Rozkład zajęć w Zespole Wychowania Przedszkolnego

w Starej Kamionce w roku szkolnym 2012/13

 

poniedziałek    8.00 - 12.00 wychowanie przedszkolne            

wtorek            8.00 - 12.00 wychowanie przedszkolne

środa              8.00 - 12.00 wychowanie przedszkolne

RAMOWY ROZKŁAD DNIA W ZESPOLE WYCHOWANIA

PRZEDSZKOLNEGO W STAREJ KAMIONCE

(obowiązujący od 01.09.2012 roku do 31.08.2013 roku)

 

8.00 – 8.50 Zabawa

Schodzenie się dzieci. Zabawy twórcze (według pomysłów dzieci), konstrukcyjne, tematyczne, indywidualne lub w parach, z wykorzystaniem dostępnych zabawek. Prowadzenie obserwacji pedagogicznej oraz jej dokumentowanie. Praca indywidualna wspierająca rozwój dziecka. Wspólne przygotowywanie pomocy do zajęć dydaktycznych. Rysowanie i kolorowanie obrazków, gry planszowe, układanie puzzli, oglądanie książek.

 

8.50 - 9.00  Gimnastyka poranna

Ćwiczenia poranne, zabawy ruchowe, zabawy integrujące grupę, śpiewanie piosenek i ilustrowanie ich ruchem.

 9.00 – 9.30 Zajęcia wychowawczo-dydaktyczne

Aktywność intelektualna, plastyczno-konstrukcyjna, językowa, artystyczna. Tworzenie okazji edukacyjnych, projekty edukacyjne, realizacja tematu zajęć, zajęcia inspirowane i organizowane przez nauczyciela.

9.30 – 11.00 Czynności samoobsługowe, opiekuńcze i organizacyjne

Czynności higieniczne, spożywanie posiłków, mycie rąk i zębów. Pełnienie dyżurów. Sprzątanie sali.

Słuchanie literatury, muzyki, taniec, spotkania z kulturą i sztuką, improwizacje ruchowe, zabawy organizacyjno-porządkowe, zabawy bieżne. Zabawy grupowe i w małych zespołach z wykorzystaniem kącików zainteresowań. Zabawy spontaniczne w sali przedszkolnej.

Praca indywidualna z dzieckiem zdolnym lub z trudnościami edukacyjnymi, wypełnianie kart pracy.

11.00 – 12.00 Pobyt na świeżym powietrzu

Przebywanie w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, spacery, wycieczki. Organizowane i spontaniczne gry, zabawy dydaktyczne, zajęcia sportowe, obserwacje przyrodnicze, prace gospodarcze, porządkowe
i ogrodnicze.

Rozchodzenie się dzieci.

Opracowała: Lucyna Śliżewska

    WYDARZENIA:

Rok szkolny 2012/2013

Dzień Rodziny

Szczegóły:

http://isokolka.eu/sokolka/5199-dzien-rodziny-w-starej-kamionce-foto

 

Do nas wiosna już przyszła

            Wiosna  w tym roku trochę się spóźnia, ale w Zespole Wychowania Przedszkolnego już ją widać. Marzec dzieci rozpoczęły pracowicie, przygotowując przepiękne kwiaty na Dzień Kobiet i ucząc się dla swoich mam piosenki. Dla tatusiów zaś przedszkolaki wyczarowały origami przestrzenne z kół, czyli ptaszki powracające do nas po zimie. Przygotowane prezenty wywołały uśmiech na twarzach osób obdarowanych, a także obdarowujących. W związku ze zbliżającymi się świętami, dzieci z ogromnym zapałem posiały i podlewały wielkanocny owies. Teraz nie możemy się już doczekać, kiedy znikną resztki śniegu i będziemy mogli uporządkować nasz ogródek oraz zasiać w nim kwiaty.
Na razie więc śledzimy ptaki, które śpiewają coraz weselej i z uporem poszukujemy oznak wiosny.


Rok szkolny 2011/2012

* Pamiętamy o naszych Babciach i Dziadkach

* Święta Bożego Narodzenia

* Andrzejki

* Święto Odzyskania Niepodległości

* Dzień Edukacji Narodowej

* Jesień w Zespole Wychowania Przedszkolnego

 


Pamiętamy o naszych Babciach i Dziadkach

             Dzień Babci i Dziadka to dla wszystkich maluchów ważne wydarzenie. Panuje powszechne przekonanie, że dziadkowie i babcie kochają swoje wnuczęta jeszcze bardziej niż własne dzieci. I jest to miłość bezwarunkowa. Dlatego w tym dniu dzieci starają się najlepiej, jak potrafią, okazać im swoją miłość, przywiązanie i wdzięczność - za to, że są.

            Dziewczynki i chłopcy z Zespołu Wychowania Przedszkolnego od dawna przygotowywali upominki dla swoich najbliższych. Spod rąk każdego dziecka wyszły przepiękne laurki: „Kochanej Babci” i „Mojemu Dziadkowi”. Każda Babcia otrzymała kwiatek wyklejany kuleczkami bibuły, a dziadek - swój własny portret .

            Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy co najmniej stu lat, niech upływają w zdrowiu i radości.


Święta Bożego Narodzenia

            Święty Mikołaj odwiedził nasze przedszkolaki już na początku grudnia. Widocznie były bardzo grzeczne, bo przyniósł im piękne upominki. Chłopcy dostali statki pirackie i pojazdy, a dziewczynki diademy  księżniczek i zestawy kuchcika. Wszystkim prezenty bardzo się podobały. Wyrażając swoją wdzięczność, dzieci wykonały portrety Mikołaja. Czekając na Święta Bożego Narodzenia, przedszkolacy wykonywali kartki pocztowe
z życzeniami dla najbliższych i ozdoby świąteczne, m.in. przepiękne przestrzenne anioły, które uświetniły obchody świąt w ich domach.


