Powrót do strony głównej                                                                  

 * Projekty realizowane w roku szkolnym 2018/2019

 

***

Projekty realizowane w roku szkolnym 2019/2020

 

Podziękowanie za udział  Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”.

Drodzy Uczestnicy!

Każdego dnia jestem wdzięczna za to, że tyle tysięcy Nauczycieli zaufało mi i wzięło udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”.

W minionym roku szkolnym, mimo pandemii i tak trudnych warunków pracy zdalnej w Pięknym Projekcie wzięło udział 900 placówek z całej Polski oraz Ukrainy, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ghany, Litwy, Włoch, Słowacji i Stanów Zjednoczonych. Ponad 75 tysięcy nauczycieli realizowali zadania projektowe z wielkim sercem, zaangażowaniem i zamiłowaniem do Polski.

Niski ukłon kieruję do dzieci, uczniów i rodziców - za życzliwość i współpracę.

Zapraszam w nowym roku szkolnym do udziału w kolejnej edycji!

Będę zaszczycona współpracą z Wami.

Ludmiła Fabiszewska - autorka ww. projektu

Podziękowanie

 

* Kompetentna  szkoła 

 

SOKÓLSKI  UNIWERSYTET  DZIECIĘCY

- Inauguracja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego
- Spotkanie z programowaniem i archiwycinankami

- Warsztaty w Radiu Akadera i zajęcia "Inteligentne światło"

 

17 października 2019 r. rusza rekrutacja do II edycji projektu Sokólski Uniwersytet Dziecięcy.
Pierwszeństwo udziału w II edycji projektu mają uczniowie, którzy nie uczestniczyli w poprzedniej edycji
 . Osoby zainteresowane powinny złożyć w sekretariacie szkoły, do której uczęszczają formularz rekrutacyjny i deklarację uczestnictwa oraz zapoznać się z Regulaminem Projektu. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o przyjęciu decyduje kolejność wpływania zgłoszeń. Z naszej szkoły w SUD mają szansę uczestniczyć uczniowie klas IV-VI (10 osób).

Celem PB SUD jest przede wszystkim promocja nauki i zachęcanie do poznawania świata. Zajęcia pozwalają na rozwijanie dziecięcej ciekawości, intelektu oraz twórczego potencjału. Program zajęć w ramach PB SUD daje możliwość zgłębienia tajników z różnych dziedzin nauki.

Regulamin projektu, deklaracja uczestnictwa i formularz rekrutacyjny>>>

Rusza II edycja Uniwersytetu Dziecięcego

23 listopada 2019 r. o godz. 12.00  na Politechnice Białostockiej odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/2020 w ramach inicjatywy ,,Podlaski Uniwersytet Dziecięcy’’ – II edycja. W tym dniu młodzi studenci otrzymają identyfikatory imienne, karty biblioteczne i indeksy. Gmina Sokółka zapewni bezpłatny dowóz studentów, którymi zaopiekują się nauczyciele z naszych szkół.

Do udziału w Sokólskim Uniwersytecie Dziecięcym zakwalifikowano 100 uczniów z klas IV – VI ze wszystkich Szkół Podstawowych z Gminy Sokółka. Zostali oni podzieleni na 2 grupy A i B. Zajęcia będą się odbywać raz w miesiącu w sobotę w godzinach od 13.00 do 15.00.

23.11.2019 r. autokary będą podstawione na parkingu przed Zajazdem Bakunówka (przy Kościele św. Antoniego w Sokółce) o godz. 10.50. Wyjazd z Sokółki zaplanowany jest na godz. 11.00. Powrót przewidziany jest między godziną 14.00 a 14.30. 

O ewentualnych zmianach (jeśli się pojawią) będziemy  informować na bieżąco w dzienniku Librus oraz na niniejszej stronie internetowej.

Uczniowie z naszej szkoły są w grupie B.
Harmonogram zjazdów grupy B

 


Inauguracja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego

 


Spotkanie z programowaniem i archiwycinankami

W sobotę 7 grudnia 2019 r. studenci Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sokółce, SP w Boguszach, SP w Starej Kamionce i SP w Starej Rozedrance (grupa B) uczestniczyli w zajęciach na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.

W trakcie „Spotkania z programowaniem” uczniowie poznali  środowisko programistyczne „Sonic  Pi” służące do nauki programowania poprzez tworzenie muzyki. Wykorzystując podstawowe konstrukcje programistyczne wszyscy uczestnicy sprawnie stworzyli programy, a efekty swoich działań mogli usłyszeć w głośnikach.

