Archiwum

Powrót do strony głównej

Z  ŻYCIA SZKOŁY

 

Rok szkolny 2010/2011

 

 


Wizyta w TVP Białystok i Operze i Filharmonii Podlaskiej

14 lutego uczniowie klas III-VI biorący udział w projekcie „Wiedza i kompetencje drogą do sukcesu” uczestniczyli w wycieczce do Białegostoku, która została zorganizowana m.in. w ramach realizacji programu zajęć „Warsztatów kreatywnych humanistów”. 

Podczas pobytu w siedzibie Telewizji Polskiej - Oddział w Białymstoku mieliśmy okazję wejść do prawdziwego studia telewizyjnego, przyjrzeć się skomplikowanym, nowoczesnym urządzeniom, poznać specyfikę pracy osób realizujących programy telewizyjne,  a nawet spróbować pracy z profesjonalną kamerą. Dzięki życzliwości, otwartości i … cierpliwości pracowników telewizji, znacznie pogłębiliśmy swoją wiedzę na temat kulis powstawania programów nadawanych z naszego regionu i mieliśmy możliwość bezpośredniej rozmowy z osobami znanymi dotychczas tylko z małego ekranu.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Filharmonii i Operze Podlaskiej, gdzie obejrzeliśmy musical „Królewna Śnieżka”. Dzieci były zachwycone grą oraz śpiewem aktorów i chóru, pomysłową scenografią, a także efektami świetlnymi. Naszą uwagę przykuwali także muzycy filharmonii, którzy pod czujnym okiem dyrygenta zapewnili przepiękną oprawę muzyczną przedstawienia.

Wycieczka ta - co się nieczęsto zdarza - została bardzo wysoko oceniona przez wszystkich jej uczestników. Dzieci zgodnie twierdziły, że pobyt w siedzibie telewizji oraz w filharmonii stanowił doskonałe uzupełnienie zajęć z zakresu kultury i sztuki prowadzonych w szkole.

Imprezę zorganizowały i opiekę nad uczniami sprawowały panie: Joanna Gejdel, Urszula Budrewicz i Katarzyna Rabiczko.

 

 

 

 


Zabawa karnawałowa'2011

 


Jasełka 2010

DLACZEGO JEST ŚWIĘTO BOŻEGO NARODZENIA?
ks. Jan Twardowski

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby się nauczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać

 

      16 grudnia 2010r. w naszej szkole odbyły się jasełka, na które tradycyjnie zaproszeni zostali pracownicy Urzędu Gminy, zaprzyjaźnieni kapłani, rodzice uczniów i emeryci. Inscenizacja została przygotowana przez uczniów klasy szóstej pod opieką ks. Ryszarda.

W postać Maryi wcieliła się Monika Buczyńska , a Józefa – Klaudia Biziuk. Zebrani wysłuchali koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Do występów dzieci przygotowywały się indywidualnie w domu lub pod opieką wychowawców.

Po prezentacjach uczniów przyszedł czas na łamanie się opłatkiem i składanie życzeń. 

Pani dyrektor zaprosiła wszystkich przybyłych gości na wspólną wigilię.

Koordynatorami imprezy były p. Joanna Gejdel i p. Danuta Szumińska.

 

 


Wycieczka do Białostockiego Teatru Lalek i Fikolandu

14 grudnia 2010 r. uczniowie klas II – VI wzięli udział w wycieczce do Białegostoku. 

  W Białostockim Teatrze Lalek obejrzeli spektakl p.t. „Królowa Śniegu” i wzięli aktywny udział w zabawach z Bałwanem, Reniferem, Królikiem i Mikołajem.

„Królowa Śniegu” to magiczna opowieść o ogromniej sile przyjaźni i miłości, dzięki której można pokonać każde zło, nawet to, za którym kryje się śmierć. Spektakl adresowany jest dla całych rodzin. Kolorowe lalki i baśniową scenografię, którą tworzą głównie światła, przygotowała Svila Velichkova. Spektakl zachwyca kukiełkami i świetlnymi dekoracjami.

        Kolejnym punktem programu był pobyt w Centrum zabaw i rozrywki – FIKOLAND, gdzie oprócz swobodnego „fikania” dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych „Fizyka i chemia na wesoło”. Wykonane pod czujnym okiem doświadczenia i proste eksperymenty przybliżyły dzieciom niektóre z praw przyrody i pokazały wykorzystanie nauk ścisłych w życiu codziennym. 