Andrzejki

Pod koniec listopada urządziliśmy wieczór andrzejkowy. Zaprosiliśmy rodziców i przygotowaliśmy wróżby. Dzieci pięknie się ubrały.

Wróżenie zaczęliśmy od „drzewka szczęścia”, którego owoce symbolizowały różne wartości, np.: koło – symbol wieczności, zmiany, czeka cię fortuna, zagraj w loterii;

Po wybraniu zawieszonego na drzewku obrazka każdy dowiedział się od wróżki, co go czeka w najbliższej przyszłości. W zabawie „Serduszko prawdę ci powie” sprawdziliśmy, jakie imię będzie nosił przyszły mąż lub żona. Prawdziwej „próbie przyjaźni” poddaliśmy szkolne znajomości. Jeśli dwie zapałki na wodzie spotkały się – przyjaźń murowana. Odczytywaliśmy też przyszłość ukrytą w siedmiu patyczkach i w „kubkach przyszłości”. Wróżyliśmy z kolorów i mowy kwiatów, a na koniec czekał na dzieci „kram z marzeniami”, w którym mogły sprawdzić, które z ich marzeń mogą się spełnić.

         Po takiej porcji wróżb i czarów trzeba było się posilić, aby z nową energią ruszyć do wspólnej zabawy w swojej sali i na sali gimnastycznej, gdzie przy muzyce bawili się uczniowie całej szkoły. Tańce przerywane były licznymi konkursami, w których startowały także nasze zuchy. Czas w miłej atmosferze mijał bardzo szybko i zanim się obejrzeliśmy, trzeba było wracać do domu.                                                Więcej>>>>>>>>


Święto Odzyskania Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęliśmy już 10 listopada.
Z samego rana odwiedziły nas mamy przedszkolaków i w ramach realizacji tematu tygodnia „Jesteśmy Polakami”, czynnie włączyły się do wykonania kotylionów Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Dzieła naszych rąk prezentowały się wspaniale podczas obchodów święta w szkole.

Przedszkolacy też nie próżnowali, ich zadaniem było wykonanie dowolną metodą godła Polski, herbu Sokółki lub powiatu sokólskiego.
W ramach zajęć wychowawczo-dydaktycznych „Smok w Krakowie” dzieci obejrzały teatrzyk cieni pt. „Baśń o smoku i Krakusie” w wykonaniu nauczyciela, odtwarzały historię potwora w zabawach teatralnych
 i pracując w grupach, wykonały jaskinię smoka wawelskiego. Oprócz tego śpiewały hymn narodowy w postawie na baczność i kolorowały flagę Polski. Nazywały symbole i barwy narodowe, podawały nazwę stolicy naszego państwa.

Dzień minął nam pracowicie i przyjemnie, a jego zwieńczeniem było obejrzenie w towarzystwie rodziców wzruszającej akademii, przygotowanej przez uczniów naszej szkoły, pod przewodnictwem Pani Ani Możejko.                                                           Więcej>>>>>>>>


Dzień Edukacji Narodowej

12 października spotkaliśmy się z rodzicami i pracownikami szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Były pamiątkowe zdjęcia, życzenia, laurki i słodkości. Dzieci nie zapomniały też o Pani Dyrektor, Helenie Rećko, która podziękowała im za pamięć odrobiną słodyczy i dobrym słowem. W miłej atmosferze przy wspólnej zabawie czas upłynął nam bardzo szybko. 


Jesień w Zespole Wychowania Przedszkolnego

Zespół Wychowania Przedszkolnego działa w Szkole Podstawowej w Starej Kamionce od 12 września 2011 r. i będzie otwarty do 31 sierpnia 2012 roku. Do przedszkola uczęszcza jedenaścioro dzieci w wieku od 3 do 4 lat. W tym roku szkolnym przedszkole utrzymywane jest ze środków pieniężnych pochodzących z budżetu Gminy Sokółka, która jest organem prowadzącym Zespół Wychowania Przedszkolnego.

Spotykając się w naszym małym gronie cztery razy w tygodniu, zawsze mamy coś interesującego do zrobienia. We wrześniu na przykład zgromadziliśmy skarby jesieni, a później wykonaliśmy z nich niesamowite postaci, pojazdy i zwierzęta. Wykorzystaliśmy do tego również plastelinę, guziki, brokaty, wstążeczki, wykałaczki, nici, piórka i cekiny. W piękne, słoneczne dni zajmowaliśmy się porządkowaniem otoczenia szkoły. Zgrabiliśmy ogromne ilości liści, które po wolnych dniach zasypały park szkolny. I sprawiło to nam niemałą przyjemność. W sali przyjmowaliśmy też starsze koleżanki i kolegów z oddziału przedszkolnego, co sprzyjało odnowieniu dawnych kontaktów i znajomości. We wspólnej zabawie, przy konstruowaniu dróg i kolei, czas mijał nam bardzo szybko.


........................................................................

* Zakończenie roku 2010/2011 w KP w Starej Kamionce

* KP w Starej Kamionce dobrze wyposażony

* Letnie warsztaty w Janowszczyźnie

* Wycieczka edukacyjna „Mały przyrodnik”

* Festyn rodzinny w Starej Kamionce    

* Warsztaty w Janowszczyźnie

* Warsztaty integracyjne „Wkrótce Wielkanoc”

* „Pan Brzuchatek” w Teatrze Lalek  

* Żegnaj Marzanno, ty słomiana panno!

