Powrót do strony głównej

Powrót do "Wydarzenia"

Z  ŻYCIA SZKOŁY

Rok szkolny 2014/2015

WRZESIEŃ

 

* "O rybaku, który szukał skarbu"
* Jemy zdrowo i kolorowo!

* Był rok 1939

* Od ziarenka do bochenka
* W gospodarstwie rolnym
* Wystawa grafiki
* Zajęcia na basenie
* Światowy Dzień Pierwszej Pomocy
* Narodowe czytanie
* Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015


„O rybaku, który szukał skarbu”

30 września 2014 r. nasi uczniowie mogli  poczuć się jak w teatrze za sprawą Studia Artystycznego „Ssmyk”
z Białegostoku. Aktorzy przedstawili bajkę pt. „O rybaku, który szukał skarbu”.  Jest to piękna historia pokazująca wartości rodzinne. Co jest naprawdę ważne? Czy cena za skarb, który otrzymał rybak Bródka nie była zbyt wysoka? Bajka ma charakter edukacyjny, a zarazem interaktywny. Dzieci nie były tylko obserwatorami, ale poprzez śmiech
i wspólną zabawę zdobywały wiedzę i poszerzały wyobraźnię.

Przesłanie bajki brzmiało: „Pieniądze szczęścia nie dają, bo w życiu liczy się szczęście rodzinne, a nie bogactwo”.


Jemy zdrowo i kolorowo!

29 września uczniowie klasy III  postanowili kontynuować zdrowe i pyszne odżywianie. Tym razem wykorzystali warzywa i owoce, z których miała powstać kolorowa sałatka. Wszystkie produkty potrzebne do jej wykonania  dzieci przyniosły z domu. Trzecioklasiści nie mogli doczekać się krojenia swoich warzyw. Zanim jednak to nastąpiło musieli się odpowiednio przygotować. Najpierw umyli ręce, podwinęli rękawy i założyli fartuszki. Przypomnieli również o konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas posługiwania się nożem. Krojenie warzyw nie sprawiło im żadnych trudności, pokroili je naprawdę fachowo (drobno). Gdy warzywa były już pokrojone, a sałatka doprawiona, mali kucharze mieszali ją tak, żeby wszystkie składniki dokładnie się połączyły.

Wszyscy byli bardzo zaangażowani, a wykonana sałatka smakowała wyjątkowo!

Zajęcia odbyły się w ramach  realizacji programu „Owoce i warzywa w szkole”.


Był rok 1939

 


Od ziarenka do bochenka 

         Skąd się bierze chleb? Na czym polega praca piekarza? W jaki sposób przygotowuje się pieczywo? Na te pytania uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce szukali odpowiedzi podczas wizyty w Piekarni PSS Jaskółka w Sokółce.

Dzięki uprzejmości Pani Kierownik Teresy Górskiej dzieci miały okazję przyjrzeć się przyrządom i maszynom, które w piekarni spełniają ważną rolę. Zapoznały się ze sposobem przygotowania i wypieku pieczywa oraz produktami potrzebnymi do jego wytworzenia.

Niezwykłą atrakcją okazało się samodzielne przygotowanie bułeczek, wspólne krojenie chleba, przyklejanie etykietek do opakowań oraz degustacja słodkich wypieków.

Na koniec pobytu wszyscy zostali hojnie obdarowani upominkami
i świeżo upieczonymi bułeczkami.

Było bardzo interesująco i pachnąco! Zapewne nieraz zapach pysznego, świeżo upieczonego chleba przypomni dzieciom o wizycie w piekarni.

         Serdecznie dziękujemy Pani Kierownik Teresie Górskiej, Panu Markowi Dowgiertowi oraz Pracownikom piekarni za życzliwe przyjęcie i przekazanie informacji o tajnikach piekarskiego rzemiosła. 

 Wycieczka odbyła się w ramach realizacji bloku tematycznego „Od ziarna do chleba”.
Organizatorką wycieczki była K. Rabiczko.

