Powrót do strony głównej

Powrót do "Wydarzenia 2018/2019"

Z  ŻYCIA SZKOŁY

Rok szkolny 2018/2019

LISTOPAD

* Zabawa andrzejkowa z pluszowym misiem
* Spotkanie z przedstawicielami KPPSP w Sokółce
*
Inauguracja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego
*
Wspólne śniadanie kl.  IV-VIII
*
Kiermasz ciast na rzecz Joanny Szyłak
* Narodowe Święto Niepodległości
* Dbamy o środowisko - zbiórka elektrośmieci, nakrętek
* Śniadanie Daje Moc!
* Koszulki w barwach narodowych - warsztaty
* Przystanek Nadzieja w Ziemi Sokólskiej
* Dzień Postaci z Bajek

* Pamiętamy o naszych przodkach - porządkowanie starego wiejskiego cmentarza


Zabawa andrzejkowa z pluszowym misiem


Spotkanie z przedstawicielami KPPSP w Sokółce

            27 listopada uczniowie klas I-VIII spotkali się z przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Mieli również okazję poznać specyfikę pracy w straży pożarnej.

Szczegóły:

https://sokolka.tv/index.php/13313-strazacy-o-przyczynach-i-skutkach-powstawania-pozarow-zdjecia

 


Inauguracja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego


Wspólne śniadanie kl.  IV-VIII

        W środę, 21 listopada, od godziny 8 rano uczniowie poszczególnych klas zabrali się do pracy w kuchni. Przygotowane zostały sałatki, naleśniki, koreczki, ślimaczki z ciasta francuskiego oraz inne smaczne i zdrowe przekąski. Następnie klasy starsze nakryły do stołu, po czym wspólnie wszyscy uczniowie i wychowawcy zasiedli do śniadania.

      W takiej milej i rodzinnej atmosferze uczniowie mieli okazje zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania oraz savoir vivre przy stole. Ponadto dla wielu z nich były to również nowe doznania smakowe.

https://isokolka.eu/sokolka/26996-sami-przygotowali-zdrowe-sniadanie-i-zasiedli-do-wspolnej-uczty-foto


Kiermasz ciast na rzecz Joanny Szyłak

            W dniach 10-14 listopada 2018r. odbył się kiermasz ciast przygotowanych przez rodziców naszych uczniów. Zebraną kwotę przekazano Pani Asi Szyłak na leczenie i protezę nogi.

Pani Asia to 31-letnia mieszkanka Sokółki. W 2000 roku zachorowała na nowotwór złośliwy kości, następnie miała przerzuty do płuc. Chorobę pokonała, niestety znowu powróciła. Obecnie jest po amputacji nogi. Joasia od wielu lat działa charytatywnie (zbiórka plastikowych nakrętek, remont oddziału dziecięcego w Sokółce, pomoc w stołówce socjalnej, pomoc ubogim i chorym). Do tej pory to Ona pomagała wszystkim, teraz sama potrzebuje pomocy.

Serdecznie dziękujemy za aktywny udział wszystkim ludziom dobrej woli!


Narodowe Święto Niepodległości

Dnia 9.11.2018r. z pieśnią na ustach i radością w sercu uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości. To już setna rocznica naszej WOLNOŚCI.

W obchody tak ważnego święta zaangażowała się cała społeczność szkolna. Od rana uczniowie wszystkich klas tworzyli plakaty patriotyczne dotyczące historii naszego kraju, a także symboli narodowych.

Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się o godzinie 11.00. Uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zastępca burmistrza Sokółki - p. Adam Kowalczuk wzięli udział w narodowej akcji pt. „Niepodległa do hymnu!”, której celem było wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego o godzinie 11:11. Uczniowie klasy VII przygotowali  przedstawienie pt. „Drogi do niepodległości”, które uświadomiło wszystkim, że naród polski w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Dziewczęta należące do szkolnego zespołu tanecznego „Girls’squad” wykonały „taniec z flagą”. Młodzież klasy VI śpiewała piękne pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia naszych przodków walczących za ojczyznę. Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele aktywnie uczestniczyli w nauce tańca ludowego oraz konkursie wiedzy o naszym kraju, inspirowanym popularnym teleturniejem „Kocham Cię, Polsko”. Dużym przedsięwzięciem było ustawienie się wszystkich zgromadzonych osób (wraz z 100 balonów) na boisku szkolnym, tworząc napis POLSKA. Równie ważnym, a także końcowym punktem uroczystości był moment sadzenia dębu, który stanowi wymiar symboliczny obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

      Organizatorkami Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole były: Anna Edyta Rećko, Ewa Lewoniewska oraz Justyna Siemieniako.

Przypominamy, że rok 2018 jest ROKIEM DLA NIEPODLEGŁEJ !

             Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
             Lecz czemś największem, czem być można: Sobą!

                                                                                                                  Leopold Staff, 1918 r.


