Powrót do strony głównej

Powrót do "Wydarzenia 2017/2018"

Z  ŻYCIA SZKOŁY

Rok szkolny 2017/2018

WRZESIEŃ

* Był taki wrzesień...
* Noc w szkole
* VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
* Europejski Dzień Języków
* Bezpieczna droga do szkoły
* Barwy jesieni - zajęcia w bibliotece publicznej
* Uczniowie kl. II-III potrafią upiec chleb
* Dzień Kropki w kl. II-III
* Inauguracja roku szkolnego 2017/2018

 


Był taki wrzesień...


Noc w szkole

          Społeczność szkolna w nietypowy sposób uczciła Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Noc z 29 na 30 września chętni uczniowie z klas IV-VII spędzili w szkole na tzw. „pyjama party”, podczas którego oglądali filmy, bawili się przy muzyce, jedli wspólny posiłek, a na dobranoc głośno czytali fragmenty „Dzieci z Bullerbyn”. Na szczęście chłopcy nie poszli śladem powieściowych bohaterów Lassego, Bossego i Ollego i nie nastraszyli swoich koleżanek. Nic dziwnego, na straży - niczym mityczny Cerber - stało aż sześcioro opiekunów!

          Cieszymy się, że aż 90 % naszej młodzieży chciało uczestniczyć w takim wydarzeniu. Kolejny raz potwierdza to, że nasza szkoła da się lubić!

https://isokolka.eu/sokolka/22050-urzadzili-sobie-nocne-czytanie-foto

https://sokolka.tv/index.php/8769-noc-w-szkole-podstawowej-w-starej-kamionce


VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

(World Multiplication Table Day - WMTDay)

Społeczność Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce po raz trzeci wzięła udział w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Jest to święto obchodzone na całym świecie, którego celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. W bieżącym roku swój udział zgłosiło 3882 szkoły z całego świata, w tym 3716 z Polski.

Uczniowie naszej szkoły przez cały miesiąc przypominali tabliczkę mnożenia i ćwiczyli poprawność rachunkową. W ostatnich dniach września odbył się turniej drużynowy „Tabliczka mnożenia to dla nas fraszka!” oraz egzamin o tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”, które były podsumowaniem całomiesięcznych przygotowań.

Turniej był nietypową, atrakcyjną formą nauki przez zabawę. Uczniowie zostali podzieleni na drużyny zróżnicowane wiekowo. Dzieci z klasy drugiej były „żywymi pionkami”, które dzielnie pokonywały kolejne pola gry planszowej rozwiązując przydzielone im zadania.

Podczas zabawy wszyscy uczestnicy musieli wykazać się między innymi umiejętnością poprawnego liczenia, wskazywania dzielników danej liczby, znajomością zasad potęgowania, pierwiastkowania oraz znajomością cech podzielności liczb.

W piątek, 29 września, uczniowie zdali pomyślnie egzamin z tabliczki mnożenia i otrzymali Certyfikaty EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA.

         Koordynatorami imprezy były panie: Anna Matuk, Joanna Chłus i Joanna Gejdel.

https://sokolka.tv/index.php/8741-vii-swiatowy-dzien-tabliczki-mnozenia

https://isokolka.eu/sokolka/22004-swiatowy-dzien-tabliczki-mnozenia-foto


Europejski Dzień Języków

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce po raz pierwszy wzięli udział w obchodach Europejskiego Dnia Języków. Podczas części wspólnej, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna, przedstawiono ideę tego święta oraz fakty związane z jego historią. Młodzież ze starszych klas zaprezentowała ciekawostki o Wielkiej Brytanii i Rosji. Dzieci nie miały trudności z dopasowaniem flag do krajów sąsiadujących z Polską, ale już poprawny wybór zwrotów grzecznościowych okazał się nie lada wyzwaniem. Uczestnicy spotkania niemal bezbłędnie rozpoznali, w jakich językach śpiewany jest fragment przeboju lata „Despacito”.

Następnie uczniowie klas IV-VII mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy językowej, kulturowej i  geograficznej w konkursach, grach dydaktycznych, rebusach i różnorodnych  quizach (także z wykorzystaniem technologii informatycznej). Dzieci z zaciekawieniem i entuzjazmem mierzyły się z  zaproponowanymi przez prowadzących zadaniami, zwłaszcza, że po raz pierwszy spotkały się z formułą "Escape room". "Escape" - czyli wyjście z sali następowało po skompletowaniu wszystkich liter (nagroda za poprawnie wykonane zadanie), ułożeniu hasła EUROPA oraz odnalezieniu klucza i… słodkiej niespodzianki. Na szczęście, wszystkim dzieciom udało się opuścić swoje klasy o czasie.

Po prostu mamy bardzo zdolną młodzież, która potrafi zgodnie współpracować i uwielbia uczyć się poprzez zabawę!