Wyjazd i pobyt w Teatrze został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Wiedza i kompetencje drogą do sukcesu”.

Organizatorem wycieczki była p. Urszula Budrewicz, z którą współpracowały p. Anna Możejko i p. Katarzyna Rabiczko.

 


***Loteria fantowa***

 


Występ artystów z cyrku "Focus"

 


Audycja muzyczna'2

            W dniu 26.11.2010 r. kolejny raz uczestniczyliśmy w SP nr 3 w audycji muzycznej pt. „Jestem sobie Podlasianka” w wykonaniu artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej. Przedstawienie zostało zrealizowane w oparciu o bogate zbiory etnograficzne wielkiej miłośniczki Podlasia pani Grażyny Kuklińskiej. Podczas programu wykorzystano utwory folkloru podlaskiego, niektóre we współczesnej aranżacji. Dzieci zapoznały się z bogatym, regionalnym dziedzictwem muzycznym, nauczyły się przyśpiewki, brały aktywny udział w muzycznych zabawach. Nie zabrakło różnych ciekawostek dotyczących Podlasia oraz reprezentatywnych elementów stroju ludowego.

 


Dzień Pluszowego Misia

25 listopada z inicjatywy pań: Katarzyny Rabiczko i Joanny Dzienisowicz  w naszej szkole zapanowało „Misiowe Szaleństwo”. Tego dnia uczniowie klas II i III przyszli na lekcje w towarzystwie swego pluszowego ulubieńca. 

Na wstępie dzieci zaprezentowały swoje misie. Następnie wysłuchały historii powstania pluszowego misia. Z pomocą  prezentacji multimedialnej przypomniały najpopularniejsze misie z literatury, filmów, piosenek.

Kolejnym punktem  Światowego Dnia Pluszowego Misia było wykonanie  i plastycznych prac tematycznych w grupach (Urodziny Misia, Marzenia Misia, Wycieczka Misia, Miś w szkole, Miś – przyjacielem przyrody) i ich zaprezentowanie. Dzieci rozwiązywały również misiowe quizy i zagadki.
 
          Miś wciąż pozostaje najważniejszą zabawką dzieci i miejmy nadzieję, że już wkrótce nie będzie ani jednego dziecka na świecie, które nie miałoby swojego pluszowego przyjaciela.

 

 


Zabawa andrzejkowa

„Święty Andrzeju daj nam znać, co cię z nami będzie dziać”  – te słowa przyświecały tegorocznej szkolnej imprezie andrzejkowej.

 Na wstępie uczniowie kl. III oraz przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego    w krótkiej inscenizacji  przybliżyły zebranym historie tradycji andrzejkowych i katarzynek. Następnie „wróżki” i „cyganki” przepowiadały przyszłość z kart, numerów, "zdradzały" imiona przyszłych ukochanych oraz żon, wyjaśniały magię kolorów...  Wiele śmiechu dostarczyła dzieciom wróżba z butami. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy zmieni stan cywilny. Dzieci bawiły się świetnie, humory dopisywały, a przepowiadana przyszłość zapowiada się obiecująco. Zabawa taneczna była przeplatana kolejnymi wróżbami i różnorodnymi konkursami.

Oprócz zabawy uczniowie podziwiali występy swoich koleżanek i kolegów. Pięknie zaśpiewały: Kinga Dowgiert (kl. III), Karolina Wasilewska (kl. IV), Martyna Kułak (kl. V), Gabrysia Kucharewicz i Monika Szomko wraz  z Michałem Suszyńskim (kl. II). Szałowo zatańczyli bracia Radek (kl. III)  i Damian (kl. IV)  Kucharewicz. Śmieszne skecze zaprezentował Michał Wróblewski (kl. III).  

 

Imprezę przygotowały uczennice z Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem p. Katarzyny Rabiczko i Grażyny Kamińskiej.

 

 


"Niepodległa, Niepokorna..."

W tym roku Święto Niepodległości uczciliśmy inaczej niż zazwyczaj.  W ramach podsumowania projektu "Kocham Cię, Polsko" zorganizowaliśmy imprezę integracyjną, na którą zaprosiliśmy rodziców oraz przedstawicieli władz samorządowych.

Uroczystość rozpoczęliśmy akademią p.t. „Niepodległa, niepokorna” z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej. Kolejnym punktem programu był koncert piosenki patriotycznej w wykonaniu uczniów klas „0” – VI oraz dzieci z Klubu Przedszkolaka. „Wojenka”, „Ułani”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Biały krzyż” i inne powoli zapominane już utwory w wykonaniu tak młodych artystów wywoływały u słuchających łzy wzruszenia.