Na zajęciach „ArchiWYCINANKI” młodzi studenci  przyjrzeli się polskiej sztuce ludowej i jej wpływowi na współczesne wzornictwo, design i architekturę. Poznali przykłady tradycyjnych motywów zdobniczych występujących na elewacjach chat, dekoracje tkanin czy ludowe wycinanki szeroko pojawiające się dawniej w wiejskich domach. Na koniec mali projektanci stworzyli swój własny projekt budynku inspirowanego tradycyjnym wzornictwem, który stał się częścią miasta archiWYCINANEK.

Wszyscy uczniowie z SUD byli bardzo zadowoleni z uczestnictwa w zajęciach. Wiedzą już, że przyswajanie wiedzy wcale nie musi być trudne i nudne.

                                                                                                                                                       Katarzyna Rabiczko


Warsztaty w Radiu Akadera i zajęcia "Inteligentne światło"

W sobotę 8 lutego 2020 r., studenci Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego ze Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce uczestniczyli w zajęciach na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. Uczniowie odwiedzili także kultowe Radio Akadera.

Podczas zajęć pod hasłem „Inteligentne światło”, młodzież miała okazję przekonać się, jak ważne w życiu człowieka jest promieniowanie słoneczne. Prowadzący zajęcia, Pan dr inż. Jacek Kusznier, opowiedział uczniom, w jaki sposób jesteśmy w stanie je wykorzystywać. Młodzi studenci pozyskali informacje na temat działania paneli fotowoltaicznych oraz przyjrzeli się ich strukturze. Uczniowie dowiedzieli się także, co oznaczają terminy „Inteligentne światło” i „Technologie smart”, które wiernie odwzorowują naturalne zmiany światła słonecznego.

 Równie ciekawym punktem programu wyjazdu były warsztaty dziennikarskie w Radiu Akadera. Pod czujnym okiem Pani mgr Julitty Grzywy, kierowniczki anteny, studenci mieli możliwość poznania specyfiki pracy dziennikarza i reportera radiowego. Spróbowali swoich sił najpierw pisząc prognozę pogody, a następnie prezentując efekty swojej pracy pracownikom radia. Konkurs na „Najlepiej napisaną prognozę pogody” wygrała uczennica klasy szóstej - Joanna Łyszkiewicz. Wyróżniona studentka o godzinie 15.00 na antenie radia przekazała mieszkańcom Białegostoku autorską prognozę pogody.

 

https://sokolka.tv/index.php/16860-mali-studenci-na-warsztatach-w-radiu-film-i-zdjecia

 


 ***

Projekty realizowane w roku szkolnym 2018/2019

* „Przedszkole szansą na lepszą przyszłość”

- W kinie "Sokół" w Sokółce
- W Muzeum Ziemi Sokólskiej
- Zajęcia rytmiczne i plastyczne w Sokólskim Ośrodku Kultury
-
 Mali wielcy konstruktorzy - klocki Lego WeDo 2.0
-
"Najwyższa w świecie wieża z książek w naszej bibliotece"
- Wycieczka do Arboretum w Kopnej Górze
- Wycieczka do Białostockiego Teatru Lalek

 

* „Nowa jakość edukacji w szkołach podstawowych i gimnazjalnych na terenie gminy Sokółka”

- Roboclub – zajęcia dodatkowe rozwijające kompetencje naukowo-matematyczno-techniczne
-
Klasy I-III w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku
- Wyjazd uczniów klas I-III do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku
- Klasy I-III w kinie Sokół w Sokółce
-
Wycieczka do Torunia uczestników zajęć "Matematomorfoza"
- Uczestnicy "Roboclubu" na Politechnice Białostockiej
- Uczestnicy zajęć "Roboclub" w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
- Plakaty na temat krajów anglojęzycznych w ramach projektu "English on the stage"
-
Warsztaty kulinarne "Herbatka u królowej" w ramach projektu "English on the stage"
- Spotkanie autorskie z p. Katarzyną Janowicz - Timofiejew (kl. I-III)

 

SOKÓLSKI  UNIWERSYTET  DZIECIĘCY

Uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczestniczyć w Projekcie  „Politechnika Białostocka – Sokólski Uniwersytet Dziecięcy”, zwanego dalej PB SUD.