       Za organizację imprezy odpowiedzialni byli nauczyciele języków: Urszula Budrewicz, Małgorzata Chociej i Anna Rećko.

https://isokolka.eu/sokolka/21980-mlodzi-ludzie-dobrze-znaja-jezyki-obce-foto

https://sokolka.tv/index.php/8717-europejski-dzien-jezykow-w-szkole-podstawowej-w-starej-kamionce-zdjecia

 


Bezpieczna droga do szkoły

W ramach działań „Bezpieczna droga do szkoły” przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji w Sokółce 27 września przeprowadziła spotkanie edukacyjno-informacyjne. Podczas prelekcji z najmłodszymi funkcjonariuszka przypomnała odbiorcom podstawowe znaki i sygnały drogowe oraz prawidłowy sposób przechodzenia na drugą stronę jezdni. W trakcie zajęć wykorzystano zestaw edukacyjny „Autochodzik”, który poprzez zabawę umożliwia dzieciom w sposób atrakcyjny poznawanie oraz utrwalanie podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Na koniec spotkania każdy z uczestników otrzymał element odblaskowy ufundowany przez PSB-Mrówka w Sokółce.

https://sokolka.tv/index.php/8723-bezpieczna-droga-do-szkoly-w-gminie-sokolka-zdjecia


Wszystkie barwy jesieni - zajęcia w bibliotece publicznej

     26 września uczniowie z klas 0-3 uczestniczyli w pierwszym powakacyjnym spotkaniu z cyklu „Książka uczy i bawi”, zorganizowanym przez Filię Biblioteczną w Starej Kamionce.

Spotkanie przebiegło pod hasłem „Wszystkie barwy jesieni”. Zajęcia rozpoczęły się rozwiązaniem krzyżówki, która miała wprowadzić młodych czytelników w temat zajęć. Po odczytaniu hasła przyszła pora na kilka ciekawostek i krótką dyskusję dotyczącą jesieni. Dzieci z zapałem odpowiadały na zadawane pytania, wymieniały symbole jesieni, takie jak: spadające liście, kasztany, żołędzie czy jarzębina. Dzięki przygotowanym plakatom dowiedziały się również, które ptaki odlatują na zimę oraz jakie warzywa zbieramy jesienią.

W czasie zajęć nie mogło zabraknąć lektury. Uczniowie wspólnymi siłami odczytali głośno przygotowane przez panią bibliotekarkę Martę Bielską wiersze oraz żwawo dyskutowali na ich temat. Wśród poezji dziecięcej znalazły się takie utwory jak:

  • „Jesienią” – Marii Konopnickiej

  • „Odlot szpaków” – Stanisława Pagaczewskiego

  • „Jesień” – Józefa Czechowicza

  • „Jesienny spacer” – Doroty Gellner

  • „Taniec grzybów” – Wincentego Fabera

Na zakończenie młodzi czytelnicy przystąpili do wykonania pracy plastycznej. Tym razem było to jesienne drzewko wykonane techniką malowania przy pomocy folii bąbelkowej, starsze dzieci listki stworzyły z zabarwionych pestek dyni.

Kilka prac zostało na pamiątkę w bibliotece, reszta zawiśnie na wystawce w szkole.

http://www.sokolka.naszabiblioteka.com/kronika-wydarzen/dzieciom-i-mlodziezy/n,wszystkie-barwy-jesieni

 

 


Uczniowie kl. II-III potrafią upiec chleb

Uczniowie klasy III przez cały tydzień realizowali tematykę „O chlebie”. Dzieci poznały historię chleba, etapy jego powstawania (od zasiewu zbóż, przez koszenie, młócenie, mielenie, wyrób ciasta, po pieczenie). Dowiedziały się, że chleb jest symbolem ciężkiej pracy wielu ludzi: rolnika, młynarza, piekarza. Poznawały przysłowia o chlebie oraz bawiły się przy piosence „Mało nas do pieczenie chleba" i „Trojaku”.

Podsumowaniem zdobytej wiedzy było wspólne wykonanie i upieczenie chleba. Po odważeniu odpowiedniej ilości składników, uczniowie przystąpili do wyrobu dwóch rodzajów ciasta chlebowego (pszenne, żytnio-pszenne z ziarnami słonecznika, dyni i lnu). Następnie „wyrośnięte” ciasto (trzeba było długo czekać, by urosło J) umieścili w blaszkach i wstawili do piekarnika.  Po całej szkole roznosił się zapach pieczonego chleba. Świeży zdrowy chlebek smakował wszystkim.  
   Gdyby chleb umiał mówić, pewnie powiedziałby:
„Szanujcie mnie, ponieważ na świecie jest wielu głodnych ludzi, spragnionych chleba".


Dzień Kropki w kl. II-III

15 września 2017 r. uczniowie z kl. II i III z wychowawczyniami obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki.
Na dobry początek dzieci wysłuchały opowiadania i obejrzały film o Vashti. Historia dziewczynki i jej kropki przekonała wszystkich, że każdy ma jakiś talent. Trzeba tylko w siebie uwierzyć.....

W ciągu całego dnia dzieci wykonywały „kropkowe” zadania i zabawy, obowiązywała oczywiście moda w kropki. Uwieńczeniem dnia było wręczenie wszystkim uczestnikom Dnia Kropki certyfikatów.


Inauguracja roku szkolnego 2017/2018