Powrót do strony głównej

Rok Szkoły w Ruchu


 

Nasza szkoła otrzymała

Nasza szkoła otrzymała tytuł "Szkoła w Ruchu" przyznany przez Ministra Edukacji Narodowej
>> podziękowania Podlaskiego Kuratora Oświaty

 

Rok szkolny 2013/2014 został przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłoszony "Rokiem Szkoły w Ruchu". W związku z tym nasza szkoła przystąpiła do akcji "Ćwiczyć każdy może", której głównym celem jest zwiększenie aktywności ruchowej uczniów, na zajęciach wychowania fizycznego oraz prowadzenie zdrowego trybu życia. Więcej o akcji na stronie internetowej www.szkolawruchu.men.gov.pl .


 

 

 

Zadania realizowane w naszej szkole ramach akcji:

1.    Wychowanie fizyczne – zajęcia edukacyjne (obszar nr 1)

Lekcje wychowania fizycznego cieszą się w naszej szkole bardzo dużym zainteresowaniem, uczniowie chętnie biorą w nich udział.

Uczniowie klasy I uczestniczyli w ciekawej lekcji wychowania fizycznego „Gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty animacyjnej”. Zajęcia z chustą były dla uczniów dużą atrakcją, sprawiły im wiele radości. Natomiast uczniowie
kl. V ćwiczyli podania piłki oburącz sposobem górnym i dolnym.

 • Gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty animacyjnej – klasa I

Scenariusz zajęć>>>>

 • Przyjęcie i podanie piłki oburącz sposobem górnym i dolnym. Podbijanie piłki dłonią lewą i prawą. – klasa V

Scenariusz zajęć>>>>

 

2.    Wychowanie fizyczne – alternatywne formy realizacji zajęć wychowania fizycznego (obszar nr 2)

 • Rolki

Scenariusz >>>>

 

 • Basen

Scenariusz zajęć >>>>

3.    Pozalekcyjne zajęcia sportowe (obszar nr 5)

 • Wyjazd do Fikolandu kl. I-III

W październiku uczniowie kl. I-III pojechali na wycieczkę do Opery i Filharmoniii Podlaskiej oraz Centrum
Zabaw Fikoland. Uczniowie aktywnie spędzili czas, w rurowych zjeżdżalniach, labiryntach oraz basenie z piłeczkami.  Wszyscy pamiętali, aby bawić się bezpiecznie.

 • Aktywne przerwy

         W naszej szkole w czasie przerw uczniowie mają możliwość aktywnego ich spędzenia podczas zabaw i gier
na korytarzach szkolnych oraz na sali gimnastycznej. Uczniowie chętnie korzystają ze stołu bilardowego, stołów
z piłkarzykami, roweru stacjonarnego, równoważni, gier stolikowych, szachów, warcab, mini hokeja, skakanek, piłek.
Między lekcjami nikt się nie nudzi lecz aktywnie spędza czas.

 • Poranki w ruchu

W każdy poniedziałek i czwartek przed lekcjami dzieci z oddziału przedszkolnego i klas młodszych aktywnie
spędzają czas w ramach tzw. "poranków w ruchu". Chętnie sięgają wówczas po hulajnogi, skakanki, piłki i równoważnie.
Stała grupa uczniów wciąż udoskonala swój zamek-fortecę, gdzie może się schronić przed "atakami" najeźdźców. 

Nikt tu się nie nudzi! Okazuje się, że ruch o poranku to nie tylko zdrowie, ale i świetna zabawa - w dobrych
nastrojach zaczynamy kolejny dzień w szkole.