* Dzień Kobiet

* Dzień Śniegowego Bałwana

* Piknik w środku zimy

* Nasz bal maskowy

* Uroczysty Dzień Babci i Dziadka

* Podsumowanie roku działalności Punktu Przedszkolnego w ramach realizacji projektu   Zapraszamy do Klubów Przedszkolaka

* "Dzień Rodziny"

* Wizyta w teatrze


Zakończenie roku w KP w Starej Kamionce

            28 lipca ostatni raz spotkaliśmy się w tym gronie w naszej sali. Była radość i łzy. Tego dnia zakończyliśmy drugi rok działalności Klubu Przedszkolaka w Starej Kamionce. Pożegnaliśmy jedenaścioro starszaków, którzy od września rozpoczną naukę w zerówce. Wszystkim przedszkolakom Pani Dyrektor wręczyła dyplomy ukończenia przedszkola oraz medale dla wzorowych przedszkolaków i drobne upominki. Dziewczynki i chłopcy przygotowali krótką część artystyczną. Podziękowaliśmy Pani Dyrektor za to, że cały rok czuwała nad nami i wręczyliśmy jej medal „Przyjaciela dzieci”. Rodzice w imieniu swoim i swoich pociech podziękowali Pani Dyrektor i Pani Wychowawczyni za całoroczny trud. Nie obyło się bez wzruszeń. Spotkanie zakończyliśmy przy herbacie i słodkim poczęstunku. Pożegnaliśmy się i rozeszliśmy się do domów...

tekst: Lucyna Śliżewska

zdjęcia: Lucyna Śliżewska, Aneta Szomko


KP w Starej Kamionce dobrze wyposażony

 Zakupiony sprzęt do zajęć ruchowych cieszył się ogromną popularnością od momentu rozpakowania go do ostatniego dnia w przedszkolu, i to nie tylko wśród przedszkolaków. W marcu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zostały zakupione 2 zestawy kształtek rehabilitacyjnych oraz zestaw bujaków na łączną kwotę 2 tysięcy złotych.
W tym samym czasie przedszkole zostało doposażone w pomoce dydaktyczne i zabawki na sumę 600 złotych. Zaś pod koniec miesiąca skromna biblioteczka przedszkolna wzbogaciła się o 53 nowe, śliczne, ciekawe i dobrze dobrane książki dla dzieci o wartości 1000 złotych. Nowe nabytki pozwoliły urozmaicić każdy dzień pobytu dzieci w przedszkolu, rozwijać ich uzdolnienia muzyczne, manualne, konstrukcyjne. Pomogły zaciekawić maluchy słowem pisanym i przygotować do nauki czytania
i pisania. Wszyscy bardzo chętnie z nich korzystali, a książki wypożyczali
do domu, aby posłuchać baśni i opowieści czytanych przez mamę lub tatę.
Z poradników przeznaczonych dla dzieci uczyli się dobrych manier
i bezpiecznych zachowań, a korzystając z „Encyklopedii wiedzy przedszkolaka”, poszerzali swoje wiadomości o świecie. Tak wyposażony Klub Przedszkolaka mógł dobrze funkcjonować i wypełniać postawione mu cele wychowawczo – dydaktyczne.

Lucyna Śliżewska

Zdjęcia: Lucyna Śliżewska, Kinga Piekarska


LETNIE WARSZTATY W JANOWSZCZYŹNIE

Dnia 14 lipca 2011 roku dzieci i rodzice z Klubów Przedszkolaka w Malawiczach Dolnych i Starej Kamionce wybrali się do Izby Regionalnej w Janowszczyźnie na warsztaty tradycji ludowej „Poznaj swoją małą Ojczyznę”.

Na miejscu przywitali nas jak zawsze bardzo serdecznie gospodarze domu – Państwo Ancypo, zapraszając do oglądania przedmiotów znajdujących się w Izbie Regionalnej. Wysłuchaliśmy historii zgromadzonych tam dzieł sztuki i przedmiotów użytku codziennego, nawet sprzed stu lat. Następnie dzieci, wspólnie z rodzicami, pod kierunkiem nauczycielek wykonywały różnorodnymi technikami plastycznymi godło Polski oraz herb Sokółki i powiatu sokólskiego. Wszystkim udzieliła się  patriotyczna atmosfera warsztatów. Podstawowe prawdy o naszej Ojczyźnie utrwalaliśmy, ucząc się wiersza „Katechizm małego Polaka” oraz śpiewając hymn narodowy. Po wykonaniu pięknych prac plastycznych udaliśmy się na zewnątrz, gdzie czekał na nas poczęstunek. Przy wspaniałej pogodzie dzieci chętnie wzięły udział we wspólnych grach i zabawach, najwięcej radości sprawiły maluchom konkursy z chustą animacyjną. Ani się obejrzeliśmy, a czas warsztatów dobiegł końca i trzeba było wracać do domu.

Był to już ostatni wyjazd w ramach realizacji projektu pt. „Dobry start w Klubach Przedszkolaka”. Dziękujemy wszystkim, którzy angażowali się w minionym roku we wspólne wycieczki – ich organizatorom, Rodzicom oraz naszym wspaniałym klubowiczom. Szczególne podziękowania składamy Pani Helenie Rećko – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce za udostępnianie nam szkolnego autobusu, a także Panu Kierowcy - za bezpieczne i terminowe dowożenie nas na miejsce oraz powroty do domu.

Mariola Zieziula, Lucyna Śliżewska

zdjęcia: Lucyna Śliżewska


WYCIECZKA EDUKACYJNA

"MAŁY PRZYRODNIK"

14 czerwca 2011 roku dzieci i rodzice z Klubów Przedszkolaka w Malawiczach Dolnych i Starej Kamionce w ramach realizacji projektu „Dobry Start w Klubach Przedszkolaka”, współfinansowanego przez UE, wyruszyli na wycieczkę do Poczopka. Jest to wspaniały zakątek w Puszczy Knyszyńskiej, który zorganizowali i nadal udoskonalają pracownicy Nadleśnictwa Krynki.

