Powrót do strony głównej

Powrót do "Wydarzenia 2019/2020"

Z  ŻYCIA SZKOŁY

Rok szkolny 2020/2021

PAŹDZIERNIK

 

 

* Pamiętamy!
* Pasowanie na Ucznia
*  
Uczniowie kl. II i III wiedzą, jak udzielać pierwszej pomocy
* "Z przyrodą za pan brat"

* Warsztaty kulinarne czwartoklasistów
*
Eksperci od tabliczki mnożenia


Pamiętamy!

Każdego roku młodzież ze Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce odwiedza stary wiejski cmentarz znajdujący się na końcu wsi. Niestety w związku z sytuacją epidemiczną, w tym roku uczniowie nie mogli pójść tam wspólnie z nauczycielami.

30 października, tuż przed Świętem Zmarłych, wraz z pracownikami obsługi naszej szkoły posprzątaliśmy teren wokół pamiątkowego pomnika, postawiliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze oraz odmówiliśmy modlitwę za zmarłych.

 


Pasowanie na Ucznia

16 października 2020 r. odbyła  się w naszej szkole uroczystość pasowania i ślubowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. Najważniejszym momentem uroczystości (pierwszy raz w historii naszej palcówki) było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar Szkoły oraz Pasowanie na Uczniów, którego dokonała Dyrektor Szkoły Joanna Gejdel. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Bitwy Niemeńskiej w Starej Kamionce. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów.


Uczniowie kl. II i III wiedzą, jak udzielać pierwszej pomocy

16 października w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca, uczniowie kl. II i III przypomnieli podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci ćwiczyły m. in. wzywanie służb ratowniczych, układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach.  

Nasza szkoła przy współpracy z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od wielu lat realizacje program edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Dzięki WOŚP tym razem wszyscy uczestnicy otrzymali „Mój podręcznik do nauki pierwszej pomocy”.

To jedna z kilku zaplanowanych na ten rok szkolny lekcji, które odbywać się będą cyklicznie podczas zajęć wychowania fizycznego.


"Z przyrodą za pan brat"

W ramach realizacji Międzyszkolnego Projektu Przyrodniczego „ Z przyrodą za pan brat” Przyjaciele Natury z naszej szkoły wykonali październikowe zadania.  Uczniowie klasy III bezbłędnie odkodowali hasło, które stało się tematem  zajęć. Rozmawiali na temat warzyw i owoców, ich właściwości odżywczych. Dzieci mówiły o swoich ulubionych potrawach warzywnych i owocowych, wspólnie wymyślały przepisy na przetwory oraz dania. Chętnie  grały w dobble oraz gry interaktywne utrwalające różnicowanie warzyw i owoców. Następnie z przyniesionych z sadu i ogrodu darów, wspólnie z uczniami kl. II wykonali niezwykle ciekawe „Warzywniaki”. Jak widać na zdjęciach kreatywność wykonawców była ogromna.

 


 

Warsztaty kulinarne czwartoklasistów

7 października  klasa 4 w ramach warsztatów kulinarnych piekła pyszne gofry -  deser bez konserwantów. Na początku uczniowie poznali zasady bezpieczeństwa, następnie przeanalizowali przepis i przeliczyli ilość potrzebnych składników. Niektórzy próbowali  swoich sił w podzieleniu jajka, czyli oddzieleniu żółtka od białek - okazało się, że nie jest to łatwe zadanie. Mikser poszedł w ruch - wszyscy z wielkim zaangażowaniem przygotowywali odpowiednią konsystencję ciasta. Następnie pieczenie - czasem potrzeba było dużo cierpliwości, bo ślinka leciała, a gofry musiały się zarumienić. I...., mniam! Pyszne gofry z owocami, serkiem naturalnym, bitą śmietaną, oprószone cukrem pudrem lub dżemem z domowej spiżarni. 

Narobiliśmy smaku innym uczniom :)


 

Eksperci od tabliczki mnożenia

2 października 2020 r. uczniowie klas III-VIII kolejny raz uczestniczyli w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia zorganizowanym pod hasłem:

„Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”

Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. Uczniowie z zaangażowaniem  podjęli się rozwiązania przygotowanych łamigłówek, grali w gry dydaktyczne np. DOOBLE i „Muchy”. Czwartoklasiści ułożyli rymowani ułatwiające zapamiętanie niektórych działań, zaś trzecioklasiści doskonalili mnożenie liczb z wykorzystaniem m.in. gier interaktywnych, kodowania, magicznych tabelek  czy piramidy.

Do tegorocznej 10. edycji przystąpiło 5 239 szkół z całego świata.
Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi lepsze efekty, a Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję.

 https://isokolka.eu/sokolka/35573-eksperci-od-tabliczki-mnozenia-foto