 • Obóz szkoleniowy w Pecu w Czechach

W dniach 09-20 grudnia 2013 roku uczennica SP w Starej Kamionce uczestniczyła w 11 dniowym, narciarskim obozie szkoleniowym w Pecu pod Śnieżką w Czechach. Była to najlepsza narciarka z klasy V Monika Szomko.
Swój pobyt na w/w zgrupowaniu zawdzięczała ona zajęciu medalowych miejsc w cyklu VII Grand Prix Podlasia w biegach na nartorolkach rozgrywanych  dwukrotnie w Supraślu, Białymstoku i Sokółce oraz uzyskanie wicemistrzostwa województwa klas czwartych w rankingu końcowym  Podlaskiej Ligii Narciarskiej  w 2013 roku. Większość środków finansowych na organizację tego obozu pochodziły z dotacji, którą zyskał Klub z Urzędu Miasta w Sokółce oraz Starostwa Powiatowego w Sokółce.

Na obozie narciarskim dziewczynka doskonaliła techniki stylu klasycznego i łyżwowego na bardzo dobrze przygotowanych trasach narciarskich, uczęszczała na basen , podziwiała piękno polskich i czeskich Karkonoszy, poznała czeską kuchnię, kulturę i gościnność oraz aby nie mieć zaległości szkolnych pilnie pochłaniała wiedzę na codziennej, wieczornej odrabiance. Podczas trwania obozu zawodniczka przejechała łącznie ok. 180 km. Efektem ciężkiej pracy sportowej powinno być uzyskanie przez Monikę bardzo wysokich wyników podczas zawodów narciarskich
w nadchodzącym sezonie 2014.

 • Wyjazd do Fikolandu kl. IV-VI

        14 stycznia 2014r. uczniowie klas IV-VI pojechali do Białegostoku. Celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu pt. MOMO w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki oraz zajęcia ruchowo-rekreacyjne w Centrum zabaw FIKOLAND. Podczas zorganizowanych tam zajęć, uczniowie oprócz świetnej zabawy uczyli się bezpiecznych zachowań, współpracy w grupie oraz zdrowej rywalizacji. 

 • Zajęcia świetlicowe

Uczniowie naszej szkoły aktywnie spędzają czas w świetlicy szkolnej

Zabawy na śniegu

Bal Walentynowy

         Podczas tegorocznych Walentynek (14 lutego) uczniowie oprócz poczty walentynkowej, mieli możliwość uczestniczenia w zabawach ruchowych zorganizowanych w czasie przerw oraz dyskotece walentynkowej - podczas zajęć świetlicowych.

 

 Karnawałowe Ostatki

         3 marca 2014r . uczniowie klas 0 – III podczas zajęć świetlicowych wzięły udział w zabawie z okazji Karnawałowych ostatek. Na początku panie przypomniały tradycje, zwyczaje ludowe związane z tym okresem jak również z okresem Wielkiego postu, następnie był taniec, odtwarzanie różnorodnych form ruchu i zabawy naśladowcze.

 

Wiosenny tydzień

10 - 14.03.2014r.  Iście wiosenny tydzień. Wspaniała pogoda pozwoliła na korzystanie ze szkolnego placu zabaw. Oczywiście przed zabawą, dzieci najpierw przypomniały regulamin i zasady bezpieczeństwa.

 

 • Poranne zajęcia sportowe

Zajęcia sportowe w roku szkolnym 2013/2014 prowadzone są  dla klas IV-VI w każdy poniedziałek i czwartek w godzinach od 7,40 do 8,15. Uczestnicy zajęć doskonalą technikę gry w piłkę nożną, piłkę koszykową oraz piłkę siatkową. Dodatkowo zajęcia sportowe odbywają się w piątki od godziny 13,05 do godziny 13,50. Na zajęciach tych oprócz doskonalenia elementów techniki gier zespołowych dzieci uczą się organizować gry rekreacyjne. Są to między innymi gra w palanta, w zbijaka, w siatko-nogę. Dzieci poznają przepisy różnych gier oraz uczą się zasad zdrowej rywalizacji sportowej w duchu fair-play. W sezonie zimowym uczestnicy zajęć  mogą doskonalić swoje umiejętności jazdy na nartach biegowych, a w sezonie wiosenno- letnim mogą także spróbować swoich sił w jeździe na łyżworolkach i nartorolkach. Najlepsi mają możliwość uczestniczenia w zawodach narciarskich i zawodach na nartorolkach.