Informacja i zdjęcia z wycieczki zostały umieszczone na lokalnych portalach:

http://isokolka.eu/sokolka/9239-od-ziarenka-do-bochenka-foto

http://www.sokolka.tv/index.php/294-uczniowie-na-wycieczce-w-piekarni


W gospodarstwie rolnym

          19.09.2014 r. uczniowie klasy III w ramach realizowanego tematu związanego z życiem na wsi, wybrali się na pieszą wycieczkę do gospodarstwa rolnego. Pani Krystyna Łowczecka - mama Ani, oprowadziła i opowiedziała o swojej pracy w gospodarstwie. Dzieci przyglądały się zwierzętom, poznały kwiaty, miały czas na wspólną zabawę i zjedzenie pysznych winogron.
W gospodarstwie Państwa Trzasków trzecioklasiści rozpoznawali warzywa, drzewa i krzewy owocowe oraz pomagali w przygotowaniu sałatki z buraków.

          Pogoda świetnie nam dopisała, spacer był udany, choć trochę męczący.

Chcielibyśmy jeszcze raz podziękować Pani Krystynie za miłe ugoszczenie nas, oprowadzenie  po swoim gospodarstwie oraz za piękne kwiaty i winogrona. 

 


Wystawa grafiki

        17.09.2014 r. uczniowie klasy III ponownie odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Sokółce. Tym razem obejrzeli wystawę grafiki Władysława Pietruka, pt. "Architektura Sokółki i okolic". Pani  Joanna Bienasz przybliżyła zebranym życiorys artysty oraz wytłumaczyła, na czym polega technika malowania tuszem i piórkiem. Wszyscy byli zachwyceni pracami, fotograficzną precyzją ich wykonania. 


        Zajęcia na basenie

      Jak ryby w wodzie czują się nasi trzecioklasiści uczestnicząc w bezpłatnych zajęciach nauki pływania, które odbywają się co tydzień (w środy) na pływalni miejskiej OSiR w Sokółce.

        Zajęcia w ramach projektu "Umiem pływać"  to nie tylko możliwość nabycia podstawowych umiejętności pływania, 
ale również  rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej, zachęcanie do systematycznego uprawiania sportu w czasie wolnym od nauki oraz zachęcanie i wdrażanie do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych na basenie, bez względu na poziom umiejętności i sprawności fizycznej.

       Warto podkreślić, że pływanie jest postrzegane jako sport najbardziej wszechstronny i bezpieczny, doskonale wpływa
na sprawność wszystkich układów anatomicznych człowieka i przyczynia się do podnoszenia ogólnej wydolności organizmu. W sposób szczególny wpływa na ogólny rozwój i sprawność dzieci. Liczne badania wyraźnie wskazują, że „mali pływacy” mają lepszą koordynację ruchową, są bardziej sprawni, wykazują większą odwagą od „niepływających” rówieśników. Wykazano również, że ćwiczenia w wodzie i pływanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania i korygowania wad postawy.


Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

          Światowy Dzień Pierwszej Pomocy to bardzo ważny dzień w kalendarzu na całym świecie. Został ustanowiony
w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża. Jego zadaniem jest uzmysłowić każdemu, jak ważne jest posiadanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz szybkiego reagowania w sytuacji wypadku.
         W ramach obchodów tego dnia 15.09.2014 r. odbyły się zajęcia (kl. I-III) z udzielania pierwszej pomocy połączone
z praktycznym działaniem
(m.in. ocenianie stanu poszkodowanego, wzywanie pomocy - w tym służb ratowniczych,
ułożenie w pozycji bocznej ustalonej, oddechy i uciski ratownicze).

Szkoła od 7 lat realizuje program edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”, a w/w inicjatywa była kolejną okazją
do przypomnienia, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy drugiemu człowiekowi.


Narodowe  Czytanie

         Szkoła Podstawowa w Starej Kamionce przyłączyła się do akcji Narodowe Czytanie zainicjowanej przez Prezydenta RP – Bronisława  Komorowskiego.

8 września pani dyrektor Helena Rećko czytała uczniom klas IV – VI fragment Trylogii H. Sienkiewicza. Choć jest to trudna lektura, wszyscy z zaciekawieniem wsłuchiwali się w treść powieści „Ogniem i mieczem”.

W szkole prowadzone są liczne działania promujące czytanie książek. Oprócz ogólnopolskich akcji (np. Cała Polska czyta dzieciom; Czytam, więc wiem) organizowane są poranki czytelnicze oraz czytanie w świetlicy bajek relaksacyjnych,  bajek, które leczą.

Informacja i zdjęcia z przeprowadzonej akcji zostały umieszczone na lokalnym portalu:

http://isokolka.eu/sokolka/9099-uczniowie-sluchali-ogniem-i-mieczem-foto


Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015


Powrót do strony głównej

Powrót do "Wydarzenia"