Celem PB SUD jest przede wszystkim promocja nauki i zachęcanie do poznawania świata. Zajęcia pozwalają na rozwijanie dziecięcej ciekawości, intelektu oraz twórczego potencjału. Program zajęć w ramach PB SUD daje możliwość zgłębienia tajników z różnych dziedzin nauki.

Od wtorku tj. 16 października 2018 r. rozpoczyna się rekrutacja do projektu Sokólski Uniwersytet Dziecięcy

  * Deklaracja uczestnictwa w projekcie
  * Formularz rekrutacyjny
  * Regulamin projektu

W dniu 24 listopada 2018 r. (sobota) o godzinie 12:00 odbędzie się uroczyste otwarcie roku akademickiego, na którym wszyscy uczestnicy otrzymają indeksy. Obecność dzieci obowiązkowa. Zajęcia będą odbywać się raz w miesiącu (sobota) od godz. 14:00 do 16:00

          W dniu 24 listopada 2018 r. o godz. 12.00 na Politechnice Białostockiej odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019 w ramach inicjatywy ,,Podlaski Uniwersytet Dziecięcy’’. W tym dniu młodzi studenci otrzymają identyfikatory imienne, karty biblioteczne i indeksy. Gmina Sokółka zapewni bezpłatny dowóz studentów, którymi zaopiekują się nauczyciele z naszych szkół.

Do udziału w Sokólskim Uniwersytecie Dziecięcym zakwalifikowano 100 uczniów z klas IV - VI ze wszystkich Szkół Podstawowych z Gminy Sokółka. Zostali oni podzieleni na 2 grupy A i B. Zajęcia będą się odbywać raz w miesiącu w sobotę w godzinach od 14.00 do 16.00 (planowany wyjazd o 13-tej a powrót ok. 17-tej). Uczniowie z naszej szkoły są w grupie A. Harmonogram zjazdów grupy A został umieszczony poniżej.

Grupa A:

- uczniowie Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce;

- uczniowie Szkoły Podstawowej w Starej Rozedrance;

- uczniowie Szkoły Podstawowej w Malawiczach Dolnych;

- uczniowie Szkoły Podstawowej w Geniuszach;

- uczniowie Szkoły Podstawowej w Boguszach;

- uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Walerego Wróblewskiego w Sokółce.

Grupa B:

- uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Sokółce;

- uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce.


Inauguracja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego

         24 listopada 2018 r. na Politechnice Białostockiej 100 uczniów szkół podstawowych z Gminy Sokółka rozpoczęło naukę w Podlaskim Uniwersytecie Dziecięcym (PUD). W zacnym gronie studentów są również uczniowie naszej szkoły (kl. IV- 1, kl. V-2, kl. VI - 7 osób). W tym wydarzeniu uczestniczyły również Pani Dyrektor Joanna Gejdel oraz Pani Katarzyna Rabiczko.

Szczegóły >> https://sokolka.tv/index.php/13203-mali-studenci-z-sokolki-juz-sie-ucza-zdjecia


Zajęcia w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

      25 maja 2019 r. młodzi studenci Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego ze wszystkich szkół podstawowych z gminy Sokółka, realizowali zajęcia w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Uczniowie klas IV-VI odwiedzając skansen mogli zobaczyć zabytkową drewnianą architekturę wsi podlaskiej, którą współcześnie można podziwiać już tylko w muzeach na wolnym powietrzu. Znajdują się tu zarówno obiekty zaliczane do tak zwanej małej architektury, a więc krzyże, kapliczki, studnie, jak i budynki mieszkalne i gospodarcze, a także dziewiętnastowieczny dwór z Bobry Wielkiej.

Studenci wzięli udział w 4 praktycznych lekcjach muzealnych o tematyce związanej z dawnym gospodarstwem wiejskim, z pracami domowymi, rzemiosłem, tradycyjną sztuką, czy zwyczajami.

1. Sokolnictwo - Nasze ptaki drapieżne i sowy
Podczas spotkania z sokolnikiem młodzież otrzymała sporą dawkę wiedzy na temat zwyczajów ptaków drapieżnych mieszkających w Polsce  i sztuce ich układania. Lekcja była doskonałą okazją, by zobaczyć z bliska sokoła Filipa i sowę Oskara.

2. Nie święci garnki lepią
Zajęcia przybliżyły tajniki pracy garncarza. Uczestnicy poznali proces powstawania i produkcji przedmiotów z ceramiki oraz własnoręcznie wykonali ptaszka z gliny.