Po koncercie uczniowie udali się do swoich klas, gdzie we współpracy z rodzicami wykonywali plakaty na zapowiedziane wcześniej tematy (dostosowane do wieku dzieci): „Moja rodzina”, „Moja szkoła”, „Sokółka i okolice”, „Województwo podlaskie”, „Podlaski strój ludowy”, „Stolice Polski”, „Co dla nas znaczy: niepodległość?”. Dzieci z dumą prezentowały wyniki swoich prac projektowych udowadniając, że wiedzą dużo o swojej ojczyźnie w różnych aspektach tego słowa. Wiedzą na temat Polski dzieci z klas I-III miały okazję popisać się także podczas quizu. Starsi uczniowie z niecierpliwością oczekiwali na rozstrzygnięcie "poważnego" konkursu wiedzowego, do którego przystąpili poprzedniego dnia.

 Urozmaiceniem naszej imprezy integracyjnej był występ lokalnego zespołu "RAZEM", owacyjnie przyjęty przez wszystkich zebranych.

Mamy nadzieję, że główny cel tej uroczystości - kształtowanie dumy narodowej - został osiągnięty i wszyscy czuliśmy radość, że jesteśmy POLAKAMI i żyjemy w wolnej Polsce.

 W przeprowadzenie imprezy zaangażowali się wszyscy nauczyciele i pracownicy naszej szkoły, a koordynatorami przedsięwzięcia były osoby realizujące projekt "Kocham Cię, Polsko".

 


Wycieczka  klas II-IV "Zanikające rzemiosła"

           8 listopada 2010 r. uczniowie klas II-IV uczestniczyli  w warsztatach tradycji ludowej "Zanikające rzemiosła". W Izbie Regionalnej w Janowszczyźnie p. Janina Antoniewska przybliżyła dzieciom historię naszego regionu, omówiła zawody, które już odchodzą w zapomnienie. Następnie udaliśmy się do Czarnej Wsi Kościelnej.  U kowala uczniowie poznali sztukę kowalstwa tradycyjnego. Na oczach dzieci p. Hulewicz wykuł metalowy listek. Garncarz p. Zbigniew Piechowski wprowadził zebranych w tajniki wyrobu ceramiki. Po powrocie do Janowszczyzny czekała nas słodka uczta. Następnie p. Ancypo oprowadziła nas po izbie opowiadając o eksponatach.  Wycieczka została zorganizowana i współfinansowana przez Unię Europejską w ramach realizacji projektu "Wiedza i kompetencje drogą do sukcesu".

Uczniami opiekowały się wychowawczynie p. Joanna Dzienisowicz i p. Katarzyna Rabiczko oraz p. Teresa Saniukiewicz.

 


Halloween

29.10.2010 r. odbył się apel, podczas którego kl. V-VI zaprezentowały plakaty dotyczące święta Halloween w krajach anglosaskich. Aby nikt nie powiedział  o nas „cudze chwalicie, swego nie znacie…”, p. Urszula Budrewicz opowiedziała krótko o korzeniach polskiego Dnia Wszystkich Świętych, które podobnie jak Halloween, związane są z pogańskimi obrządkami i wiarą w wędrówkę dusz. Wspomniana tu została tradycja „dziadów”, czyli uczt, nocnych spotkań z duchami organizowanych na grobach lub w kaplicach cmentarnych.

            Nawiązując zarówno do tradycji anglosaskiego Halloween jak i słowiańskich „dziadów”, można posłużyć się słowami Mickiewicza:

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…

  Co to będzie? Co to będzie?”


Pasowanie na ucznia klasy I

Gdy godzina 7 bije
Wstaje każdy pierwszak zuch.
Najpierw prędko się umyje
Mydło, szczotka idą w ruch.
Klasa pierwsza się nie spóźnia,
Chociaż jest najmłodszą z klas.
Klasa pierwsza się nie spóźnia
Zawsze w szkole jest na czas.
Oczyszczone już ubranie,
But jak lustro każdy lśni.
Jeszcze tylko zjeść śniadanie
I do szkoły raz, dwa, trzy!

      Tymi słowami 26 października 2010r. w Szkole Podstawowej w Starej Kamionce uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli uroczystość pasowania na ucznia.