Dbamy o środowisko - zbiórka elektrośmieci, nakrętek


Śniadanie Daje Moc!

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu uczniowie mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Wiedzą o tym również nasze dzieci z klas 1-3.  8 listopada wszystkie wzięły udział w akcji Dzień Zdrowego Śniadania, zorganizowanego w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

Uczniowie wspólnie przygotowali zdrowe śniadanie, które wyglądało kolorowo i bardzo apetycznie. Na stołach królowały pyszne i pożywne kanapki,  szaszłyki owocowe. Były też serki, mleko i owocowe soki - słowem wszystko, co mieści się w kategorii „zdrowej żywności”.

Wspólnie spożyty posiłek został połączony z przypomnieniem zasad zdrowego odżywiania, wartości odżywczych warzyw, owoców i wybranych produktów. Uczniowie poznali również piramidę żywieniową.


Koszulki w barwach narodowych - warsztaty

7 listopada 2018 r. Muzeum Ziemi Sokólskiej przy Sokólskim Ośrodku Kultury zostało zaproszone do Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce, by przeprowadzić zajęcia o tematyce patriotycznej.

W warsztatach wzięły udział przedszkolaki oraz klasa VII. Wspólnie wykonywaliśmy koszulki w barwach biało-czerwonych na zbliżające się obchody Święta Niepodległości. Przedszkolaki dowiedziały się przy okazji zajęć plastycznych jakie są polskie symbole narodowe, a siódmoklasiści przypomnieli sobie fakty związane z przebiegiem odzyskiwania niepodległości na Sokólszczyźnie. Ci ostatni wykonali także własne szablony za pomocą których ozdobili farbkami do tkanin swoje koszulki.

https://sokolka.tv/index.php/12964-warsztaty-o-tematyce-patriotycznej-w-sp-w-starej-kamionce-zdjecia


Przystanek Nadzieja w Muzeum Ziemi Sokólskiej

   7 listopada w Muzeum Ziemi Sokólskiej odbyły się na warsztaty plastyczne prowadzone przez Edytę Wiśniewską. Celem było uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości poprzez wykonanie kokard narodowych. Wszyscy pracowali bardzo ochoczo i z wielką radością, a piękne kokardy zostaną wykorzystane podczas uroczystości 11 listopada, będą wyrażać dumę z bycia Polakiem.

W spotkaniu uczestniczyli również członkowie naszego Klubu Wolontariusza.

https://isokolka.eu/sokolka/26876-wykonywali-kokardy-w-narodowych-barwach-foto

https://sokolka.tv/index.php/12943-przygotowania-do-swieta-niepodleglosci-z-przystankiem-nadzieja-zdjecia


Dzień Postaci z Bajek  i pasowanie na ucznia Wojtka Jakimika

Bajki, baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka, dlatego bajkowi bohaterowie doczekali się swojego święta. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek przypada 5 listopada i jest to jednocześnie dzień urodzin Walta Disney’a, chyba najbardziej znanego producenta bajek. 

W obchody tego święta włączyli się również uczniowie Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce. Na szkolnych korytarzach w tym dniu można było spotkać księżniczki, krasnoludki, Babę Jagę, Jasia i Małgosię, rycerzy…, bowiem wszystkie dzieci z ZWP, oddziału przedszkolnego i klas I-III  przebrały się za ulubione postacie bajkowe.

W ramach zajęć edukacyjnych uczniowie m.in. prezentowali ulubione bajki, czytali fragmenty wybranych baśni, rozwiązali zagadki i quizy sprawdzające wiadomości o znanych bajkach, przedstawiali wybraną postać baśniową dowolną techniką plastyczną. Uczniowie z klas I-III wystąpili w przedstawieniu „Zamieszanie w krainie bajek”. Popisy aktorskie dzieci podziwiali ich rodzice, nauczyciele, młodsi koledzy i koleżanki oraz uczniowie kl. VI. 

Celem obchodów Dnia Postaci z Bajek było nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo.  

„Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!” 

Organizatorkami bajkowego święta były nauczycielki: Katarzyna Rabiczko i Grażyna Kamińska.

https://www.sokolka.tv/index.php/12920-znane-postacie-bajkowe-zawladnely-szkola-podstawowa-w-starej-kamionce-zdjecia

https://isokolka.eu/sokolka/26745-najmlodsi-swietowali-dzien-postaci-z-bajek-foto

              Po przedstawieniu do grona uczniów klasy I oficjalnie został przyjęty również Wojtek Jakimik, który z powodu choroby nie mógł uczestniczyć w październikowej uroczystości.  W towarzystwie koleżanek i kolegów z klasy, mamy oraz wychowawczyni,  złożył uroczyste ślubowanie i został pasowany na ucznia przez Panią Dyrektor.


Pamiętamy o naszych przodkach - porządkowanie starego wiejskiego cmentarza