3. Sztuka ludowa na co dzień
Uczniowie poznali jedną z technik tworzenia charakterystycznych dla Podlasia motywów wycinanki ludowej. W części praktycznej każdy wykonała zakładkę do książki ozdobioną wycinanką.

4. Zioła w wiejskiej chacie
Zajęcia rozpoczęły się w ogródku zielarskim, skąd uczestnicy przenieśli się do wnętrza kuchni zabytkowej chałupy z Pieczysk. Podczas lekcji młodzi studenci poznali najpopularniejsze gatunki ziół oraz dowiedzieli się, jak były one wykorzystywane w medycynie ludowej, a które znalazły zastosowanie w kuchni, wzbogacając smak potraw.

      Sobotnie zajęcia w plenerze po raz kolejny potwierdziły, że najlepszym sposobem na naukę jest dobra zabawa i wspólna integracja z rówieśnikami.


„Przedszkole szansą na lepszą przyszłość”

*** W roku szkolnym 2018/2019 dzieci z Oddziału przedszkolnego oraz Zespołu Wychowania Przedszkolnego realizują projekt „Przedszkole szansą na lepszą przyszłość” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 Uczestniczą w zajęciach dodatkowych takich jak:

       Zabawy z językiem angielskim

       W krainie wyobraźni – zajęcia rozwijające kompetencje społeczne

       Mali wielcy konstruktorzy – zajęcia rozwijające kompetencje matematyczno-techniczne

       Mali wielcy odkrywcy – zajęcia rozwijające aktywność twórczą i samodzielne dochodzenie do wiedzy

       W krainie książek – zajęcia rozwijające komunikację werbalną, pamięć i kompetencje społeczne

       Dobry start w szkole – zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze

 Dzieci będą również uczestniczyć w wyjazdach do kina, teatru, muzeum, ośrodka kultury, biblioteki oraz Silvarium w Poczopku.

Przedszkole zostanie doposażone między innymi w nowe zabawki, gry, klocki konstruktorskie, zestawy przyrodniczo-laboratoryjne, książeczki dla dzieci, instrumenty muzyczne oraz tablice multimedialne.

Rodzice mogą korzystać z porad psychologa i pedagoga, którzy pełnią dyżury na terenie szkoły. Mają również możliwość wzięcia udziału w warsztatach nt. „Trening kompetencji, postaw i umiejętności wychowawczych”. Nauczyciele w celu doskonalenia swojego warsztatu pracy, kompetencji i umiejętności uczestniczą w ciekawych szkoleniach.


W kinie "Sokół" w Sokółce 24.10.2018 r.


W Muzeum Ziemi Sokólskiej


Zajęcia rytmiczne i plastyczne w Sokólskim Ośrodku Kultury - 05.04.2019 r.


Mali wielcy konstruktorzy - klocki Lego WeDo 2.0


"Najwyższa w świecie wieża z książek w naszej bibliotece"
w Bibliotece Publicznej (Oddział Dziecięcy) w Sokółce - 06.05.2019 r.


Wycieczka do Arboretum w Kopnej Górze

27 maja 2019 r. dzieci z Oddziału przedszkolnego i Zespołu Wychowania Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Starej Kamionce uczestniczyły w wycieczce do Kopnej Góry Nadleśnictwo Supraśl. Wyjazd został zorganizowany w ramach realizacji projektu "Przedszkole szansą na lepszą przyszłość".

Podczas spaceru po Arboretum dzieci poznawały i podziwiały piękno naszej przyrody. Pani leśnik opowiadała o rosnących tam drzewach, krzewach, kwiatach oraz o zwierzętach żyjących w lesie. W dalszej części pobytu na terenie ogrodu panie wychowawczynie zorganizowały przedszkolakom zajęcia ruchowe oraz posiłek w formie pikniku. Wszyscy doskonale się bawili spędzając czas w pięknym miejscu.  


Wycieczka do Białostockiego Teatru Lalek

W ramach projektu „Przedszkole szansą na lepszą przyszłość” 11 czerwca dzieci z Oddziału Przedszkolnego i ZWP w Starej Kamionce były na wycieczce w Białymstoku.

Przedszkolaki z zachwytem oglądały skarby teatru lalek zgromadzone w tamtejszej piwnicy. Obejrzały lalki teatralne oraz maski takie, które nie są już wykorzystywane w czasie spektakli. Wielką niespodzianką okazało się spotkanie z sokółczanką panią Bogusią, która od wielu lat szyje stroje aktorom i kukiełkom.