Po długiej podróży autokarem maluchy mogły pobawić się na łonie przyrody, przy pięknej, słonecznej pogodzie. Niedługo potem pod kierownictwem Pani Przewodnik udaliśmy się do „Galerii na skraju puszcz”, aby podziwiać nagromadzone na niewielkiej przestrzeni bogactwo zwierzyny, owadów i ptaków – mieszkańców tej ziemi. Dziewczynki i chłopcy z ogromnym zainteresowaniem przyglądali się eksponatom, słuchali odgłosów ptaków, podziwiali pszczoły oddzielone od nas cienką szybą. Z żalem opuszczaliśmy to czarujące, tętniące życiem miejsce, ale czekały na nas jeszcze bardziej niezwykłe zakątki. Poruszając się po ścieżkach edukacyjnych rozmieszczonych w Silvarium, słuchaliśmy opowieści Przewodnika o leśnych pożytkach: o wybieraniu miodu z barci i pułapkach zastawianych na niedźwiedzia, o wypalaniu węgla w mielerzach. Poznaliśmy zasadę działania zegara słonecznego, zwiedziliśmy Park Megalitów, aby dotrzeć wreszcie do wspaniałej żabki, która niestety, pocałowana, nie zmieniła się w księżniczkę.

Na koniec dzieci i rodziców czekała miła niespodzianka – piknik i ognisko, oczywiście z kiełbaskami. Na świeżym powietrzu, w sąsiedztwie leśnego strumienia, czas płynął niespodziewanie szybko. Ani się obejrzeliśmy, a już trzeba było wracać do domu. Prawdopodobnie z nadmiaru wrażeń i tlenu, większość przedszkolaków przespała drogę powrotną.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy wzięli udział w naszej wycieczce. Szczególne podziękowania, już tradycyjnie, kierujemy do Pani Heleny Rećko – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce za ponowne wypożyczenie nam szkolnego autobusu. Pani Izie Parchanowicz – Koordynatorce projektu – za zorganizowanie tak wspaniałej wyprawy do puszczy i wspólnie spędzone chwile.

Mariola Zieziula, Lucyna Śliżewska


                    FESTYN RODZINNY                                   

 Drugiego czerwca w naszym klubie odbyła się „Majówka z tatą i mamą”. Przygotowywaliśmy się  do tego święta od dawna. W lutym sieliśmy kwiaty dla mam, które potem przesadzaliśmy i pielęgnowaliśmy. W maju przygotowywaliśmy prezenty dla ojców i matek oraz przedstawienie  Dla zaproszonych gości. 26 maja dzieci wręczyły mamom zaproszenia na festyn, wykonane przez siebie serduszka oraz wymalowane bukiety, a także przedstawiły historię małej żabki.

We czwartek od rana dekorowaliśmy salę i gromadziliśmy rekwizyty do występu. Dwie godziny gier i zabaw pod kierunkiem trenerki Pani Agnieszki Kozakiewicz upłynęły bardzo szybko. Przedstawienie „Dwie mamy” w wykonaniu naszych dzielnych przedszkolaków obejrzała cała szkoła i przybyli rodzice.
W główne role doskonale wcieliły się Kasia Rećko i Ewa Gieniusz. Później wręczyliśmy matkom i ojcom własnoręcznie wykonane upominki (kolorowe butelki, kwiaty w doniczkach i laurki z suchymi kwiatami), a dzieci dostały drobne nagrody za udział w konkursach. Dzień zakończyliśmy piknikiem rodzinnym w parku szkolnym i pieczeniem kiełbasek przy ognisku. W naszych zabawach i pikniku uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego, odwiedzili nas też koledzy i koleżanki z klasy I i II. Od rana bawili się z nami rodzice i młodsze rodzeństwo naszych klubowiczów. Ten festyn był więc wspaniałą okazją do integracji społeczności szkolnej i lokalnej, a także do pogłębienia więzi rodzinnych.

                                                                  tekst: Lucyna Śliżewska

zdjęcia: Kinga Piekarska, Lucyna Śliżewska


WARSZTATY W JANOWSZCZYŹNIE

Wspólne pieczenie chleba...

               Dnia 28 kwietnia 2011 roku dzieci z Klubów Przedszkolaka w Starej Kamionce i Malawiczach Dolnych, w ramach realizacji projektu „Dobry Start w Klubach Przedszkolaka”, współfinansowanego prze Unię Europejską, wybrały się wraz z rodzicami do Izby Regionalnej w Janowszczyźnie na warsztaty tradycji ludowej „Tradycyjny wypiek chleba”. Dzieci mogły się przekonać, ile pracy wymaga własnoręczne przygotowanie chleba oraz ciasta drożdżowego.

           Współczesny rozwój technologiczny i wolny rynek zapewniają łatwy dostęp do pieczywa w niemal każdym pobliskim sklepie, dlatego też wypiekanie chleba czy bułeczek w domowym piecu z własnoręcznie wykonanego ciasta odchodzi już do przeszłości.

            Podczas warsztatów każde dziecko miało możliwość wałkowania ciasta oraz formowania bułeczek według własnego pomysłu. Przedszkolaki z uwagą obserwowały, jak do gorącego pieca wkładane jest ciasto, a po pewnym czasie wyjmowane pachnące, gotowe do spróbowania pieczywo. Chętne dzieci ubijały masło, które następnie zjadły ze swojskim chlebem.

              Wspaniała, słoneczna pogoda zachęciła dzieci, rodziców i nauczycielki do wspólnych gier i zabaw na świeżym powietrzu.

             „Kiedy pojedziemy tam znowu?” – pytały dzieci w drodze powrotnej. A to najlepszy dowód, że warsztaty tradycji ludowej były bardzo udane.

             Dziękujemy dzieciom i rodzicom uczestniczącym w warsztatach za mile spędzony wspólnie czas. Szczególne podziękowania składamy Państwu Ancypo – gospodarzom warsztatów oraz Pani Helenie Rećko – Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce za ponowne udostępnienie nam szkolnego autobusu.