     Na ten dzień, kiedy każdy pierwszoklasista może stać się pełnoprawnym uczniem czekano niecierpliwie. Poprzedzały go liczne przygotowania - uczniowie musieli najpierw poznać swoją szkołę, kolegów, swoje prawa, ale też i obowiązki. Na tak wyjątkową dla nich uroczystość przygotowali z wychowawczynią Danutą Szumińską część artystyczną, która została przyjęta aplauzem przez uczniów naszej szkoły nauczycieli i rodziców.

     Największym przeżyciem dla dzieci był sam moment pasowania na ucznia, gdy pani dyrektor Helena Rećko dotykając ramienia ucznia symbolicznym ołówkiem, przyjmowała adeptów w poczet uczniów słowami - „Pasuję Cię na Ucznia”.

    W tym niezwykłym dniu było wiele życzeń dla naszych pierwszoklasistów. Pani dyrektor  życzyła im wielu sukcesów w nauce, a rodzicom wiele cierpliwości w wychowywaniu swoich pociech. Finałem uroczystości było wręczenie przez panią dyrektor pamiątkowego dyplomu dla każdego ucznia klasy pierwszej oraz rozdanie upominków przez przedstawicieli samorządu uczniowskiego. Po niezwykle wzruszającej uroczystości zrobiono pamiątkowe zdjęcia i uczniowie wraz z rodzicami oraz wychowawczynią przeszli do  klasy na słodki poczęstunek.

 


Spotkanie z policją

                 Uczniowie klas O-III 21 października uczestniczyli w prelekcji "Bezpieczna droga do szkoły" przygotowanej przez stażystkę Komendy Powiatowej Policji w Sokółce. Dzieci  przypomniały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, korzystania ze środków komunikacji, sposobach powiadamiania służb ratowniczych. 


Audycja muzyczna '1

                 Na zaproszenie nauczycieli i uczniów SP nr 3 w Sokółce w dniu 15 października 2010  r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w audycji „Muzyczna podróż Karolinki” w wykonaniu muzyków z Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Ten program miał na celu nauczenia młodych odbiorców rozpoznawania różnych rodzajów muzyki: ludowej, klasycznej, kościelnej, orientalnej oraz popularnej. W trakcie audycji dzieci obserwowały przygody i różne życiowe sytuacje dziewczynki o imieniu Karolinka, rozgrywające się na tle utworów muzycznych. Przed słuchaczami postawiono trudne zadanie, gdyż musieli odgadywać, do jakiego rodzaju należy dany utwór. Temat przygotowano niezwykle fachowo. Dzieci bawiły się znakomicie i na pewno wiele wyniosły z tego ciekawego i bogatego w treści spotkania.


Baśniowy Dzień Edukacji Narodowej

           Jak co roku bardzo uroczyście obchodziliśmy ten tak ważny dla polskiej szkoły dzień.

           Oprócz tradycyjnych już podziękowań i życzeń dla wszystkich pracowników szkoły, uczniowie kl. VI i II pod kierunkiem p. Urszuli Budrewicz i p. Joanny Dzienisowicz przygotowali spektakl teatralny pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Wszyscy aktorzy z wielkim zaangażowaniem wcielali się w swoje role, ale największe przejęcie malowało się na twarzach młodszych artystów. Zagranie postaci krasnoludków wymagało od drugoklasistów dużego wysiłku, ale okazało się, że ich praca nie poszła na marne. Publiczność – poczynając od maluszków z klubu przedszkolaka a kończąc na rodzicach, nauczycielach i zaproszonych przedstawicielach władz samorządowych – z uwagą śledziła grę naszych aktorów i nagrodziła występ gromkimi brawami.

Ale nie był to jedyny prezent przygotowany przez uczniów dla wszystkich pracowników naszej szkoły i gości związanych z oświatą. Nawiązując do treści baśni, otrzymali oni … jabłka przygotowane przez… złą królową. Bez obaw – nikomu nic się nie stało, jako że owoce przeszły ścisłą kontrolę konsumencką. Zły czar wiedźmy nie zadziałał. Witaminy zawarte w owocach miały dodać naszym nauczycielom i pracownikom szkoły sił i energii do pracy.

         Uczniowie wyrazili swa wdzięczność nauczycielom wręczając im także kwiaty. O życzeniach dla nauczycieli nie zapomniał również  - listownie Podlaski Kurator Oświaty oraz  osobiście – Burmistrz Sokółki, pan Stanisław Małachwiej. Pani Dyrektor wręczyła nagrody wyróżnionym w tym roku nauczycielom: p .J.Dzienisowicz, p. K.Rabiczko, p.P.Zarębie oraz pracownikom obsługi: p.R.Szomko i p. M.Dowgiert.