Następnie udały się do fayer  (fuaje) i wraz z innymi przedszkolaka kami ze szkół gm. Sokółka weszły do sali teatralnej gdzie mogły przyjrzeć się animacji lalkami wykonywanej przez aktorów Białostockiego Teatru Lalek w czasie przedstawienia „Ach, jak cudowna jest Panama!”.


„Nowa jakość edukacji w szkołach podstawowych i gimnazjalnych
na terenie gminy Sokółka”

*** W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klas I-VIII realizują projekt „Nowa jakość edukacji w szkołach podstawowych i gimnazjalnych na terenie gminy Sokółka” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Dzieci  z klas I-III uczestniczą w zajęciach dodatkowych takich jak:

       Razem aktywnie w społeczności – chcę, nie muszę

       Razem odkrywamy świat – chcę, nie muszę

       Matematyka w sztuce – spotkanie w Sokólskim Ośrodku Kultury

zaś młodzież z klas IV-VIII:

       Roboclub – zajęcia dodatkowe rozwijające kompetencje naukowo-matematyczno-techniczne

       English on the stage – koło zainteresowań z języka angielskiego

       Młodzieżowe studio filmowe – zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-informatyczne

       Matematomorfoza – zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze

 Uczniowie będą także uczestniczyć w lekcjach terenowych - wyjazdach edukacyjnych:

klasy I-III:

       Spotkanie z kulturą i sztuką – w Teatrze Dramatycznym

       Spotkanie z kulturą i sztuką – w filharmonii

       Spotkanie z kulturą i sztuką – w Teatrze Lalek

klasy IV-VIII, wyjazdy do:

       Torunia – Planetarium, Młyn Wiedzy

       Warszawa – Centrum Nauk Kopernik, Studio Miniatur Filmowych

       Białystok – wydział fizyki UwB i Politechnika Białostocka

 Szkoła zostanie doposażona w nowe pomoce dydaktyczne oraz sprzęt niezbędny młodym filmowcom. Nauczyciele w celu doskonalenia swojego warsztatu pracy, kompetencji i umiejętności będą uczestniczyć w ciekawych szkoleniach.


Roboclub – zajęcia dodatkowe rozwijające kompetencje naukowo-matematyczno-techniczne

 W zajęciach dodatkowych rozwijających kompetencje naukowo-matematyczno-techniczne "Roboclub" uczestniczyło 12 osób z klas IV-VI (7 dziewcząt, 5 chłopców).

Uczniowie pracowali na dwóch specjalnych zestawach LEGO Mindstorms Education EV 345 444, które umożliwiają projektowanie, budowanie oraz programowanie konstrukcji opartych na silnikach, czujnikach oraz inteligentnej kostce. Uczestnicy zajęć budowali roboty korzystając z gotowych instrukcji wyświetlonych na ekranie komputera oraz konstruowali według własnej wyobraźni i kreatywności. Następnie programowali je w specjalnie przygotowanym programie LEGO Mindstorms EV3. Stosowanie bloków, palet programistycznych, pętli nie jest już dzieciom obce. Zaprogramowanie robotów i ich testowanie podczas zabawy były najbardziej fascynującym przeżyciem podopiecznych, najciekawszym elementem zajęć.

Uczniowie korzystali również z "Robot Commander" - oficjalnej aplikacji LEGO Mindstorms do wykonywania poleceń, którą można pobrać bezpłatnie  na większości urządzeń przenośnych.

W czasie zajęć uczniowie dodatkowo poznawali zagadnienia z zakresu matematyki, fizyki, informatyki oraz doskonalili słownictwo z języka angielskiego (aplikacja do programowania jest anglojęzyczna). Rozwijali również umiejętności pracy zespołowej i współpracy, logicznego myślenia, przygotowania do samodzielnej nauki w przyszłości, rozwijania pasji, kształtowali cierpliwość i dokładność.

Efekty swojej pracy uczniowie chętnie prezentowali przed społecznością szkolną. Przeprowadzili pokazy między innymi w trakcie zajęć świetlicowych, Dniu Wiosny, Dniu Talentów.

To był pierwszy rok przygody uczniów naszej szkoły z robotyką, programowaniem.  Ziarno zostało zasiane, ciekawość rozbudzona, a świadomość tego, że można więcej, pozytywnie zmotywowała uczestników zajęć do dalszej pracy.

Mamy nadzieję, że dodatkowe elementy, które zostaną jeszcze zakupione umożliwią nam budowę maszyn kroczących, czy też dużego pojazdu gąsienicowego.