           Mariola Zieziula, Lucyna Śliżewska


WARSZTATY INTEGRACYJNE
"WKRÓTCE WIELKANOC"

            Na ten dzień czekaliśmy od dawna, gdyż możliwość zrobienia czegoś wspólnie  z rodzicami sprawia nam niezwykłą przyjemność. Przygotowaliśmy dla nich zaproszenia na warsztaty w kształcie kolorowych pisanek. Wykonaliśmy piękne koszyki z jajkami i życzeniami „Wesołych Świąt”, które dzieci wręczyły swoim najbliższym zamiast świątecznych kartek. Od dawna zbieraliśmy wydmuszki i malowaliśmy styropianowe jajka,
 a sianie zboża sprawiło, zwłaszcza chłopakom, niemałą frajdę. Wreszcie nadszedł dzień 14 kwietnia...

         Od rana przygotowywaliśmy produkty potrzebne nam do pracy. Zostały one zakupione ze środków Unii Europejskiej, przeznaczonych na realizację projektu „Dobry start w Klubach Przedszkolaka”. Po przyjściu mam zabraliśmy się ochoczo do pracy. Zaczęliśmy od motywów roślinnych i farbowania jajek, czyli tradycyjnych sposobów wykonywania pisanek. Później rodzice wspólnie z dziećmi wykonali koszyki z brystolu i wysłali je sizalowymi nićmi. Nasze zuchy miały niełatwe zadanie, przeplatały koszyki wstążeczkami
 i poszło im całkiem nieźle. Wtedy przenieśliśmy się do stołu, na którym przygotowane były materiały potrzebne do wykonania bardziej współczesnych ozdób wielkanocnych oraz przykładowe prace. Jednak inwencja twórcza dzieci
i ich rodziców przerosła nasze oczekiwania. Cel warsztatów integracyjnych został osiągnięty: rodzice i ich dzieci w sposób kreatywny spędzili wspólnie czas. Po pamiątkowym zdjęciu przy naszym świątecznym stole dzieci zabrały koszyki, aby ozdobić nimi swoje domy na święta. Otrzymały też drobne upominki, które na pewno przydały się na śmigus-dyngus. Pani Dyrektor obdarowała dzieci słodyczami, a one odwdzięczyły się koszykiem
ze świątecznymi ozdobami.

         Podsumowaniem tych niezapomnianych chwil niech będą słowa jednej z mam, pani Ani Rećko: „Takie spotkania są bardzo potrzebne, ponieważ są edukacyjne i twórcze. Dzieci miały bardzo ciekawe pomysły. A jakie efekty...!”

 Lucyna Śliżewska

zdjęcia: Kinga Piekarska, Lucyna Śliżewska


„PAN BRZUCHATEK " W TEATRZE LALEK

24 marca 2011 roku dzieci z Klubów Przedszkolaka ze Starej Kamionki, Malawicz Dolnych oraz Gieniusz wybrały się na przedstawienie pt. „Pan Brzuchatek” do Białostockiego Teatru Lalek. Spektakl bardzo się wszystkim podobał. Pełne humoru i zabawnych scen przedstawienie wywołało uśmiech na twarzach nie tylko przedszkolaków, ale również dorosłej części widowni. Na koniec dzieci spotkały się z aktorami i wręczyły im piękne laurki ozdobione kwiatkami. Można było także zrobić pamiątkowe zdjęcia. Po przedstawieniu udaliśmy się do „czarodziejskiej” piwnicy teatru, by móc podziwiać gromadzone tam od wielu lat rekwizyty, wykorzystywane przez aktorów w niejednej sztuce teatralnej.

Po wyjściu z Teatru Lalek udaliśmy się do ZOO. Większość przedszkolaków po raz pierwszy mogła z bliska przyjrzeć się pięknym zwierzętom, m.in. konikom, osiołkom, sarenkom, bażantom, żubrom, jednak największe zainteresowanie maluszków wzbudził brunatny niedźwiedź. Żegnając się z mieszkańcami ZOO, dzieci obiecały odwiedzić ich wkrótce ponownie.

We wspólnym wyjeździe uczestniczyli również Rodzice przedszkolaków oraz Koordynator Projektu, Pani Izabela Parchanowicz. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony radosny dzień. Szczególne podziękowania składamy Pani Helenie Rećko – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce, za udostępnienie nam autobusu szkolnego.

Pani Magdalena Sadowska wyraziła nadzieję na częstsze wspólne wyjazdy: „Wycieczka była fantastyczna, prosimy częściej” – powiedziała mama pięcioletniego Przemka.

To był wspaniały wyjazd, który na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

Mariola Zieziula   

          Dzieci z KP w Starej Kamionce oraz ich rodzice również miło wspominają wspólny wyjazd do Białegostoku. „Dawidowi podobało się wszystko na wycieczce, i ZOO, i przedstawienie, i lalki na wystawie. A następnego dnia znów wybierał się na wycieczkę” – opowiada Pani Anna Brasławska. Zaś Pani Beata Wróblewska wspomina: „Maciek był bardzo zadowolony z wycieczki. Opowiadał, że miś się już obudził. Pytał, kiedy będzie następny wyjazd.” Inne dzieci opowiadały, jak wspólnie z Brzuchatkiem budowały dom, w którym ciągle otwierały się drzwi. Z całą pewnością walorem spektaklu było włączanie dzieci do gry i dialog aktorów z młodą widownią. Ogrom wrażeń zmęczył naszych wycieczkowiczów, o czym świadczy fakt, że w drodze powrotnej 60% przedszkolaków przespało większą część podróży.

            Wszyscy cieszymy się, że mogliśmy wspólnie spędzić ten dzień. Pani Izie Parchanowicz dziękujemy za zorganizowanie wycieczki, a naszemu Panu Kierowcy – za bezpieczne i terminowe dowiezienie nas na spektakl oraz powrót do domu.

Lucyna Śliżewska


„ŻEGNAJ MARZANNO, TY ZIMOWA PANNO!"