Również zajęcia sportowe prowadzone są dla klas młodszych: I, II i III w każdą środę od godziny 12,10 do godziny 12,55. Dzieci młodsze uczą się uproszczonych zasad gry w piłkę nożną, piłkę siatkową, grają w palanta, zbijaka, sami też organizują różne gry i zabawy ruchowe. Dzieci uczą się także techniki jazdy na łyżworolkach, nartorolkach oraz nartach biegowych.

 • Zawody sportowe Supraśl

   12 - Mistrzostwa Polski Amatorów w Biegach Narciarskich - "SupraSKI Festiwal" -  02.02.2014 r.

Urząd Miejski w Supraślu oraz Polski Związek Narciarski zaprosił wszystkich amatorów zimowego szaleństwa (bez względu na wiek i płeć) do Supraśla położonego w sercu Puszczy Knyszyńskiej na narciarskie święto. 

Zawody rozegrano w niedzielę 2 lutego 2014 roku. Przewidziano aż trzynaście kategorii wiekowych: począwszy od przedszkolaków (ur. 2004 i młodsi), a skończywszy na seniorach (ur. 1941 i starsi)

Zawody zostały  rozegrane na trasach Uroczyska "Glinki" w Supraślu techniką dowolną  na dystansach  od 500 metrów dla najmłodszych uczestników do 20 kilometrów dla seniorów.

Bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły . W  biegu na 500 metrów Anna Szomko zajęła 1 miejsce, w biegu na 1 km Monika Szomko zajęła 2 miejsce, Monika Płońska  7 miejsce oraz Katarzyna Wróblewska 10 miejsce. Natomiast chłopcy w biegu na 2 km stylem dowolnym uklasyfikowali się na miejscach: Tomasz Wróblewski - 9 miejsce, Kamil Kirpsza - 10 miejsce.

 
Międzynarodowy Bieg Narciarski o Puchar Bieguna Zimna

Amatorzy śniegu spotkali się w sobotę (15.02.2014) w Szelmencie podczas V już edycji Międzynarodowego Biegu Narciarskiego o Puchar Bieguna Zimna.

Niezwykle ciężka trasa, długi podbieg, stromy zjazd, zmrożony, twardy śnieg to warunki w jakich w sobotę na trasach WOSiR Szelment rozegrano jubileuszowy, V Międzynarodowy Bieg Narciarski o Puchar Bieguna Zimna.

- 500 zawodników, 50 centymetrów śniegu, 5 stopni ciepła – tak zawody w Szelmencie dla dziennikarzy z Zakopanego zrelacjonował Józef Łuszczek, mistrz i brązowy medalista MŚ w Lahti (1978 r) w biegach narciarskich na 15 i 30 km, honorowy starter zawodów, oblegany przez dziennikarzy tak jak Wojciech Fortuna, mistrz olimpijski z Sapporo (1972) w skokach narciarskich.

Co roku w zawodach startuje kilkuset biegaczy narciarskich z całej Polski i z zagranicy, m.in. z Litwy i Białorusi.

Jak zwykle podczas zawodów o Puchar Bieguna Zimna rozegrano bieg główny na dystansie 10 kilometrów stylem dowolnym, a także biegi dla juniorów na krótkich dystansach.

Bardzo dobrze wypadła nasza uczennica klasy V -Monika Szomko, która na dystansie 2,5 km uklasyfikowała się na II miejscu ustępując jedynie zawodniczce Zespołu Szkół Sportowych w Supraślu.

Oprócz zawodów przewidziano także atrakcje dla najmłodszych, m.in. zabawy i konkursy z nagrodami.

 

v   Wyjazdy na basen – klasa I

W drugim półroczu uczniowie klasy I w każdy piątek wyjeżdżają do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce na zajęcia basenowe. Na basenie pod okiem instruktora uczą się pływać, zaczynają od ćwiczeń oddechowych i oswajających z wodą. Zabawy w wodzie proponowane przez instruktora bardzo podobają się wszystkim uczestnikom.

 


Powrót do strony głównej