Klasy I-III w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku

                W ramach projektu "Z Małej Szkoły w Wielki Świat” dnia 5 grudnia 2018 r. uczniowie  klas 1-3 pod opieką pani Justyny Siemieniako oraz pani Grażyny Kamińskiej, udali się na wycieczkę do Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku.

 Głównym celem wyjazdu do stolicy Podlasia było obejrzenie spektaklu „Królewna Śnieżka.” Po zakończonym przedstawieniu dzieci miały okazję zgłębić tajemnice teatralnych kulis.  Pani przewodnik zapoznała nas z historią teatru, opowiedziała kilka ciekawych anegdot dotyczących pracy aktorów i ich występów na deskach scenicznych. Zwiedzający mogli zadawać nasuwające się w danym momencie pytania i w związku z tym dowiedzieliśmy się np. co może zrobić aktor, kiedy w trakcie przedstawienia zapomni swojej kwestii. Był także czas aby zrobić pamiątkowe zdjęcia z głównymi bohaterami spektaklu.

Mamy nadzieję, że zwiedzanie kulis teatru pobudzi u wielu z uczniów zainteresowanie scenicznymi występami!


Wyjazd uczniów klas I-III do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku

W ramach projektu „Nowa jakość edukacji w szkołach podstawowych i gimnazjalnych na terenie gminy Sokółka” dnia 17 stycznia 2019 r. uczniowie klas 1-3 pod opieką pań: Katarzyny Rabiczko oraz Justyny Siemieniako, uczestniczyli w wycieczce do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Głównym celem wyjazdu do stolicy Podlasia było obejrzenie przedstawienia "Brzydki Kaczorek". Historia brzydkiego kaczątka jest dobrze znana. Z wysiedzianych przez kaczkę jaj wykluwa się kilka puszystych kuleczek i jedno szare, brzydkie szkaradziątko, całkiem inne od pozostałych. Odrzucony przez inne ptaki maluch zmaga się z samotnością i szuka swojego miejsca i przyjaźni. Prawda o jego inności wychodzi na jaw dopiero, kiedy z popielatego pisklaka wyrasta piękny śnieżnobiały łabędź. „Brzydki Kaczorek” jest uwspółcześnioną opowieścią o normach rządzących życiem społecznym – tak najmłodszych, jak i dorosłych. Spektakl dotknął problemu odmienności i związanej z nią samotności, ukazał brak tolerancji zakorzeniony zarówno w języku, jak i w sposobie myślenia, ucząc, że „inny” nie znaczy gorszy. Ta bajka to nie tylko tekst mówiony, ale również spektakularne interaktywne widowisko uczące śpiewać, słuchać muzyki i dobrze się bawić.

Po przedstawieniu dzieci miały okazję spotkać się z aktorami, którzy grali w spektaklu, zadać im pytania oraz wykonać wspólne zdjęcia.

Mamy nadzieję, że pobyt w operze u wieli uczniów pogłębi zainteresowanie scenicznymi występami!


Klasy I-III w kinie Sokół w Sokółce

18 marca uczniowie klas 1-3 w ramach projektu „Nowa jakość edukacji w szkołach podstawowych i gimnazjalnych na terenie gminy Sokółka”, wybrali się do kina w Sokółce, aby zobaczyć trzecią część filmu o przygodach dzielnego Czkawki, Szczerbatka i Berka.

Piękny film animowany, zakończony wspaniałym morałem. Szczególnie urzekła nas niesamowita uczta wizualna, którą zaprezentowali nam twórcy. Stworzone komputerowo scenerie, zapierały dech w piersiach, a co uważniejsze oko przyciągały drobiazgowe detale, które nadawały animacji więcej plastyczności i realizmu.

Film skończył się po prawie dwóch godzinach, które minęły jak pięć minut. Potem wzięliśmy udział w warsztatach, które przygotowali nam pracownicy kina Sokół. Dowiedzieliśmy się, jakie pomieszczenia znajdują się w budynku, co jest potrzebne do projekcji filmu itp. Po kilkuminutowej pogadance, prowadząca rozdała nam karty pracy, które rozwiązaliśmy wspólnymi siłami. Po warsztatach, zgodnie z planem wróciliśmy do szkoły. W drodze powrotnej wszyscy opowiadali sobie najlepsze sceny i powtarzali najśmieszniejsze sceny. Film bardzo nam się podobał.