            21 marca w Klubie Przedszkolaka w Starej Kamionce pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę. Od rana przygotowywaliśmy naszą Marzannę, wykorzystując słomę, bibułę i inne potrzebne materiały. Dzieci odrysowywały, wycinały i kolorowały śnieżynki, aby ozdobić nimi zimową pannę. Nauczycielka opowiedziała o zwyczaju topienia słomianej kukły. Wymyśliliśmy okrzyk pożegnalny dla Marzanny i wyszliśmy z nią do ogrodu przedszkolnego, aby pożegnała się z przyrodą. Następnie wraz z uczniami szkoły udaliśmy się na wyznaczone miejsce, aby spalić tam naszą pannę. Zaśpiewaliśmy jej piosenkę na pożegnanie, a potem jeszcze długo tańczyliśmy wokół ogniska. Pobyt na świeżym powietrzu zakończyliśmy na szkolnym placu zabaw, przysłuchując się odgłosom ptaków.

 Lucyna Śliżewska

Szczegóły >>>>>


DZIEŃ KOBIET

        Tego dnia obchodziliśmy w naszym klubie Międzynarodowy Dzień Kobiet. Od rana wykonywaliśmy skromne kwiatki dla wszystkich pań pracujących w szkole oraz dla swoich mam. Przez cały ostatni tydzień przygotowywaliśmy się do tego święta, poznawaliśmy zawody wykonywane przez kobiety, poprzez zagadki, zabawy, dramę. Słuchaliśmy wierszy i uczyliśmy się piosenek. Wykonaliśmy z suchych oraz świeżych roślin bukiety dla pań. Rozmawialiśmy o zawodach, wykonywanych przez nasze mamy. We wtorek obdarowaliśmy kwiatkiem wszystkie nauczycielki w szkole i Panią Dyrektor. Udaliśmy się też z życzeniami do Pani kucharki i Pań z obsługi. Na koniec dzieci powitały skromnym upominkiem swoje mamy i mocno je uściskały, składając życzenia.

Lucyna Śliżewska


DZIEŃ ŚNIEGOWEGO BAŁWANA

            Czwartego marca dzieci z Klubu Przedszkolaka w Starej Kamionce wraz z całą szkołą obchodziły Święto Bałwana. W imprezie przygotowanej przez panią Urszulę Budrewicz wzięli udział wszyscy uczniowie, oddziały przedszkolne oraz nauczyciele. Wcześniej na zajęciach z języka angielskiego dzieci z klubu uczyły się, jak nazywa się zimowe ubranie. Ostatnio zajęcia miały wymiar praktyczny. Dziewczynki i chłopcy udali się z panią do szatni, wzięli swoje ubrania i wrócili do sali. Tam, przy dźwiękach muzyki, reagując na hasło wywoławcze, wkładali elementy garderoby, nazywając je przy tym w języku angielskim. Później rozbierali się, po kolei zdejmując ubrania, odnieśli je do szatni i powiesili każdy na swoim wieszaku. Po takiej zaprawie maluchy nie miały problemu z ubieraniem się w zimowy strój. Zresztą, o ile pogoda i zdrowie dzieci na to pozwalają, wychodzimy także zimą na spacery lub urządzamy zabawy na śniegu. Zachęcamy dzieci, aby same się ubierały i wkraczamy dopiero, gdy wymaga tego sytuacja, a  na końcu sprawdzamy, czy są dobrze ubrane.

            W piątek pogoda sprzyjała naszym planom. Był lekki mróz i dużo słońca. W południe  szkoła opustoszała i wszyscy zajęli wybrane przez siebie miejsca na terenie dwóch boisk szkolnych. Nawet pani dyrektor kibicowała nam przez okno. Z początku nie było łatwo realizować wyznaczone zadanie. Każda drużyna miała stworzyć figurę lub budowlę ze śniegu, a ten nie w każdym miejscu boiska chciał poddać się obróbce. Dlatego wróciliśmy po szpadelek i nim pomagaliśmy sobie w usypywaniu kopca. Wszyscy dzielnie znosili śnieg, pomagało nam starsze rodzeństwo i przypadkowi przechodnie. Powoli nasza mała budowla zaczynała przypominać postać Bałwana. Przyozdobiliśmy go węgielkami i zrobiliśmy mu ręce z gałęzi. A gdy dodaliśmy pelerynę i kapelusz, zaczął przypominać Tygryska z ulubionej wieczorynki dzieci. Na końcu włożyliśmy mu na głowę wianek, aby godnie przywitał wiosnę.

            Później udaliśmy się na krótki spacer, aby zobaczyć śniegowe dzieła innych załóg. Były tam wspaniałe żółwie, igloo, Kubuś Puchatek z Prosiaczkiem oraz mnóstwo Bałwanków. Gdy figury były gotowe, zebraliśmy się wszyscy na środku boiska i stanęliśmy w wielkim kole. Tam zostaliśmy podzieleni na 5 drużyn i każda pod przewodnictwem swojej pani udała się w wybrane miejsce, aby w przeciągu 3 minut ulepić jak najwięcej równiuteńkich śnieżek. Po upływie wyznaczonego czasu rozpoczęła się wielka bitwa na śnieżki, które nikogo nie oszczędzały. Na koniec każdy dostał coś słodkiego, aby uzupełnić zapas energii.

            Tak pożegnaliśmy zimę i odchodzącego z nią Bałwana. Dwie godziny minęły nam bardzo szybko i w miłej atmosferze. Myślę, że to „białe szaleństwo” zostanie maluchom długo w pamięci, a ruch na świeżym powietrzu posłuży ich zdrowiu.

 Lucyna Śliżewska

Szczegóły >>>>>


PIKNIK W ŚRODKU ZIMY...

