z wydarzeniem i był doskonałą okazja do dyskusji na temat poezji oraz zalet odręcznego pisania listów.

Pozostałe klasy licznie i bardzo entuzjastycznie brały udział w warsztatach kreatywnych, w trakcie których mogły wykonać własne zakładki do książek. Uczniowie wykazali się artystycznie zdobiąc zakładki, które najbardziej odpowiadały gustom młodych czytelników. Wspólne chwile w bibliotece sprzyjały rozmowom na temat ulubionych książek, rytuałów wspólnego czytania w domu oraz zainteresowań literackich.

Zachęcamy wszystkich uczniów oraz rodziców do odwiedzenia biblioteki, nie tylko w październiku, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania ze zbiorów.


Uczniowie klas  I-III z wizytą w schronisku dla zwierząt

 


"Szkoła pamięta"

 

Jak co roku tuż przed Dniem Wszystkich Świętych, społeczność SP w Starej Kamionce oddała hołd bohaterom Powstania Styczniowego, których bezimienne groby znajdują się na wzgórzu za wsią. Uczniowie klas starszych posprzątali też symboliczny grób upamiętniający dawne miejsce pochówku mieszkańców Starej Kamionki.

Dzieci z klas I-III, zapalając znicze i składając kwiaty oddały cześć żołnierzom walczącym o wolność ojczyzny w XX wieku, których groby znajdują się na cmentarzu w Sokółce. Pamiętano również o Pomniku Sybiraków i Żołnierzy Armii Krajowej.

Działania te korespondują z ogólnopolską akcją „Szkoła pamięta” ogłoszoną przez MEN, a mającą na celu pielęgnowanie pamięci o bohaterach i wydarzeniach patriotycznych związanych przede wszystkim z historią lokalną.

https://isokolka.eu/sokolka/31028-szkola-podstawowa-w-starej-kamionce-pamieta-foto

https://sokolka.tv/index.php/16189-bezimienne-groby-na-wzgorzu-za-wsia-zdjecia


Wycieczka klas I-VI do Białegostoku

  23 października uczniowie klas 1-6 byli wzięli udział w wycieczce do Białegostoku.

Uczniowie klas młodszych uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych "Polska  moją ojczyzną" w Muzeum Wojska, m.in. odpowiedzieli na pytania: Jak nazywa się kraj, w którym mieszkasz? Kto założył państwo polskie? Kto władał nim w dawnych czasach, a kto sprawuje władzę dzisiaj? Co wyróżnia nasz kraj? Czym jest patriotyzm? W czasie warsztatów dzieci dowiedziały się także jak na przestrzeni lat zmieniało się nasze godło oraz dlaczego polska flaga jest biało-czerwona. Dodatkowo rozwikłały szereg zagadek i odszukały patriotyczne pamiątki ukryte wśród muzealnych eksponatów. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzymał kartę do wykonania własnych  puzzli patriotycznych. Kolejnym punktem wyjazdu była zabawa w Centrum "Fikoland". Dzieci mogły tu korzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z tysiącami kolorowych piłek, ze zjeżdżalni, tuneli z przeszkodami. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i aktywnie spędzić czas zaspokajając tym samym naturalną w tym wieku potrzebę ruchu.

W tym samym czasie uczniowie  klas IV-VI w Teatrze Dramatycznym obejrzeli spektakl "Hobbit", natomiast w papugarni mieli możliwość podziwiać, dotykać, a nawet karmić papugi i inne egzotyczne ptaki. Większości uczniów taki bezpośredni kontakt z tymi ciekawskimi stworzeniami bardzo przypadł do gustu.


Międzynarodowy Dzień Jabłka

 


Dzień Edukacji Narodowej

          Dnia  15 października 2019r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W uroczystości uczestniczyli nauczyciele, pracownicy obsługi, uczniowie i ich rodzice.

Spotkanie rozpoczął montaż słowno-muzyczny przygotowany przez klasy III i VIII oraz życzenia złożone przez Samorząd Uczniowski, które opatrzono recytacją pięknych wierszy, a także pieśniami dedykowanymi nauczycielom.

Następnie oddano głos dyrektor szkoły - p. Joannie Gejdel, która podziękowała wszystkim zaangażowanym w pracę na rzecz oświaty, a wyróżniającym się pracownikom wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły.

Dzień Edukacji Narodowej to święto nie tylko nauczycieli, ale całej społeczności szkolnej. Dlatego też, aby umilić czas uczniom, po zakończeniu oficjalnej części uroczystości zorganizowano dyskotekę szkolną.


Pasowanie na Ucznia Klasy I

 


„Legendy podlaskie” - audycja muzyczna

10 października 2019 r. , po raz pierwszy w tym roku szkolnym, uczniowie klas 0-III uczestniczyli  w  audycji muzycznej „Legendy podlaskie” (w SP nr 3 w Sokółce).  Artyści z ARTE-MUZY Białystok, za sprawą muzyki przenieśli dzieci do magicznego świata opowieści o naszej małej ojczyźnie, jaką jest Podlasie. Młodzi odbiorcy poznali postać psa Kawelina, ducha z ulicy Lipowej oraz zakochaną parę z magicznego jeziora. Dowiedzieli się od czego wzięły się nazwy niektórych miejscowości (m.in. Białegostoku czy Siemiatycz) oraz poznali opowieść o królewiczu i cudzie w Wasilkowie. Na chwilę zawitała też królowa Bona w birecie na głowie, na koniu zaś przyjechał król Jagiełło ze swoją świtą. Oprócz interesujących historii wywodzących się z naszego regionu, dzieci poznały  także trzy instrumenty: akordeon, kontrabas i skrzypce.