    Wycieczka do Torunia uczestników zajęć "Matematomorfoza"

W dniach 16-17 maja 2019 r., w ramach realizacji projektu „Nowa jakość edukacji w szkołach podstawowych i gimnazjalnych na terenie gminy Sokółka”, dwanaścioro uczniów ze Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce uczęszczających na zajęcia dodatkowe Matematomorfoza wzięło udział w wycieczce do Torunia. Pierwszego dnia młodzież zwiedziła interaktywną wystawę Geodium oraz w Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium-Toruń” obejrzała seans p.t. „Wirująca Ziemia”.

Wystawa Geodium poświęcona jest Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc. Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym można samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski. Na wystawie są też dwa stanowiska z kolekcją skał i minerałów. Cztery narożniki sali Geodium to plastyczne instalacje pokazujące, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Można obserwować tam również wybuchający wulkan, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi oraz interaktywne stanowiska takie jak: pole magnetyczne, trzęsienie Ziemi, konwekcja, atmosfera Ziemi, efekt Coriolisa, płyty litosferyczne, lepkość cieczy, cyklon, źródła energii odnawialnej, tornado, spłaszczenie planet, start rakiety, zorza polarna, kolekcja meteorytów.

Drugiego dnia wszyscy aktywnie spędzili czas w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, gdzie można było między innymi rozwiązywać łamigłówki i przeprowadzać doświadczenia.

Oczywiście nie zabrakło czasu na zwiedzanie Starego Miasta i delektowanie się toruńskimi piernikami.


Uczestnicy "Roboclubu" na Politechnice Białostockiej

W dniu 23 maja 2019 r., w ramach realizacji projektu „Nowa jakość edukacji w szkołach podstawowych i gimnazjalnych na terenie gminy Sokółka”, pięcioro uczniów ze Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce uczęszczających na zajęcia dodatkowe „Roboclub” wzięło udział w wycieczce na Politechnikę Białostocką.

Pobyt na Wydziale Mechanicznym rozpoczęliśmy od  zajęć  "Zrobotyzowana linia produkcyjna – co to jest i jak to działa?” Celem pokazu było ukazanie charakteru pracy niektórych zakładów przemysłowych, w których odbywa się proces technologiczny produkcji produktów sypkich i ciekłych. Uczniowie mogli zobaczyć zaawansowanie technologiczne obecnych zakładów produkcyjnych, a tym samym możliwości rozwoju firmy poprzez zastosowanie zrobotyzowanej linii technologicznej. Uruchomiona linia ukazała cały proces od chwili napełnienia butelek poprzez ich paletyzowanie a kończąc na ich magazynowaniu lub dystrybucji.

Kolejne zajęcia "Oszczędzajmy wodę wykrywając wycieki w sieciach wodociągowych" odbyły się w laboratorium diagnostyki maszyn, w którym prowadzone są badania nad rozwojem metod wykrywania wycieków z instalacji ciśnieniowych, typu rurociągi przemysłowe i sieci wodociągowe. W laboratorium uczniowie obejrzeli największe na Politechnice Białostockiej stanowiska badawcze: z modelowym rurociągiem i modelową siecią wodociągową, na podstawie, których omówione zostały zasady prowadzenia eksperymentalnych badań naukowych.

W ramach warsztatów "Automatyzacja - jak projektować, by się później nie napracować", uczniowie nauczyli się budować układ sterowania ręcznego jednym siłownikiem. Następnie poznali inne elementy i urządzenia pneumatyczne, które pozwalają na pełną automatyzację pracy całego układu.

Dodatkowo uczestnicy wycieczki mieli możliwość obejrzeć bolidy, zaprojektowane i zbudowane przez studentów Politechniki oraz wystawę "Matematyczny Pociąg..." (wyprawa w świat łamigłówek, układanek, zagadek i zadań matematycznych).

Ostatnim punktem wycieczki był wykład "Teoria Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań (TRIZ) - wprowadzenie do kursu myślenia innowacyjnego" (na Wydziale Informatyki).

Zajęcia na Politechnice Białostockiej odbyły się w ramach XVII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.