             W tłusty czwartek, jak przystało, były pączki, sałatka i oczywiście „obżarstwo”. Dzieci z klubu w Starej Kamionce od rana przygotowywały składniki jarzynowej sałatki. Zawód kucharki to jeden z wielu poznawanych przez nasze przedszkolaki w pierwszym tygodniu marca. Tego dnia dzieci miały okazję namacalnie sprawdzić, na czym polega praca kucharza. Legalnie mogły wkroczyć do szkolnej kuchni, aby poprosić panią o ugotowanie przyniesionych przez siebie i oczywiście własnoręcznie umytych warzyw. Wypożyczyły deski do krojenia i potrzebne naczynia. Wszyscy udaliśmy się do łazienki, aby dokładnie umyć ręce. Następnie dziewczynki i chłopcy ochoczo zabrali się do obierania ugotowanych w domu jajek, skrobania marchewki i mycia jabłek. Każdy dostał plastikowy nóż i denko. Po obraniu jabłek przez panie dzieci pokroiły je w bujną kostkę, później jajka, ugotowaną marchew i ziemniaki po uprzednim obraniu ich z łupinek. I chociaż gorące ziemniaki parzyły w ręce, chłopcy się nie poddawali. W międzyczasie panie pokroiły kiszone ogórki i otworzyły groszek i kukurydzę. Dzieci same podpowiadały kolejne czynności, które należy wykonać, aby przygotować sałatkę. Widać, że prace tego typu nie są im obce. Trzeba tylko czasem pozwolić im działać.

W końcu mieliśmy gotowe wszystkie składniki. Dzieci podawały nazwy zgromadzonych na stole produktów i przypraw, a potem wsypywały je do dużej miski. Jedni dodawali majonez, a inni pieprz i sól. Dziewczyny mieszały warzywa. Nikt nie stał bezczynnie. Doprawiliśmy sałatkę do smaku i mogliśmy nakrywać do stołu. Dzieci same rozkładały talerzyki, widelce, serwetki oraz rozstawiały kubeczki. Była herbata i pączki oblane czekoladą. Tak nakryty stół przyozdobiliśmy wiosennym bukietem z bazi. Apetyty rosły, więc zaprosiliśmy nauczycieli, panią dyrektor i inne panie pracujące w szkole na nasz piknik. Sałatka wszystkim smakowała i zadziwiała oryginalnym smakiem. Po degustacji głównego dania zajęliśmy się apetycznie wyglądającymi pączkami. I wtedy Kuba stwierdził: „Proszę pani, my chyba mamy jakiś piknik?!” Czemu nie? Czy nie można zrobić pikniku zimą? Wystarczy odrobina wyobraźni i dopuszczenie dzieci do głosu i działania.

 Lucyna Śliżewska

Zdjęcia: Kinga Piekarska, Lucyna Śliżewska


NASZ BAL MASKOWY...

Dziewiątego lutego wraz z całą szkołą bawiliśmy się na balu karnawałowym. Zabawa była przepyszna. Rozpoczęliśmy ją na sali gimnastycznej, gdzie wysłuchaliśmy koncertu w wykonaniu uczennic naszej szkoły, które są też słuchaczkami szkoły muzycznej w Sokółce. Następnie obejrzeliśmy przedstawienie klasy III z udziałem innych uczniów szkoły na temat Starego i Nowego Roku, przygotowane pod opieką pani Katarzyny Rabiczko. Po wkroczeniu na salę balową zaprezentowaliśmy swoje stroje i przygotowane przez nas maski w barwnym korowodzie. I zaczęło się karnawałowe szaleństwo, przeplatane konkursami z nagrodami, przygotowanymi przez nauczycieli oraz zespół prowadzący zabawę. Momentami łapaliśmy oddech, czy to na ławeczce czy też posilając się w odświętnie przybranej sali przedszkolnej. I tam właśnie zaskoczył nas niezwykły gość. Wracając do swojej Laponii, wpadł do nas na chwilę Święty Mikołaj, aby obdarować dzieci wspaniałymi prezentami. Podziękowaliśmy mu pięknie piosenką i pożegnaliśmy, prosząc, aby pamiętał o nas za rok. Były wspólne zdjęcia i zabawy z mamami, które, jak zwykle, nie zawiodły i przyszły pobawić się ze swoimi dziećmi.

Lucyna Śliżewska


UROCZYSTY DZIEŃ  BABCI I DZIADKA

W KLUBIE PRZEDSZKOLAKA

 W STAREJ KAMIONCE

„Wyczaruję dla babuni,                                                  

Suknię z kropli rosy.                                                    

Szal z obłoków, wstążkę z tęczy                                   

Wplotę jej we włosy.                                                    

                                                                                     

                                Namaluję dziadziusiowi,  
                                                                              Rybek pełną rzekę,                                                       

Koszyk grzybów, działkę z domkiem,

Pieska na pociechę.”

 

            Do tych uroczystości przygotowywaliśmy się od kilku tygodni. Od początku tygodnia dziewczynki i chłopcy robili zaproszenia i laurki dla naszych kochanych Babć i Dziadków. Każdy z nich dostał imienne zaproszenie na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, która odbyła się w Klubie Przedszkolaka w Starej Kamionce 21 stycznia.

            Nie wszyscy przedszkolacy mogli wziąć udział w obchodach tego święta, ponieważ grypa zatrzymała ich w domu. Mimo niskiej frekwencji dzieci w ostatnich dniach, goście dopisali. Przybyły nie tylko Babcie z najbliższej okolicy, ale również z Orłowicz, Bilmin czy Łap. Nie zawiodła także Pani Dyrektor Helena Rećko, która zawsze korzysta z naszego zaproszenia. Przywitaliśmy ich piosenką i wierszem, a dzieci wręczyły Babciom laurki w kształcie serc i mocno je uściskały. Następną przygotowaną przez dzieci niespodzianką było przedstawienie „Królewska para”, w którym odtwórcy głównych ról – Ula, Maciek i Kuba – rewelacyjnie odegrali rolę Babci, Dziadka i Wnuczka. I chociaż naszych aktorów „zżerała trema”, nadrabiali improwizacją i poczuciem humoru. Publiczność podziękowała artystom gromkimi brawami, nie zabrakło też śmiechu i wzruszeń. Tę część występu zamknął „Biały walczyk”, do którego wnuczęta zaprosiły Babcie. W dalszej części uroczystości piosenki przeplatały się z wierszami, a gimnastyczna wyliczanka, do której zaprosiliśmy obecne Babcie, z zabawą ruchową do piosenki „Wesoła choinka”.