         Na zakończenie odbyło się spotkanie przy kawie pracowników szkoły wraz z przedstawicielami rodziców naszych uczniów.


Wycieczka klas III-VI do Choroszczy i Białegostoku

Dnia 6 października 2010 r. uczniowie klas 3 - 6 uczestniczyli w wycieczce do Choroszczy i Białegostoku. Był to kolejny etap realizacji gminnego projektu „Kocham Cię, Polsko!”.

Dzieci, znając już historię rodziny Branickich z opowiadań p. Anny Możejko i Urszuli Budrewicz podczas zajęć w szkole, mogły lepiej oswoić się z tą wiedzą zwiedzając letnią rezydencję Branickich w Choroszczy oraz pałac w Białymstoku.

Podczas pobytu w Białymstoku uczniowie zwiedzili także Katedrę Białostocką, Rynek Kościuszki i Muzeum Wojska, w którym oprócz ciekawych ekspozycji wysłuchali ciekawej lekcji historii dotyczącej Podlasia oraz całej Polski. W ciszy i skupieniu oglądali tam filmy dotyczące m.in. nocnych akcji NKWD  i wywózki ludzi na Sybir oraz słuchali wypowiedzi ważnych dla historii ludzi. Wielką atrakcją była możliwość „strzelania” z karabinów oraz wejście do wagonu – „tiepłuszki”. 

Spacerując ulicami w centrum Białegostoku uczniowie poznali architekturę miasta oraz odwiedzili pomniki ks. Jerzego Popiełuszki, Jana Pawła II  i  Józefa Piłsudskiego. Pracując z mapą mogli określić aktualne miejsce pobytu i kierunek dalszego zwiedzania. Podczas zwiedzania dzieci sumiennie wypełniały karty z pytaniami przygotowanymi przez panią Anię.

Organizatorem wycieczki była p. Joanna Gejdel, z którą współpracowały z p. Anna Możejko i p. Katarzyna Rabiczko.


 

Wycieczka do Silvarium

         27.09.2010 r. dzieci z klas I-III uczestniczyły w wycieczce do parku leśnego w Poczopku, na obszarze nadleśnictwa Krynki. 

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po lesie. Wędrując leśnymi ścieżkami widzieliśmy odlane w żywicy ślady zwierząt, zabytkową barć umieszczoną na drzewie, ekumeniczną kapliczkę, paśnik dla zwierząt. Bezpośredni kontakt z przyrodą sprzyjał zdobywaniu wiedzy o naszym najbliższym środowisku. W Galerii Na Skraju Puszczy podziwialiśmy rośliny i zwierzęta typowe dla Puszczy Knyszyńskiej oraz wysłuchaliśmy nagrania głosów lasu.

Podziwialiśmy przepiękne  miejsce nad strumykiem, z malowniczymi mostkami, zegarami słonecznymi, wśród drzew, krzewów i oczek wodnych.

Wycieczkę zakończyło ognisko i pieczenie kiełbasek.

       

 


Był rok 1939...

17 września obchodziliśmy 71 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Tego dnia uczniowie klas V i VI pod kierunkiem p. Anny Możejko przedstawili montaż słowno - muzyczny dotyczący wydarzeń z września 1939 roku. 

Kilka słów historii skierowane do uczniów całej szkoły oraz wspólne odśpiewanie hymnu narodowego – wprowadzeniem  w atmosferę uroczystości.

 Przejmujące w treści wiersze i pieśni długo pozostaną w pamięci:

Matko BOLESNA – w łagrach objawiona

Kolczastym drutem wydłubana w drzewie.

…Na ustach , gdy w Katyniu konał,

 Zastygłaś – w ostatnim tchnieniu.

Królowa Anielska!

Nie daj nas zabijać

Matko Kozielska.

Zdrowaś Maryja!

(Wacław A. Chmielewski – Bądź pozdrowiona. Modlitwa w 40 rocznicę zbrodni w Katyniu.)

 


Inauguracja roku szkolnego 2010/2011

           1 września 2010 r. po dwumiesięcznej przerwie nauczyciele, uczniowie i rodzice spotkali się na uroczystości rozpoczynającej nowy rok szkolny. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego Pani Dyrektor Helena Rećko powitała  zebranych, zwracając się ze szczególnie ciepłymi słowami do przedszkolaków i uczniów klasy pierwszej.

 


Powrót do strony głównej