Uczestnicy zajęć "Roboclub" w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

        Dnia 29 maja 2019 r. dziewięcioro uczniów uczęszczających na zajęcia dodatkowe „Roboclub” (w ramach realizacji projektu „Nowa jakość edukacji w szkołach podstawowych i gimnazjalnych na terenie gminy Sokółka”), wzięło udział w bezpłatnej wycieczce do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Podczas wizyty w Koperniku każdy z uczniów miał możliwość na własnej skórze przetestować różne eksponaty znajdujące się na wystawach stałych oraz wystawie czasowej "Zmierz się". W "Teatrze Robotycznym"  młodzież obejrzała adaptację jednej ze słynnych "Bajek robotów" Stanisława Lema pt. "O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali". Wycieczkowicze byli także w warsztatowej przestrzeni "Majsternia", gdzie przedmioty codziennego użytku służą do poszukiwania rozwiązań w postawionych zadaniach. W "Teatrze Wysokich Napięć" obejrzeli pokaz naukowy "Pojedynek mistrzów", podczas którego w innowacyjnej formie przybliżone zostały zagadnienia związane z elektrycznością i elektrotechniką. Tu zobaczyli też najprawdziwsze pioruny i poznali zasady rządzące elektromagnetyzmem.

Następnie wszyscy uczniowie (z 5 szkół podstawowych realizujących ww. projekt) wraz z opiekunami zjedli obiad w znajdującym się w CNK "Bistro Wiem", a także mieli możliwość zakupu pamiątek.

         Wizyta w Centrum Nauki Kopernik była dla młodzieży niezapomnianym przeżyciem, ponieważ jest to miejsce, które sprzyja rozwijaniu zainteresowań, samodzielności i wyobraźni. Podczas rozmów z animatorami oraz poprzez uczestniczenie w eksperymentach, uczniowie poznali wiele zjawisk i procesów, które pozwolą im lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące wokół nas.


Plakaty na temat krajów anglojęzycznych w ramach projektu "English on the stage"

English on the stage - koło zainteresowań z języka angielskiego

Zajęcia podzielone były na trzy bloki:

 I. W kręgu kultury – uczniowie wzbogacali wiedzę na temat krajów anglojęzycznych
w kontekście geografii, zabytków, kultury i tradycji, słynnych ludzi, przygotowywali tradycyjny posiłek i opracowywali przepis kulinarny; podsumowaniem tego bloku były prace projektowe przygotowane w grupach.

II. Komunikacja ustna i pisemna, funkcje językowe – uczniowie doskonalili umiejętność opowiadania o sobie i zadawania pytań o w/w kwestie. Chętnie wcielali się też w role słynnych osób i odgrywali scenki dramowe oraz doskonalili umiejętność porozumiewania się w danej sytuacji komunikacyjnej, przełamywali bariery komunikacyjne.

III. Środki językowe – zajęcia w tym bloku dotyczyły przede wszystkim utrwalenia umiejętności z zakresu posługiwania się czasami gramatycznymi oraz innych kwestii gramatycznych, z którymi szóstoklasiści mieli trudności. Lekcje te dawały dzieciom możliwość dodatkowych ćwiczeń trudnych dla nich zagadnień w nowych, atrakcyjnych kontekstach i formach (gry planszowe, konkursy, quizy).

Uczniowie pracowali zazwyczaj metodami aktywnymi, wykonywali projekty, nad zadaniami najczęściej pracowali w grupach i parach tak, by mogli wymieniać się spostrzeżeniami, pomysłami i wspierać w przypadku trudności. Ciekawą metodą pracy, która przypadła uczniom do gustu była tzw. odwrócona lekcja – zgodnie z informacją zwrotną, podczas zajęć tą metodą uczniowie czuli się ważni, doceniani i mogli pełnić rolę nauczyciela, eksperta z danego zagadnienia. Nastolatkowie chętnie wcielali się w role, aktywnie uczestniczyli w scenkach dramowych, gdzie wykorzystywali opracowane zwroty i wyrażenia w sytuacjach komunikacyjnych z życia wziętych. Z wielkim zaangażowaniem szóstoklasiści przygotowali zwyczajowy „five o’clock”, czyli typowo angielski podwieczorek, na który samodzielnie przyrządzili herbatę z dodatkiem mleka oraz upiekli ciasteczka wg tradycyjnej receptury. Oprócz tradycyjnych kart pracy  uczestnicy zajęć wykorzystywali liczne gry planszowe, karty komunikacyjne, teksty piosenek, filmy, prezentacje multimedialne. Uczniowie bardzo często aktywnie korzystali też z tablicy interaktywnej i aplikacji do nauki języka, m.in.: learningapps, kahoot, quizziz, quiznetic, quizlet, wordwall, lyricstraining.


Warsztaty kulinarne "Herbatka u królowej" w ramach projektu "English on the stage"

 


Spotkanie autorskie z p. Katarzyną Janowicz - Timofiejew (kl. I-III)