W końcu nadszedł czas na słodki upominek, który przygotowała jedna z mam. Wszyscy próbowaliśmy wspaniałego tortu, który smakował równie dobrze, jak wyglądał. Po krótkim odpoczynku przy kawie i herbacie zaprosiliśmy naszych gości do udziału w konkursach. Dużo radości przyniosło Babciom rozpoznawanie z zamkniętymi oczami swoich wnucząt. Wspólnym tańcom i zabawie nie było końca. Pani Dyrektor również podziękowała przedszkolakom za wspaniały występ, wręczając im przybory do rysowania. Uroczystość zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem.

            Przygotowując obchody Święta Babci i Dziadka, chcieliśmy w ten sposób podziękować im za miłość, którą nam okazują na co dzień. Żałujemy tylko, że tak miłych gości przyjmujemy tak rzadko w naszym przedszkolu. Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy szczęścia, zdrowia i samych pogodnych dni.

Lucyna Śliżewska

Zdjęcia: Kinga Piekarska, Lucyna Śliżewska


Podsumowanie roku działalności Punktu Przedszkolnego

w Starej Kamionce w ramach realizacji projektu     

 Zapraszamy do Klubów Przedszkolaka

       

            30 września 2010 roku to ważna data w życiu naszych przedszkolaków. Tego dnia dziewczynki i chłopcy z Klubu Przedszkolaka w Starej Kamionce zakończyli swój pierwszy rok edukacji przedszkolnej. Przygotowania do uroczystości trwały od rana. Przypominaliśmy przygotowywane od dawna piosenki i przymierzaliśmy stroje. Szykowaliśmy salę na przyjęcie gości.

Przed 11 zaczęli się schodzić zaproszeni goście: Pani Dyrektor Szkoły w Kamionce Helena Rećko, pani Monika Majorek z mężem oraz rodzice naszych pociech. Po krótkim powitaniu wszystkich zgromadzonych dzieci zaprezentowały część artystyczną „Cztery pory roku”, podczas której do wspólnej zabawy włączyli się rodzice i Pani Dyrektor. Po śpiewie i pląsach Pani Helena Rećko wręczyła wszystkim dzielnym przedszkolakom dyplomy, ordery, czapki absolwentów i drobne upominki. Rodzice również nie zostali bez podziękowań. Imprezę zakończyliśmy przepysznymi łakociami przygotowanymi przez niezawodnych, jak zwykle, rodziców oraz pamiątkowymi zdjęciami. Nasza mała uroczystość z pewnością dostarczyła wielu wrażeń przedszkolakom, a także ich rodzicom.

A od 1 października rozpoczęliśmy nowy rok działalności klubu w ramach projektu „Dobry start w Klubach Przedszkolaka”. Mamy już jedenastu uczestników. Zapraszamy dzieci w wieku od 3 do 5 lat, które chciałyby poprzez zabawę poszerzać swoją wiedzę o świecie i małymi kroczkami oswajać się ze szkołą, poznawać swoich rówieśników i tych trochę starszych od nich kolegów. Oprócz zajęć wychowawczo – dydaktycznych dzieci mają też możliwość bezpłatnego uczestnictwa w zajęciach dodatkowych: języku angielskim, gimnastyce korekcyjnej i spotkaniach z logopedą. Można nas znaleźć w SP w Starej Kamionce w godzinach od 8.00 do 13.00, a w poniedziałki, wtorki i piątki od 8.00 do 13.45. Serdecznie zapraszamy!

Lucyna Śliżewska


„Dzień Rodziny” w naszym klubie

      26 maja 2010r. gościliśmy w Klubie Przedszkolaka rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola oraz zaproszonych gości. Na „Dzień Rodziny” przybyła Pani Dyrektor SP w Starej Kamionce - Halina Rećko oraz Pani Koordynator Projektu - Anna Sidor-Żemajduk. Rozpoczęliśmy spotkanie od powitania w kręgu i innych zabaw oraz konkursów dla dzieci i rodziców. Następnie dorośli musieli rozpoznać swoje podobizny w Balonowej Galerii Portretów. Po krótkim przemówieniu Pani Dyrektor dziewczynki i chłopcy zaprezentowali przygotowaną wcześniej część artystyczną, a po pięknym ukłonie wręczyli rodzicom wykonane przez siebie prezenty, laurki i kwiaty. Imprezę zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem i wspólną zabawą.


Wizyta w teatrze

         27 maja 2010 roku odbyła się wycieczka edukacyjna do Białegostoku „Przedszkolak w teatrze”, gdzie dzieci z Klubu Przedszkolaka, ich rodzice, nauczycielka przedszkola oraz pani Anna Żemajduk obejrzeli spektakl pt. „Kopciuszek” w wykonaniu aktorów Białostockiego Teatru Lalek. Wyjazd cieszył się dużym zainteresowaniem, w imprezie wzięło udział jedenaścioro przedszkolaków i pięć matek. O godzinie 8.15 wyjechaliśmy ze Starej Kamionki i w drodze do Białegostoku zabraliśmy dzieci i rodziców wraz z nauczycielkami z Klubów Przedszkolaka w Malawiczach Dolnych i w Gieniuszach. Spektakl rozpoczął się o godz. 11 i trwał około 60 minut. Po przedstawieniu zrobiliśmy zdjęcia z występującymi w nim aktorami oraz grającą na żywo orkiestrą i wyruszyliśmy w drogę powrotną do przedszkola, gdzie dotarliśmy około 14.00. Dzieci i rodzice byli zachwyceni lalkową wersją „Kopciuszka” z piękną muzyką i efektami świetlnymi.


Powrót do strony głównej